تبدیل کتاب به PDF توسط ناشران کافی نیست


930 بازدید

تبدیل کتاب به PDF توسط ناشران کافی نیست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و به نقل از گاردین، جست و جو برای مدل های نوین انتشار و کارهای دیجیتالی در راس دستور کارهای روز نخست بازگشایی نمایشگاه کتاب سالیانه لندن قرار گرفت. این نمایشگاه از روز سه شنبه آغاز به کار کرده است.
در این راستا، رئیس بخش تجارت صنعتی نمایشگاه، در این باره هشدار داد که تبدیل یک کتاب به PDf به اندازه کافی برای تسخیر ذهن خوانندگان و افزایش فروش کتابها، نوآورانه نیست. ریچارد مولت، مدیر اجرایی انجمن ناشران نیز در این باره گفت: در هر بخشی، در هر صنعتی، رکود یعنی مرگ. اگر همینطور یکجا بایستید، قطعا یک نفر از شما جلو خواهد زد و مشتریانتان را از ان خود می کند.
هدف از برپایی این نمایشگاه، ایجاد مکانی برای گردهم آیی ناشران و کارگزاران در کنار یکدیگر به منظور کاهش معمالات خارج از ساختار است . از طرفی امید آن می رود که نویسندگان مجذوب سمینار های جالب این نمایشگاه شوند. از جمله سمیناری با عنوان: چگونه کتابی بنویسیم که برنده جایزه شود!
با ورود صنعت بازی انگلستان به این نمایشگاه، برای اولین بار، این چالش پیش روی ناشرین و صنایع قرار گرفته است که چگونه می توانند در عصر آی پد ها و اینترنت ، همچنان فروش خود را حفظ کنند؟
جو توییست، رئیس سرگرمی های تعاملی انگلستان در بخش تجارت بازی در این باره گفت: به نظر بهتر است که ناشران کتاب وارد همکاری با صنعت 3 میلیارد پوندی بازی های رایانه ای انگلستان شوند. صنعت بازی مللو از صنعت گران فوق العاده ماهر است و من فکر می کنم که حاضرین عرصه صنعت چاپ و نشر برخی مواقع حتی نمی دانند چگونه با توسعه دهندگان بازی های بزرگ کار کنند.
اما پر حرف و حدیث ترین خبر این نمایشگاه از سوی یک ناشر کتابهای چاپی، پنگوئن رندوم هاوس (Penguin Random House) اعلام شد ، این ناشر قرار است سایتی برای مشتریان خود طراحی کند که به آنها اجازه می دهد کتاب خود را از میان شبکه ای از مجموعه کتاب های 350 کتابفروشی مستقل انتخاب کرده و به صورت آنلاین خریداری کنند. این وبسایت که مای ایندپنت بوکشاپ (My Independent Bookshop) نام دارد و از ماه می به طور رسمی راه اندازی خواهد شد به بازدید کنندگان خود اجازه می دهد کتاب مورد علاقه شان را به صورت نمایشی مشاهده کرده و آن را به طور کامل بررسی کنند.
میشائیل باشکال مدیر چاپ و نشر پروفایل بوکز (Profile Books)، در این باره گفت: این می تواند یک بازی برد- برد برای کل صنعت چاپ و نشر باشد. ایده بسیار عالی است و به خصوص برای کتاب فروشی های مستقل می تواند بسیار مهم باشد.
اما برخی از ناشران نیز با ایده پنگوئن رندوم هاوس مخالفند. به خصوص که چندی پیش مدیر این انتشاراتی معروف اظهار داشته به دنبال راهی است که کتابهای کودکان را با انیمیشن های جذاب تلفیق کند. کلر فاکس، مدیر موسسه ایده ها در این باره گفته، از این نگران است که ناشران ایمان و تعهد خود را به کتاب های چاپی از دست بدهند.


ایبنا