افشای فهرست متحدان رژیم اسرائیل در میان کشورهای اسلامی


1059 بازدید

در سال‌های اخیر، همواره گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره روابط صمیمانه و همکاری‌های نزدیک رژیم اسرائیل با برخی ‌کشورهای منطقه وجود داشته که ‌معمولا‌ مراد از این همکاری‌ها، هدف قرار دادن منافع و امنیت ملی ایران بوده است؛ اما به تازگی سازمان جاسوسی این رژیم (موساد) فهرستی از متحدان منطقه‌ای خود را منتشر کرده که می‌تواند روشنگر مسائل مهمی باشد.

 

به گزارش «تابناک»، به تازگی پایگاه اینترنتی ارتش رژیم اسرائیل، گزارشی ‌منتشر کرده که در آن به همکاری سرویس جاسوسی رژیم اسرائیل (موساد) با شماری از کشورهای اسلامی اذعان شده است؛ همکاری‌هایی که در حوزه‌های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی انجام گرفته است.

اما کشورهایی که در این گزارش از آن‌ها نام برده شده، ‌بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، افغانستان و جمهوری آذربایجان هستند.

بر پایه این گزارش، همکاری با این کشور‌ها رژیم اسرائیل را قادر می‌سازد تا اطلاعات مورد نیاز خود را درباره اوضاع داخلی بحرین، ایران و فلسطین به دست بیاورد. این گزارش همچنین می‌افزاید، سازمان‌های اطلاعاتی رژیم اسرائیل و عربستان سعودی، پیوندهای بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و روابط آن‌ها رو به گسترش است.

در همین زمینه، «مئیر داگان»، رئیس سابق موساد به تازگی به عربستان سعودی سفر کرده تا زمینه همکاری دو دولت در زمینه‌های مشخصی را فراهم آورد؛ افزون بر این، در گزارش یادشده آمده که پس از اعمال فشار آمریکا بر عربستان سعودی در سال ۱۹۸۲، دولت سعودی به رژیم اسرائیل اجازه تحقیقات در دریای سرخ را داده است.

گفتنی است، در سال ۲۰۱۱، روزنامه «نیویورک تایمز» فاش کرده بود که رژیم اسرائیل، ‌قرارداد تسلیحاتی میان آلمان و عربستان سعودی را ‌تأیید کرده تا از این طریق، نسبت به بهبود روابط خود با آل سعود اقدام کند. از سوی دیگر، خود این رژیم تجهیزات نظامی متعددی، از جمله رادار و ماشین آلات نظامی به امارات فروخته است.
 
از جمله دیگر نکات مهم قید شده در گزارش جدید ارتش رژیم اسرائیل، تأیید نقش این رژیم در ترور رهبر مخالفان مراکش است. در مقابل این اقدام، پادشاه مراکش به یهودیان این کشور اجازه داده تا به سرزمین‌های اشغالی سفر کنند. فروش تجهیزات راداری، سیستم‌های کنترل ترافیک هوایی و ناوبری هوایی به کشور الجزایر، از جمله دیگر حوزه‌های رابطه رژیم اسرائیل با کشورهای اسلامی بوده است.

در ‌‌نهایت، موضوع مهم دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده، فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی اسرائیلی به جمهوری آذربایجان و افغانستان از طریق پاکستان است؛ افزون بر این، رژیم اسرائیل تلاش داشته تا از موقعیت جمهوری آذربایجان برای جمع‌آوری اطلاعات از ایران استفاده کند.


تابناک