«احمد بیگدلی» وقایع انقلاب و دفاع مقدس را در زندگی‌نامه عاشقانه خود به تصویر کشید


1770 بازدید

«احمد بیگدلی» وقایع انقلاب و دفاع مقدس را در زندگی‌نامه عاشقانه خود به تصویر کشید

احمد بیگدلی از نگارش رمان ۳ جلدی «راه رفتن روی طناب» زندگی‌نامه عاشقانه خود خبر داد و گفت: در این رمان وقایع انقلاب،‌ دفاع مقدس و تبعات جنگ تحمیلی را نیز بررسی کرده‌ام.
 نسخه قابل چاپ
احمد بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از نگارش رمان 3 جلدی «راه رفتن روی طناب» خبر داد و گفت:‌ این رمان به گونه‌ای زندگی‌نامه شخصی من در قالب رمان است.
وی با بیان این مطلب که تمایلی به زندگی‌نامه نویسی نداشته و ندارم گفت:‌ تلاش کرده‌ام که زندگی‌نامه خود را در قالب داستان و با استفاده از عناصر داستانی هم‌چون تخیل به نگارش در بیاورم،‌ بنابراین افراد غیر حقیقی را نیز وارد داستان کرده و تا آن‌جا که توانسته‌ام،‌ از شگردهای داستانی استفاده کرده‌ تا خواننده پی به این موضوع که داستان، زندگی‌نامه نویسنده را بازگو می‌کند نبرد.
این داور جشنواره داستان انقلاب گفت:‌ تا زمانی که همسرم در قید حیات بود،‌ در هیچ یک از آثارم رگه‌هایی از عاشقانه‌ها دیده نشد،‌ اما پس از فوت وی من به عاشقانه‌نویسی نیز روی آوردم. اما از آن‌جا که اغلب آثار من در قالب داستان‌های انقلاب و دفاع مقدسی است،‌ در این رمان‌های عاشقانه نیز ردپای انقلاب و دفاع مقدس حضور دارد.
وی ادامه داد:‌ جلد نخست «راه رفتن روی طناب» به سال‌های پیش از انقلاب و ماجرای آشنا شدن من با همسرم،‌ ازدواج و... مربوط است،‌ اما در جلد دوم این مجموعه که از سال 56 آغاز می‌‌شود؛ خواننده وارد مرحله تاریخی انقلاب شده و وقایعی که به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شده شرح داده شده است،‌  هم‌چنین  چگونگی پیروزی و شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی نیز در جلد دوم بیان شده است.
بیگدلی گفت: جلد سوم کتاب با حوادث جنگ تحمیلی و تأثیراتی که جنگ بر زندگی‌‌ام گذاشته ادامه پیدا می‌کند و تبعات جنگ بر زندگی ایرانی‌ها در قالب داستان شرح داده می‌شود.
این نویسنده افزود:‌ مجموعه 3 جلدی «راه رفتن روی طناب» علاوه بر اینکه آیینه تمام‌نمای زندگی من است،‌ رمانی تاریخی از ایران قببل از پیروزی انقلاب،‌ ایران پس از پیروزی انقلاب و ایران درگیر جنگ و به وجود آورنده حماسه دفاع مقدس است.
وی با بیان این مطلب که نگارش جلد دوم این رمان در حال انجام است،‌ گفت:‌ تلاش خواهم کرد تا جلد نخست این رمان را تا پایان تابستان منتشر کنم.
بیگدلی که رمان عاشقانه «ذبیح»‌ را نیز در نوبت انتشار دارد،‌ درباره این رمان گفت:‌ ذبیح یک رمان ناپیوسته است؛ داستان عاشقانه‌ای که نگارشش برای من تجربه نخستین نوشتن عاشقانه‌ها بود. این رمان در واقع چند داستان کوتاه است که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، دارای محویت موضوعی می‌شوند.
وی که جایزه کتاب سال‌ شهید‌ حبیب‌ غنی‌‌پور را نیز در کارنامه کاری خود دارد،‌ در اشاره به سایر آثار در دست انتشار خود گفت:‌ مجموعه نمایشنامه‌های کوتاه، «ارواح ماه مهر» شامل 11 داستان کوتاه،‌ کتاب صوتی «ارواح ماه مهر»‌ و چاپ دوم رمان «بی‌تردید سه‌شنبه بود» را مدتی است به نشر افراز سپرده‌ام.


تسنیم