ایران و افغانستان باید در حوزه میراث مکتوب و مستند اقدامات مشترک جدی داشته باشند


1818 بازدید

ایران و افغانستان باید در حوزه میراث مکتوب و مستند اقدامات مشترک جدی داشته باشند

دکتر اسحق صلاحی در دیدار با آقای دکتر سخی منیر رئیس آرشیو ملی و نسخ خطی افغانستان بر اقدام مشترک ایران و افغانستان در حفظ میراث مکتوب دو ملت تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار که به میزبانی کتابخانه ملی و در سالن نشست های حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد دکتر صلاحی با اشاره به این نکته که ایران و افغانستان دارای میراث فرهنگی مشترک هستند گفت: در سفر بنده به افغانستان و بازدید از کتابخانه و آرشیو ملی آن کشور دریافتم که میان ایران و افغانستان میراث مشترک سترگی وجود دارد و این مسئله وظیفه ما را در حفظ و انتقال آن به نسل های بعد سنگین می کند.  
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه زمینه های همکاری میان دو کشور در زمینه حفظ میراث مکتوب را متعدد خواند و تصریح کرد: آنچه که افغانستان دارد دارای ارزش جهانی است و امیدوارم بتوانیم در حافظه جهانی نام افغانستان را در کنار سایر کشورهای دارای آثار در این مرکز مهم جهانی ببینیم. چرا که متاسفانه با این غنای بالای فرهنگی و گذشته پربار تاکنون چیزی از این کشور در حافظه جهانی به ثبت نرسیده است در حالی که از کشور ایران تاکنون هفت اثر به ثبت جهانی رسیده است. دکتر صلاحی همچنین در زمینه همکاری در زمینه علوم کتابداری و آرشیوی گفت: در حوزه کتابداری و آرشیو ملی و سند ما تغییرات جدی به عمل آوردیم و نگاه ها را عوض کردیم. همچنین در حوزه تولید سند، استانداردها و آیین نامه ها نیز تلاش های خوبی انجام دادیم و امیدواریم بتوانیم نتیجه این تلاش ها و تجربیات را به برادران افغان نیز منتقل کنیم. صلاحی در ادامه یادآور شد: زبان و فرهنگ و دین یکسان ما زمینه بسیار خوبی را برای تحقق ایده همکاری های تخصصی در سطح بالا فراهم کرده است و امیدوارم با توجه به امضاء تفاهم نامه میان دو کشور در زمینه های بیان شده کارها به خوبی پیش رود. در ادامه این دیدار دکتر سخی منیر رئیس آرشیو ملی افغانستان نیز با تبریک ماه رمضان ابراز امیدواری کرد تا به واسطه امضاء تفاهم نامه میان کتابخانه های ملی و آرشیو های ملی دو کشور، همکاری های دو طرف بیش از پیش گسترش یابد. سخی منیر همچنین با اشاره به حضورش در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم این نمایشگاه را در جهان اسلام و منطقه بی نظیر دانست و بیان داشت: در این نمایشگاه جلوه های بسیار زیبایی دیده می شود و امیدوارم در سال آینده کشور افغانستان نیز با ارائه آثار و منابع خود نقش پررنگی در نمایشگاه داشته باشد. سخی منیر همچنین با بیان این نکته که کتابخانه ملی ایران محل مناسبی برای پژوهش و مطالعه است گفت: متاسفانه طی سال های اخیر جنگ و خونریزی باعث شده تا خیلی از امور فرهنگی افغانستان مسکوت بماند ولی با این وجود امیدوارم با همراهی کشور جمهوری اسلامی ایران و طی توافقی که با برادر گرامی جناب آقای دکتر صلاحی در زمینه گسترش همکاری ها داشتیم بتوانیم نقایص خود را برطرف کنیم. وی همچنین نسبت به ارسال و اسکن هزاران برگ سند و هزاران جلد کتاب خطی مربوط به ایران که در کشور افغانستان نگهداری می شود قول مساعدت و همکاری داد.
شایان ذکر است بعد از مذاکرات میان دکتر صلاحی و دکترسخی منیر رئیس آرشیو ملی افغانستان دوطرف به منظور بازدید از غرفه سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نمایشگاه بین المللی قرآن و همچنین شرکت در یک نشست خبری راهی نمایشگاه قرآن شدند.