نویسنده و تاریخ نگار گرگانی در گفت و گو با ایبنا

نقش استان گلستان در دفاع مقدس کتاب می‌شود


حسن حسینی نژاد در گفتگو با غلامرضا خارکوهی
1533 بازدید
دفاع مقدس تاریخ شفاهی گرگان خارکوهی

نقش استان گلستان در دفاع مقدس کتاب می‌شود

«غلامرضا خارکوهی» نویسنده و تاریخ نگار گرگانی، گفت: در تلاش هستیم که اقدامات انجام شده در 14 شهرستان استان گلستان را در دوران دفاع مقدس گردآوری کنیم.

نقش استان گلستان در دفاع مقدس کتاب می‌شود

غلامرضا خارکوهی نویسنده و تاریخ‌نگار گرگانی و صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه انقلاب به مناسبت چهلمین سالگرد هشت سال دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در گلستان گفت: امسال چهلمین سالگرد پیروزی دفاع مقدس را در پیش‌رو داریم و در راستای زنده‌نگهداشتن این دوران طلایی در تاریخ نسبت به تدوین و نگارش نقش استان گلستان در دفاع مقدس اقدام شده است و در تلاش هستیم که اقدامات انجام شده در 14 شهرستان استان را در دوران دفاع مقدس گردآوری کنیم.

وی افزود: کلیات نقش استان گلستان در دفاع مقدس در چند کتاب پیش از این تدوین و نگارش شده است؛ به‌ویژه در سال 95 در کنگره چهار هزار شهید استان گلستان به‌خوبی به آن پرداخته شد اما به‌صورت شهرستانی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

خارکوهی ادامه داد: امسال به مناسبت چهلمین سال پیروزی دفاع مقدس به این موضوع به‌صورت شهرستانی توجه خواهد شد.

وی گفت: دوران هشت سال دفاع مقدس دوران طلایی و درخشان تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و در این جنگ یک وجب از خاک خود را از دست ندادیم.

خارکوهی یادآوری کرد: در هشت سال دفاع مقدس 100 کشور به‌صورت مستقیما به عراق کمک می‌کردند و روسیه در آن زمان اجازه ورود سیم خاردار را به ایران نمی‌داد.

وی افزود: اکثر شهدای هشت سال دفاع مقدس از نیروهای بسیجی و داوطلب بودند و درجه‌های نظامی برای ایثارگری در آن زمان زیاد معنا و مفهوم نداشت.

نویسنده و تاریخ‌نگار گرگانی، گفت: استان گلستان که در دوران هشت سال دفاع مقدس جزئی از استان مازندران به‌شمار می‌رفت ولی نقش ارزنده‌ای در هشت سال دفاع مقدس ایفاء کرد و سند آن چهار هزار شهید و بیش از 15 هزار جانباز و آزاده است.

تاریخ نگار برجسته استان گلستان بیان کرد: بسیاری از افراد که پشتیبانی جنگ را انجام می‌دادند نامی از آن‌ها در تاریخ باقی نمانده است و درخواست داریم که دستگاه‌های اجرایی همراهی داشته باشند تا بتوانیم موشکافانه نسبت به نقش بخش‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی در هشت سال دفاع مقدس بپردازیم.

«حماسه 5 آذر سال 57 گرگان»، «انقلاب اسلامی به روایتی دیگر»، «تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله  طاهری گرگانی»، «استان گلستان در انقلاب اسلامی»، «استان گلستان به روایت اسناد انقلاب»، «خاطرات آیت‌الله نورمفیدی»، «فرآیند تأسیس بسیج و ادغام آن با سپاه»، «خانه امن»، «روایتی از نقش استان گلستان در دفاع مقدس»، «استان گلستان در نهضت امام خمینی» و «نقش جهادگران سنگر ساز بی سنگر» از جمله تالیفات غلامرضا خارکوهی نویسنده و تاریخ‌نگار گرگانی است.


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)