رونمایی جلد نخست فرهنگ جامع زبان فارسی


1451 بازدید

رونمایی جلد نخست فرهنگ جامع زبان فارسی


جلد نخست فرهنگ جامع زبان فارسی ، نخستین کتاب از مجموعه فرهنگ جامع زبان فارسی اخیرا طی مراسمی با حضور غلامعلی‌ حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و علی‌اشرف صادقی مؤلف این اثر رونمایی شد. این فرهنگ بیش از هزار صفحه است که به حرف « آ» اختصاص دارد و توسط علی‌اشرف صادقی تألیف شده است.
غلامعلی حداد عادل در این مراسم اظهار داشت: سال‌ها در ایران فعالیت فرهنگ‌نویسی و فرهنگ‌نگاری وجود دارد و از جمله فرهنگ‌هایی که در سالهای اخیر به چاپ رسیده فرهنگ بزرگ سخن است که به همت استاد حسن انوری چاپ و انتشارات سخن آن را منتشر کرده است ولی با وجود این نیاز زبان فارسی به یک فرهنگ جامع همچنان وجود داشت.
علی‌اشرف صادقی مؤلف این اثر نیز در این مراسم گفت: کار این فرهنگ 18 سال پیش آغاز شد اما به صورت جدی 18 سال کار نکردیم ابتدا به جذب پژوهشگر پرداخته و به صورت دستی کار را ادامه دادیم اما این کار پرمخاطره بود و آسیب فراوان داشت. از این رو اطلاعات را به رایانه دادیم و مدخل‌گزینی آغاز شد و ما از آن به عنوان پیکره زبان فارسی نام می‌بریم که متشکل از هزار متن از آغاز تا به امروز است که معادل 1200 مجلد است . برخی کتاب‌ها بیش از یک جلد دارد و متجاوز از 5 میلیون رکورد است. صادقی گفت این فرهنگ یک فرهنگ تاریخی است به این معنی که از آغاز ادبیات فارسی شواهد را استخراج کردیم که در فرهنگ‌نامه درج شده است.