میشل ستبون عکاس فرانسوی: عکس‌هایم از انقلاب اسلامی متعلق به مردم ایران است


1221 بازدید

میشل ستبون عکاس فرانسوی: عکس‌هایم از انقلاب اسلامی متعلق به مردم ایران است

میشل ستبون عکاس فرانسوی که نخستین عکس‌ها را از انقلاب اسلامی ایران به ثبت رسانده است،‌ معتقد است عکس‌های او نکوداشتی برای انقلاب ایران و متعلق به مردم این کشور است.
 
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، میشل ستبون عکاس فرانسوی که برای داوری آثار جشنواره عکس رژان و تهیه فیلم مستندی از او به ایران سفر کرده است، در نشست خبری این جشنواره درباره اولین حضورش در ایران گفت: من از اولین عکاسانی بودم که اسفندماه سال ۱۹۷۸ به ایران آمدم و این زمانی بود که هیچ کس در غرب نمی‌دانست که قرار است شاه سقوط کند.
وی افزود: من به مدت سه سال در ایران عکاسی کردم و از اولین تظاهرات مردم و اولین کشتار مردم حضور داشته‌ام و اولین نفری بودم که در نوفل لوشاتو از امام خمینی (ره) عکاسی کردم و بعد از آن همراه او با هواپیما از فرانسه به ایران آمدم و بعد از آن از لحظه پیروزی انقلاب من همراه ایشان بودم تا زمان پیروزی انقلاب در سال ۵۷ و اشغال سفارت آمریکا و ...
ستبون این تصاویر و عکس‌ها را نکوداشتی برای انقلاب ایران دانست و گفت: ‌این فیلم و خاطرات متعلق به مردم ایران است و مایلم که این خاطرات را با مردم ایران تقسیم کنم و به همین دلیل دوست داشتم که عکس‌هایم را روی اینترنت قراردهم تا همه به آن دسترسی داشته باشند و به خصوص جوانان ایرانی با دیدن این تصاویر شناختی از وقایع آن دوران به دست آورند.
این عکاس فرانسوی درباره مردم ایران هم گفت:‌ مردم ایران مثل همه مردم دنیا هستند در حالی که بسیاری از دوستان من در سراسر دنیا احساس می‌کنند که ایران شبیه هیچ جای دنیا نیست و من تعجب می‌کنم چرا که سالهاست ایران و مردم آن را به خوبی می‌شناسم و فکر می‌کنم من می‌توانم با توجه به شناختی که از مردم این کشور دارم در جهت ایجاد رابطه بهتر کمک کنم.
او همچنین تأکید کرد: ایران عکاسان خوب بسیاری را به دنیا تحویل داده است و مردم آن نیز مثل تمام مردم دنیا آدم‌های خوبی هستند.


فارس