یو اس ای تودی:تاثیر ژئوپلتیک روابط نزدیک تهران-واشنگتن، فراتر از خاورمیانه خواهد بود


1382 بازدید

یو اس ای تودی:تاثیر ژئوپلتیک روابط نزدیک تهران-واشنگتن، فراتر از خاورمیانه خواهد بود

یک روزنامه آمریکایی با تاکید بر اینکه تاثیر ژئوپولتیک ناشی از روابط نزدیک واشنگتن و تهران فراتر از خاورمیانه خواهد بود، نوشته است که سازمان ملل فرصت دست دادن رؤسای جمهور آمریکا و ایران و تغییر جهان را فراهم می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در گزارشی با عنوان «رئیس جمهور جدید ایران شخصی است که ارزش دوستی دارد»، نوشته است که دیدار «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک می تواند فرصت تعامل بین دو کشور و تغییر جهان را فراهم کند.
در ستون این روزنامه آمریکایی به سخنرانی برنامه ریزی شده دکتر روحانی در سازمان ملل و احتمال دیدار وی با اوباما اشاره شده و آمده است که این بار آمریکا شاهد انسانی منطقی و با آرمان هایی دست یافتنی از دولت ایران خواهد بود.
یو اس ای تودی نوشته است که تمام نگاه ها روی احتمال دیدار بین اوباما و روحانی به عنوان شروع نمادین تعاملی که تاثیر احتمالی بزرگی روی جنگ داخلی سوریه و برنامه هسته ای ایران خواهد داشت، متمرکز شده است.
این روزنامه آمریکایی در ادامه به تحریم های جهانی اعمال شده علیه نفت ایران اشاره کرده و نوشته است که اگر توافق های قابل توجه و تحقق پذیری درباره سوریه و برنامه هسته ای بین آمریکا و ایران صورت بگیرد، این توافق اجازه می دهد که حد تا حدی تجارت نفت از سر گرفته شود و نتیجه آن تقریبا بلافاصله در پمپ بنزین ها قابل رویت خواهد بود.
بر اساس این گزارش، ایران قبل از تحریم، 2.5 میلیون بشکه نفت به صورت روزانه به بازار جهانی صادر می کرد و امروز این رقم به کمتر از 1 میلیون بشکه رسیده است.
نویسنده این گزارش با تاکید بر اینکه روابط نزدیک تر بین آمریکا و ایران تاثیر ژئوپلتیکی فراتر از خاورمیانه خواهد داشت، نوشته است که حتی اگر روابط سردی بین آمریکا و ایران وجود داشته باشد، این رابطه به آمریکا اجازه می دهد تا در استقرار نیروهای نظامی خود در خلیج فارس تجدید نظر کند.
نویسنده نوشته است: قطعا تعهد نظامی ما به امنیت جهانی تغییر نمی کند اما با این حال، با توجه به مصادره و انقباض بودجه نظامی، آمریکا نیازی ندارد که تا این اندازه هواپیما و کشتی به منظور حفظ صلح در صحنه داشته باشد.
نویسنده این روزنامه مدعی شده است که رابطه نزدیک تر بین ایران و آمریکا متعاقب موفقیت در مذاکرات هسته ای و پایان بخشیدن حقیقی به تحریم های اقتصادی تحمیل شده علیه ایران، ممکن است منجر شود که کمک های ایران به حزب الله و سایر سازمان هایی که تهدید کننده منافع آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه و سراسر جهان هستند نیز کم شود و از طرف دیگر اسرائیل نیز ممکن است با فلسطینیان سازگار شود و مذاکرات صلح را پیش ببرد.


فارس