روایت تایمز از دستگیری حسن روحانی در انگلیس


1136 بازدید

روزنامه تایمز بریتانیا می‌نویسد حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب ایران، در زمان شاه و هنگامی که در اسکاتلند زندگی و تحصیل می‌کرد از سوی پلیس به ظن فعالیت‌های مجرمانه دستگیر شده است.
 
به گزارش عصر ایران و بر اساس این گزارش، پلیس در سال آخر حیات رژیم شاه به اقامتگاه روحانی هجوم می‌برد و او را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل می‌کند.
 
تایمز به نقل از حسن روحانی، پلیس انگلیس را «گستاخ، خشن و بی‌رحم» توصیف می‌کند و می‌نویسد وی در طی بازداشت به درب سلولی در پلیس اسکاتلندیارد بسته شده بود.
 
این اقدام در حالی صورت گرفته بود که روحانی از منظر قوانین بریتانیا مرتکب هیچ جرمی نشده بود و فقط علیه رژیم محمدرضا شاه فعالیت می‌کرد.
 
اسکاتلندیارد پس از اخذ اثر انگشت روحانی و پس از اینکه ساعت‌ها وی را در سلولی تحت بازداشت نگه می‌دارد، او را آزاد می‌کند.
 
روحانی در سال ۱۳۵۶ و پس از ایراد نطق تاریخی خود در مسجد ارک تهران در مجلس ترحیم سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام(ره) و پس از آنکه در لیست دستگیری ساواک قرار گرفت، مجبور به ترک کشور و سفر به انگلستان شد.
 
دکتر روحانی پس از ترک کشور و اقامت در انگلیس تصمیم به تحصیل در دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند می‌گیرد اما به موازات شعله‌ور شدن قیام‌های مردمی بر ضد حکومت شاه وی نیز تحت تاثیر فضای انقلاب ادامه تحصیل در انگلستان را‌‌ رها و به جمع یاران رهبر انقلاب در نوفل‌لوشاتو فرانسه می‌پیوندد.
 
روحانی بعد‌ها در دهه ۱۹۹۰ برای پیگیری ادامه تحصیل خود راهی انگلیس شد و توانست مدرک دکترای خود را در رشته حقوق از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کند.


عصر ایران