روایت اسناد از چگونگی مرگ شیخ‌ احمد کافی


روایت اسناد از چگونگی مرگ شیخ‌ احمد کافی

حجت‌الاسلام کافی پس از اقامه نماز صبح در مسجد شیروان هنوز 30 کیلومتر از شهرستان قوچان فاصله نگرفته بودند که اتومبیل آنها دچار سانحه شده و وی در این حادثه جان باخت. بستگان وی پس از اطلاع از حادثه به قوچان آمده و همان روز جنازه وی را به مشهد برده و در مسجد جعفری‌ها قرار دادند. با انعکاس این خبر در مطبوعات، جمعیت زیادی خود را آماده تشییع پیکر وی نمودند. خصوصاً اینکه بسیاری سانحه تصادف را توطئه ساواک می‌دانستند.

صبح روز۳۱ تیرماه ۱۳۵۷  مراسم تشییع از میدان فردوسی مشهد به طرف حرم مطهر امام رضا(ع) آغاز گردید. مراسم تشییع به تظاهراتی علیه رژیم تبدیل و به سبب تیراندازی چند نفر کشته و مجروح گردیدند. پس از طواف جنازه در حرم مطهر و اقامه نماز میت توسط آیت‌الله سیدعبدالله شیرازی، برای آرام کردن جوّ عمومی مشهد جنازه در همان روز به تهران منتقل گردید. مردم زیادی در فرودگاه منتظر بودند ولی جنازه با نظارت ساواک به سرعت به پزشکی قانونی منتقل گشت. ساواک تهران و شهربانی به سرعت تشکیل جلسه داده و با توجه به نگرانی‌های استاندار خراسان در مورد بازگشت جنازه به مشهد و ایجاد ناآرامی در شهر از یک سو و احتمال بروز ناآرامی در تهران از سوی دیگر تصمیم به دفن بدون تشریفات وی در خواجه ربیع مشهد گرفتند.

بر اساس این گزارش که از روی اسناد و گزارش‌های ساواک منتشر شده، آمده است:تنها به خانواده وی اجازه دادند که در ساعت 10 شب مورخ یکم مردادماه ۱۳۵۷  جنازه را بدون اطلاع هیچکس به مهدیه برده و مراسم مختصری را برگزار نمایند. بلافاصله پس از مراسم، جنازه به فرودگاه منتقل و در ساعت یک بامداد دوم تیرماه وارد مشهد و شبانه در خواجه ربیع دفن گردید. از آنجا که ساواک بیم ربوده شدن جنازه را توسط مردم می‌داد کلیه جریانات مزبور با نظارت دقیق ساواک صورت گرفته و پس از دفن نیز تذکرات شدیدی را مبنی بر عدم برگزاری هرگونه مراسمی در خواجه ربیع به خانواده وی دادند.

آیات عظام گلپایگانی، مرعشی نجفی، سیداحمد خوانساری و بسیاری دیگر از علماء با انتشار اعلامیه هایی ضمن عرض تسلیت با خانواده وی و مردم داغدار اظهار همدردی نمودند. شهر مشهد در غم فرو رفت. اولین مجلس ختم به دعوت آیت‌الله سیداحمد خوانساری در مسجد حاج سید عزیزالله تهران تشکیل شد. در بسیاری از شهرها از جمله قم، مشهد، کرمانشاه، رشت، کاشان، اصفهان و... مجالس ختم و بزرگداشت برقرار شد. در غالب این مجالس سخنرانان ضمن بزرگداشت خاطره مرحوم کافی به افشاگری علیه رژیم شاه پرداختند و به دنبال آن تظاهرات خیابانی برپا شد.

 


موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی