انتشار نقاشی‌های ناصرالدین شاه در تازه‌ترین فصلنامه تاریخ معاصر ایران


1606 بازدید

انتشار نقاشی‌های ناصرالدین شاه در تازه‌ترین فصلنامه تاریخ معاصر ایران

شصتمین فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران با تصاویری از نقاشی‌های ناصرالدین شاه قاجار منتشر شد.
 

به گزارش خبرگزاری فارس، یکی از علایق و تفریحات ناصر الدین شاه قاجار نقاشی کشیدن بوده است. وی از همان دوران ولیعهدی کار نقاشی را آغاز کرد و هم اکنون از این شاه قاجار آثار نقاشی زیادی بر جای مانده که مجموعه‌ای از این آثار در شصتمین فصلنامه تخصصی تاریخ معاصر ایران که به تازگی منتشر شده است.
از ناصرالدین شاه قاجار آثار متعددی از طراحی ، نقاشی با آبرنگ و شبیه سازی به جای مانده است. وی این هنر را زیر نظر استاد میرزا ابولحسن خان غفاری ملقب به صنیع الملک –عموی کمال الملک- فرا می‌گرفت.
تعداد زیادی از نقاشی های شاه قجری نیز در حواشی ، صفحات آغازین یا انتهایی برخی کتب و اسناد دولتی کشیده شده است که هم اکنون تعدادی از آنها در آرشیو کتابخانه ملی ، دفتر اسناد موجود در وزارت امور خارجه و کتابخانه سلطتنی کاخ گلستان موجود است اما شما می توانید تعداد زیادی از این آثار را در فصلنامه شماره 60 ببینید.
بر ستیغ سخن؛مقاله ای درباره شخصیت و احوال حجت الاسلام و المسلمین حاج محمد تقی فلسفی، انتشار زوایای تازه‌ای از سانسور مطبوعات در دوره پهلوی دوم، ریشه یابی تاریخی دشمنی با ایران ، ایرانی، فارس‌ها و زبان فارسی ، اسنادی از گزارش‌های قلعه ولیام – قلعه‌ای که توسط انگلیسیها در حوالی کلکته ساخته شد- در ارتباط با اوضاع داخلی و وقایع دربار ایران، ‌برشی تاریخی از بحرانی‌ترین سال حکومت محمد علی شاه قاجار و اسناد و تحلیل هایی از بحران مشروعیت در حکومت پهلوی از دیگر مطالبی است که در این شماره از فصلنامه تاریخ می خوانید.
همچنین اگر می خواهید تلخی ها و شیرینی های خدمت در فرهنگ را از زبان یکی از اساتید با سابقه و دنیا دیده کشورمان بخوانید ، گفتگو با دکتر غلامعلی اخروی استاد دانشگاه و فعال عرصه های فرهنگی و سیاسی سالهای انقلاب، این تلخی و شیرینی را به کام شما هم می چشاند.
در این شماره از نشریه با خواندن گزارش ماموریت به روسیه، سفری کوتاه در کتابخانه ها و اماکن فرهنگی این کشور را از لابلای سطور و واژه ها تجربه خواهید کرد.
فصلنامه تاریخ معاصر ایران تنها نشریه تخصصی در زمینه تاریخ معاصر کشورمان است که طی 15 سال اخیر به همت موسسه مطالعات تاریخ معاصر منتشر می‌شود. این نشریه یک منبع علمی و اسنادی بکر برای دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و علاقه مندان به واکاوی تاریخ معاصر کشورمان به شمار می‌آید.


فارس