آخرین اطلاعیه دانشجویان مسلمان پیرو خط امام


1783 بازدید

444 روز پس از تسخیر لانه جاسوسی امریکا در ایران، دانشجویان پس از آزادی گروگان‌ها ماحصل اقدامات خود را در اطلاعیه‌ای انتشار دادند که‌ آن اطلاعیه به سبب نکات روشن‌کننده‌ای که دارد ذیلاً بنظر خوانندگان گرامی می‌رسد:
بسم الله الرحمن الرحیم
«سلام بر ملت نجیب و دلیر و معظم ایران. درود و رحمت خداوند بر دلاوران غیور و دریادلان سلحشور در تمامی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بخصوص در کربلاهای ایران بالاخص سرزمین آزادگان و خطه خوزستان عزیز ثواب رضای پروردگار بر شهیدان به خون غلطان و افتخار‌آفرین و سرافراز اسلام و ایران و صبر و شکیبائی بر خانواده‌های محترم و عزیز آنان. اکنون که امر گروگانهای جاسوس و توطئه‌گر امریکائی براساس تصمیم مجلس محترم شورای اسلامی و اقدامات دولت جمهوری اسلامی به هر حال پایان یافت لازم می‌دانیم مطالبی را به عرض ملت شریف ایران برسانیم:
1. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با سقوط رژیم منحط شاهنشاهی در ایران، امریکا که پایان سلطه‌گری و غارت خود را در ایران و در منطقه قطعی می‌دید بلافاصله دست به توطئه علیه این انقلاب و این ملت مظلوم زد و در این راه از هر وسیله استفاده می‌کرد و در حالیکه رهبر و پیروانش یعنی تمامی ملّت بزرگ ایران دست به کار بازسازی کشور بودند این ام‌الفساد قرن در پی واژگونی اساس جمهوری اسلامی به سرعت وارد عمل شد. طبق اسناد لانه جاسوسی هدف نهائی‌شان با توجه به آگاهی و بیداری ملت ایران برپائی یک حکومت میانه‌رو و وابسته بود. مطلب را به زبان دشمن از اسناد لانه جاسوسی می‌شنویم که در آنجا هدف از فعالیت‌های مأموران سیا و ایادی داخلی را چنین ترسیم می‌نماید:
«ما می‌خواهیم برای ایرانی کار کنیم که میانه‌رو باشد و ناسیونالیست‌های مخالف روحانیت تسلط بیشتری در اداره مملکت داشته باشند» و یا در جای دیگر کارشناس جاسوس امریکا می‌گوید «ما باید طرح نفوذ در ایران را تا قبل از استقرار حکومت رسمی در آن امتحان کنیم».
درست در زمانی که شیطان بزرگ به غلط فکر می‌کرد که می‌تواند در ایران حکومتی میانه‌رو درست کند که در خط امام نباشد تا به تدریج و با مرور زمان مسئله را به نفع خود برگرداند و در این رابطه مراجع و مقامات ناپاک امریکائی مانند سنا و کاردار آنها در تهران جرأت اعتراض و مداخله نسبت به امور داخل و احکام دادگاههای ما را کرده بودند، ناگهان مشیّت الهی جمعی از فرزندان این ملت ستمدیده را از درون وجدان‌های بیدار شده با فریادهای امامشان به سمت مرکز توطئه هدایت کرد و اراده خداوند بر این استوار شد که این ملت مستضعف و شهید پرور با دست جمعی از جوانان هرچند کوچک، انقلابی بزرگتر بیافرینند تا بر پیکر بت بزرگ زمان ضربات شکننده‌ای وارد آورد. در این امر دانشجویان با آمادگی برای کشته شدن به دست جلادان و تفنگداران امریکائی حمله به محل جاسوسان را آغاز کردند و در عرض چند ساعت تمامی آنان را به اسارت درآوردند.
2. دانشجویانی که لانه جاسوسی را اشغال کردند به هیچ گروه سیاسی وابسته نبودند و هرگونه حرکت سیاسی را صرفاً براساس قبول رهبری و امامت رهبر کبیر انقلاب امام خمینی می‌پذیرند و از اینرو پس از تأیید امت و امام امت از اشغال لانه جاسوسی و گروگانگیری جاسوسان امریکائی، (دانشجویان) صرفاً بر اساس خط مشی کلی امام در این مورد عمل کردند و قویاً از پذیرش هرگونه القائات دستجات سیاسی خودداری کردند و انتخاب نام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (از طرف ما) همانطور که بارها تاکنون گفته شده است به این منظور بود که اعلام نمائیم به هیچ‌یک از گروه‌های سیاسی وابسته نبوده و نیستیم و تنها قطره‌هائی هستیم از اقیانوس بیکران توده‌هائی که رهبری امام امت را در همه ابعاد پذیرفته‌اند و چه نیکو پذیرفته‌اند. گوارا باد چنین رهبری و رحمت الهی بر همه توده‌های مستضعف جهان.
3. ما خط امام را بدان جهت تنها ملاک عمل و میزان سنجش حق و باطل می‌دانیم که معتقدیم هرگاه فقیه آگاه و عارف به زمان و عالم به تمامی اصول اسلامی از نظر اخلاق و خصائل انسانی در قله رفیع انسانیت قرار گرفت و هوای نفس در وجودش آنچنان مهار شد که در هیچ امری نظر نکند مگر اینکه خدا را قبل و بعد و همراه آن امر بیند، چنین انسانی می‌تواند و باید الگوی جامعه باشد. چنین فقیهی نه تنها مذهبی و سیاسی است که اسوة حسنه‌ای است که جامعه برای سعادتش باید بکوشد تا خود را با این اسوه هماهنگ کند. چنین انسانی خدائی در ورای قوا و قوانین و قواعد قراردادی اجتماعی است. زیرا که جامعه قوانین را برای خود بر مبنای پذیرفتن این الگو یعنی اسوه انسانیت وضع کرده است و مخالف با او از گونة مخالفت شخصیت‌های سیاسی با یکدیگر و یا مخالفت‌های رایج گروه‌های سیاسی با یکدیگر نیست تا در چارچوب قوانین مورد قبول جامعه بررسی شود و حدود آزادی آنها معین گردد. نه بلکه مخالفت اشخاص و یا گروه‌هائی که باید در پناه قوانین با یکدیگر روابط خود را تنظیم کنند، با کسی است که قوانین در پناه او مشروعیت قانونی یافته است لذا اگر هرگونه مخالفت با امام محکوم است نه از آنجهت است که آزادی‌ها و فعالیت‌های سیاسی در حدود قوانین مورد تردید است، بلکه بدانجهت است که ساحت رهبری امام برتر از آن است که جولانگاه مخالفین باشد؛ لذا شدیداً به تمامی افراد و یا گروه‌هائی که در اشکال مختلف به خود اجازه مخالفت با امام را می‌دهند هشدار می‌دهیم که سخت در انحراف هستید، بخود آئید و خود را بشناسید و بدانید که اندیشه و افکار شما در زیر بار سنگین هواها و خودخواهی‌ها و جاه‌طلبی‌ها، قدرت‌طلبی‌ها و رسوبات نفسانی مادی چنان ناتوان است که هرگز یارای رسیدن به قله رفیع مقام رهبری را ندارد و از این جهت امت انقلابی ایران هرگز به شما اجازه نمی‌دهد که با مخالفت‌های گوناگون با امام و رهبر انقلاب توده‌های ستمدیده را از راهی که یافته است یعنی خط امام منحرف نمائید. خطی که خدای مستضعفین آنرا در برابر دهها هزار شهید به آنان ارزانی داشته است و خدای عالم نیز چنین اجازه‌ای را به شماها نداده است و بدانید که با این مخالفت‌ها و خودسری‌ها خود را و این ملت شریف را به مصیبت بزرگی گرفتار خواهید کرد. و نیز به تمامی اقشار ملت عزیز ایران متواضعانه هشدار می‌دهیم که راه و خطی را که یافته‌اید و انتخاب کرده‌اید راهی بس خطیر است و استوار ماندن و تسلیم بودن در برابر امام از وظایف بس دشوار است که خدای تعالی انسان‌ها را بدان آزمایش می‌کند و در قرآن کریم بر سختی آن راه فراوان تأکید رفته است و در تاریخ پرفراز و نشیب مسلمین مردان و زنان مؤمن و بزرگ فراوان بوده‌اند که گاهی در برابر این خط لغزیده‌اند که اعتراض شهید بزرگوار اسلام حجربن عدی به امام مجتبی علیه‌السلام از این موارد است و نیز اعتراضات بسیاری از شخصیتهای مسلمان به خط سرور شهیدان حسین علیه‌السلام از این موارد است که در خط امام بودن نه تنها تسلیم در برابر امام در تمام عمل و کار است که قلب نیز باید نسبت به آنچه او فرمان می‌دهد آرام و بدون وسوسه باشد.
4. از آغاز تصرف مرکز توطئه امریکا و دستگیری جاسوسان امریکائی مخالفت‌هائی نیز شروع شد. مخالفت با اصل این حرکت، مخالفت با دانشجویان که چرا بدون اجازه گروهک‌های سیاسی که خود را متولیان انقلاب و مبارزات ضد امریکائی می‌دانند دست به این اقدام زده‌اند، مخالفت که پس از اوجگیری این حرکت و حمایت بی‌دریغ اقشار مختلف ملت به این گروهک‌ها اجازه داده نشد تا وارد میدان شوند و از این حرکت الهی ملت دکّه‌ای برای رسیدن به اهداف پست سیاسی خود بسازند. مخالفت با اینکه چرا این اسناد و مدارک را در اختیار ملت قرار دادند. مخالفت با اینکه چرا دانشجویان سندی جعل نمی‌کنند تا مطابق میل گروهک‌های منحرف به خورد ملت بدهند و بسیاری مخالفت‌ها با انگیزه‌های مختلف این مخالفت‌ها و این حرکت‌های مذبوحانه هنوز هم ادامه دارد و حتی اخیراً چون دانشجویان حضور فعال در این صحنه ندارند این توطئه‌ها آغاز دوباره‌ای یافته است، لکن ما اولاً تا آنجا که این حرکت‌های مذبوحانه به شخص دانشجویان ارتباط دارد هیچگونه پاسخی نخواهیم داد و افکار عمومی را با پرداختن به اینگونه مسائل مشوش نخواهیم ساخت. قضاوت درباره آنچه را که در ورق پاره‌های بعضی از منحرفین منتشر می‌شود به عهده ملت می‌گذاریم. ما به آن دسته از گروهک‌ها و یا اشخاص منحرف که از مسئولین امور می‌پرسند که این دانشجویان چه کسانی بودند چه کسی آنان را می‌شناخت و کجا رفتند و ماهیت آنها چه بود، اعلام می‌کنیم که اولاً دانشجویان مستقر در لانه جاسوسی را ملت بیدار ایران می‌شناسند ولی اگر خواستید از حال ما جویا شوید به جبهه‌های جنگ اسلام علیه کفر در کربلای ایران سر بزنید ما را که در بیابان‌ها و روستاهای ایران همراه با خواهران و برادران جهاد سازندگی و افتخار عضویت در لباس پرافتخار سپاه پاسداران انقلاب مشغول خدمت هستیم خواهید یافت. ما بار دیگر به تمامی افراد و یا گروه‌های از خدا بی‌خبر اعلام می‌داریم که ما حرکتی را که انجام داده‌ایم به لطف الهی مورد تأیید اماممان قرار گرفت از هیچگونه اتهام افترا و یا هر اقدام دیگری کمترین هراسی به خود راه نمی‌دهیم و برای تمامی پیامدهای آن از طرف منحرفین آماده‌ایم.
5. از اولین ساعات تصرف لانه جاسوسی و دستگیری جاسوسان امریکائی تاکنون تعداد 155 اطلاعیه، پیام و در بعضی از شرایط رنجنامه خدمت امام صادر شده است که اینها کلاً در مقام بیان انگیزه این حرکت شیوه حرکت در رابطه با گروگان‌ها و در ارتباط با توطئه‌هائی که برای خنثی کردن و یا بدنام ساختن این حرکت انجام می‌شد و یا در مقابله با حرکت‌های ضد انقلابی در سراسر کشور و بسیاری از مناسبت‌های دیگر صادر شده است. پس از دستگیری جاسوسان و ورود به داخل ساختمان‌ها متوجه شدیم که اسناد و مدارک خرد شده و یا پودر شده توسط ماشین‌های مخصوص بجا مانده است و مقداری از مدارک و اسناد هم بر جای مانده است. از نظر ما تردیدی نبود که باید کلیه این اسناد و مدارک به تدریج در اختیار ملت قرار بگیرند و به اطلاع مردم برسد ولی گروه‌هائی که با روشن‌تر شدن ماهیت افکار و گرایشات سیاسی‌شان در بین توده‌های ملت اعتبار کاذب خود را از دست می‌دادند به مخالفت برخاستند و در این راه از تهمت و افترا و هرگونه اهانت به دانشجویان خودداری نکردند و این زشت‌گوئیها را تا حد نسبت غیرمسلمان بودن و در خط شیطان بودن جلو بردند و نیز برای سرکوبی دانشجویان و در نتیجه بی‌اعتبار کردن این حرکت آنان را به دخالت در کار مسئولان مملکتی متهم کردند. سرانجام دانشجویان که جو عمومی جامعه را در پی اینهمه نامردمی‌های مدعیان طرفداری از مردم متشنج یافتند ناگزیر شدند که سکوت را بر هر چیز ترجیح دهند ولیکن افشاء این اسناد را همچنان برای همیشه وظیفة خود دانستند لذا اقدام به انتشار این اسناد در شکل کتاب کردند که تاکنون تعدادی از این کتاب‌ها منتشر شده است و بقیه در آستانه انتشار است.
6. تعداد کل گروگان‌هائی که در ابتدا در لانه جاسوسی بودند 150 نفر بود از این تعداد 79 نفر کارمندان ایرانی سفارت بودند که در همان روزهای اول و دوم آزاد شدند از 71 نفر باقیمانده 3 نفر آنها منجمله کاردار لانه جاسوسی در وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نگهداری شدند و به فرمان رهبر بزرگ انقلاب قرار شد گروگان‌های سیاه‌پوست و همچنین زنان بیگناه آزاد گردند که این آزادی در دو نوبت انجام شد. دفعة اول 1 زن و 2 سیاه‌پوست و دفعه دوم 4 زن و 6 گروگان سیاه‌پوست دیگر آزاد شدند. 5 نفر از گروگانها نیز غیر امریکائی بودند به اضافه یک گروگان دیگر که در این اواخر مریض شد و بدین ترتیب تعداد گروگان‌های جاسوسی که تا قبل از آزادی آنها در اسارت ملت قهرمان ایران بودند 52 نفر بود. لازم به یادآوری است که 52 گروگان جاسوس چه موقعی که در تهران بودند و چه موقعی که به دلیل حملة نظامی امریکا در طبس به شهرهای مختلف به دلایل امنیتی تقسیم شدند و تا پایان مخفی بودند تا آخرین لحظه‌های آزادی در وضع بسیار مطلوبی زندگی می‌کردند.
7. این تصور را باید برای همیشه کنار گذاشت که انقلاب ما با امریکای جهانخوار و جهان غرب و یا شرق متجاوز کنار بیاید اگر دیروز محاصره اقتصادی از سوی امریکا شدیم باکی نیست که این جای اعتلای مکتب است اگر هر روز را شاهد توطئه‌های گوناگونی نظیر کودتای شکست‌خورده و حمله نظامی طبس باشیم دلیل بر حقانیت انقلاب ما و شکست و ذلت جهانخواران است و نیز اگر امروز در حال جنگ تحمیلی با صدام خونخوار و متجاوز هستیم و درست در همین لحظات و شرایط حساس و سرنوشت‌ساز قسمتهای مختلف ایران به خصوص تهران و کردستان و سایر مناطق مرکز توطئه‌های ضد انقلابیون گشته به خاطر این است که افکار ملت شجاع را از جنگ و دفاع از استقلال کشور عزیز ما منحرف کنند تا مانع پیروزی اسلام بر صدام کافر شده و برای رهائی از بن‌بست ارتش غیور و نجیب ما و سپاه فداکار اسلام و قرآن و بسیج رزمنده دلاور و سایر قوای مسلح جان بر کف را به مذاکره با صدام فاسد و تسلیم در مقابل رژیم ضد خدائی بعثی بکشانند تا به خیال باطلشان صدام کافر را از شکست قطعی برهانند. زهی خیال باطل که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام آغازگر راهی بوده که بسیار سخت و پرتلاش است و انسانهای مقاوم و صبور می‌طلبد. ملت عزیز ما می‌داند که همه این توطئه‌ها و نیرنگ‌ها علیه این انقلاب به دلیل ماهیت الهی آنست و لذا با همه وجود در تمامی این صحنه‌ها حضور فعال خویش را به ثبت رسانده و تاریخ پرافتخار اسلام و مسلمین را رقم خواهد زد. اکنون که امر گروگانها خاتمه یافته است ما لانه جاسوسی امریکا را در اختیار معلولین و خانواده‌های شهدا قرار می‌دهیم زیرا که در حال حاضر بهترین کسانی که باید از این محل استفاده کنند آنان هستند چرا که اگر درست دقت کنیم تمامی معلولین این شهیدان زنده انقلاب به دست عمّال امریکا سلامت خود را از دست داده‌اند. دیروز به دست محمدرضای معدوم و امروز به دست صدام کافر و این خانواده‌های محترم، عزیزان خود و پاره‌های قلب ملت را در اثر کشتارهای وحشیانه عوامل امریکا از دست داده‌اند و از اینرو ما این محل را از آنان می‌دانیم و به صاحبان حقیقیش تحویل می‌دهیم.
8. از آنجا که ممکن است بعضی از افراد فاسد و فرصت‌طلب از احساسات پاک ملت نجیب سوء استفاده کنند و با استفاده از نام دانشجویان انتظارات و هواهای خود را به کسی و یا سازمان و مؤسسه‌ای تحمیل نمایند لذا لازم می‌دانیم که اعلام نمائیم دانشجویان همانند تمامی افراد ملتند و هیچگونه امتیازی بر کسی ندارند و انتظار هیچگونه امتیازی نیز از ملت ندارند و اگر فردی به این عنوان توقع امتیازی داشت بدانید که از ما نیست. ما از تمامی اقشار ملت مبارز در سراسر ایران که با حمایت‌های خالصانه و بسیار گسترده خود ما را در این حرکت الهی به هر نحو یاری نمودند صمیمانه و متواضعانه تشکر می‌کنیم. ما از برادران سپاه پاسداران که از اولین ساعات تا پایان از هیچگونه پایداری و حمایت دریغ نورزیدند صمیمانه تشکر می‌کنیم. ما بار دیگر خاطر نشان می‌کنیم که امریکا شیطان بزرگ و دشمن شماره یک ماست و با پایان یافتن مسئله گروگان‌های جاسوس، مبارزه با این جهانخوار بیرحم پایان نمی‌پذیرد ما به ملت رزمنده اسلام و امت در خط اماممان نوید و هشدار می‌دهیم که به فضل و اراده خداوندی این تلاش‌ها و حرکت‌های ضد استکباری آنها که به فرموده امام صراط مستقیم اسلام است دیر یا زود ثمره گرانبهایش ببار خواهد آمد و سرنوشت اسلام و مسلمین بر اثر همین مبارزات دلیرانه تعیین خواهد شد و امروز تداوم این رسالت بزرگ الهی بر دوش ماست که باید به خوبی از آن پاسداری و حراست نمائیم در این راه ایمان و وحدت کلمه و پیروی از احکام مقدس و نورانی اسلام اساس پیشرفت است و تخطی از آن خلاف اصول پیروزی و ضربه بزرگ بر پیکر جمهوری اسلام است.
از خداوند متعال پیروزی و عظمت اسلام و نابودی جهانخواران غرب و شرق را خواهانیم.
دانشجویان مسلمان پیرو خط امام


ظهور و سقوط ضد انقلاب، غائله چهاردهم اسفند 1359، انتشارات نجات، 1377، ص 208 تا 213.