اعلامیه آیات ثلاثه قم به مناسبت چهلمین روز شهدای فاجعه میدان ژاله تهران


1415 بازدید

اعلامیه آیات ثلاثه قم  به مناسبت چهلمین روز شهدای فاجعه میدان ژاله تهران
متن اعلامیه آیات عظام حوزه علمیه قم به مناسبت چهلمین روز شهداى فاجعه 17 شهریور تهران پیرو 1956/ ه 21 ـ 21/7/57از: قم تاریخ 21/7/57

به: 312 [شماره :] 1958/ هاعلامیه آیات ثلاثه روز حارى انتشار و متن آن به شرح زیر بعرض میرسدباصرى‏نیا

اعلامیه حضرت آیات عظام مراجع عالیقدر تقلید دامت برکاتهم1 به مناسبت چهلمین روز فاجعه تهران.

بسم‏اللّه‏ الرّحمن الرحیم

با فرا رسیدن دوشنبه 13 ذیقعده 98 خاطره دردناک حادثه میدان ژاله تهران یک بار دیگر تجدید میشود و مردم مسلمان ایران در چهلمین روز مقتولین این فاجعه به سوگ مینشیند. چهل روز پیش هنگامى که جمعیت کثیرى از مردم مسلمان و حق‏طلب تهران در ادامه نهضت مقدس اسلامى خود علیه ظلم و استبداد به پیاده‏روى و تظاهرات آرام پرداخته بودند، مورد هجوم وحشیانه مأمورین مسلح قرار گرفتند و بالنتیجه خون بسیارى از مردم حق‏طلب و بى‏دفاع، میدان ژاله را رنگین ساخت. فاجعه تهران به قدرى دلخراش و اسفناک است که پس از گذشت چهل روز از کثرت کشته‏شدگان و مجروحین و مصدومین آن هنوز تهیه آمار کامل ممکن نشده است و حتى چندى پیش که نمایندگان ما براى رسیدگى و عیادت آنان که در این فاجعه لطمات سنگین بدنى و عضوى پیدا کرده‏اند به بیمارستان‏هاى مختلف تهران مراجعه کردند، به عظمت این حادثه که قلب هر مسلمانى را به درد میآورد پى بردند. بدن‏هایى تیرخورده و مجروح و استخوان‏هاى شکسته مضروب برادران مسلمان در بیمارستان‏ها سند زنده و گویایى از مراتب ظلم و بیدادگرى در ایران است. بگذارید که ظالمین و ستمگران باز هم بر جامعه مسلمان ایران ستم روا دارند و حقوق حقه آنان را با گلوله و سرنیزه پاسخ دهند ولى چه زود خواهد بود که آه مظلومین و ستمدیدگان و فریاد آزادیخواهان و حق‏طلبان خانه ظلم را خراب خواهد کرد «و سیعلم الذین ظلموا اى منقلب ینقلبون».

اخیرا تاسف‏آورى که این روزها از کشتار مردم مسلمان در خرم‏آباد، کرمانشاه، آمل، بابل، بوکان، مهاباد، ساوه و بعضى از شهرهاى دیگر میرسد، در آستانه اربعین کشتگان تهران به صورت غمى بزرگ و ماتمى اندوهبار جامعه روحانیت و ملت مسلمان ایران را فراگرفته است؛ لذا روز دوشنبه سیزدهم ذیقعده 98 برابر 24 مهر ماه 57 به عنوان اربعین حوزه‏هاى علمیه براى تجلیل از خون‏هاى به ناحق ریخته شده و همدردى با بازماندگان حادثه و به عنوان حفظ اصالت و دوام نهضت مقدس اسلامى تعطیل خواهد بود.

شایسته است که عموم مسلمانان با تعطیل دوشنبه بار دیگر وحدت و یکپارچگى خود را به منصه ظهور رسانند و در کمال متانت و آرامش هوشیارى و همبستگى ملى را در برابر نفاق‏افکنان و تفرقه‏اندازان نشان دهند و از تشتت و پراکندگى برحذر باشند چرا که اتحاد رمز پیروزى و سرمنشاء سعادت ملت‏هاست. خداوند متعال مسلمانان را از کید استعمارگران و دشمنان اسلام و از شر ظالمین و بیدادگران محفوظ داشته و مبارزات آزادى‏خواهانه ملت ما را با پیروزى کامل قرین فرماید.

شهاب‏الدین الحسینى المرعشى النجفى ـ سیدمحمدکاظم شریعتمدارى

محمدرضا الموسوى الگلپایگانى مراتب تلفنى باستحضار تیمسار ریاست محترم ساواک ـ مدیریت اداره کل سوم رسید.

مدیرکل سوم مقرر فرمودند. مراتب به دفتر ویژه منعکس شود. در اجراى اوامر اطلاعیه 552/312 ـ 21/7/57 تهیه و منعکس گردید.

افسر نگهبان در بولتن درج گردید. جهت بهره‏بردارى باستحضار رئیس دایره عملیات برسد.

1ـ اصل : برکاته.