آمریکا می‌خواهد دولتهای پوشالی در خاورمیانه حاکم باشند


1738 بازدید

آمریکا می‌خواهد دولتهای پوشالی در خاورمیانه حاکم باشند
روزنامه اطلاعات؛ 30 آبان 1325وقتی روسها، 73 سال پیش «نقشه آمریکایی‌ها» برای خاورمیانه را افشا کردند!روزنامه ستاره سرخ: آمریکا می‌خواهد در تمام خاورمیانه دولتهای پوشالی به وجود آورد

«در شماره اخیر مجله «پترولیوم سرویس» نوشته شده است بزرگترین منابع نفتی جهان اکنون در دو کشور عربستان سعودی و ایران قرار دارد. کاملاً واضح است امریکا که کشور درجه اول و معظمی است گردیده، مایل است به این ذخایر هنگفت دست‌اندازی نماید. اما در انگلستان و اتحاد جماهیر شوروی نقشه شرکت‌های نفت امریکایی طور دیگری تلقی شده است.

به قول خبرنگار خبرگزاری فرانسه در مسکو، روزنامه «ستاره سرخ» روز گذشته مقاله‌ای درباره نقشه امریکا نوشته بود. در این مقاله روزنامه ستاره سرخ نقشه امریکا را این طور تشریح می‌کند:

«در امریکا تبلیغاتی با پشتیبانی شرکت‌های نفت و دولت شروع شده تا افکار عمومی را ترسانده، نشان دهد که ذخیره نفتی امریکا رو به زوال و نیستی گذاشته. معلوم نیست این تبلیغات از کجا و کدام محل سرچشمه می‌گیرد؟ مضحک این است که خود رئیس کمیسیون منابع نفتی امریکا چندی پیش اعلام داشت که ذخیره نفت امریکا به قدری است که چند نسل پشت سرهم می‌تواند از آن استفاده کند.

اگر موضوع نفت تنها موضوعی بود که مورد توجه دولت بزرگ امریکا بود اهمیت زیادی برای دنیا نداشت، ولی اکنون معلوم شده که نقشه دیگری در بین است. نقشه مزبور اینست که امریکا می‌خواهد در تمام خاورمیانه و به خصوص در عربستان سعودی نفوذ سیاسی داشته باشد و دُول پوشالی بوجود آورد.

مثل اینست که ستاد فرماندهی نیروهای امریکا نقشه مخصوصی کشیده که عربستان سعودی مرکز استراتژیکی امریکا در خاورمیانه گردد، زیرا اگر جریان غیر از این بود دلیلی نداشت که فرماندهان نیروهای زمینی و دریایی و هوایی امریکا اصرار داشته باشند که پایگاه‌ها و مراکز استراتژیکی در عربستان سعودی ساخته شود. به طوریکه عموم اطلاع دارند ساختن مراکز استراتژیکی و فرودگاهها از چندی پیش در عربستان سعودی شروع شده است.

برای اینکه افکار عمومی امریکا از این نقشه امپریالیستی امریکا که تنظیم گردیده، وحشت نداشته باشد، ستاد نیروهای امریکایی اعلام داشته که مستحکم نمودن موقعیت نظامی عربستان سعودی، برای دفاع از امنیت و استقلال امریکا امری لازم و حیاتی است.

اکنون نقشه وسیعی که امریکا برای خاورمیانه و خاورنزدیک کشیده، دارد عملی می‌شود. زیرا دولت امریکا دست به اجرای این نقشه زده است، ولی چون در امریکا شرکت‌های دولتی نفت و هواپیمایی وجود ندارد، لذا دولت امریکا از فعالیت‌هایی که شرکت‌های نفت و هواپیمایی امریکا در این مورد به عمل می‌آورند، حمایت می‌نماید و کوشش‌های آنها را در حول محور مخصوصی متمرکز ساخته، هدایت می‌کند.

محافل خارجی نیویورک اکنون به مذاکراتی که بین شرکت های امریکایی نفت و هواپیمایی جریان دارد، اهمیت زیادی می‌دهند و به نظر آنها بیخود نیست که در موقعی که مذاکرات مزبور در جریان است، دولت امریکا با دُول لبنان و ماوراء اردن و سوریه و فلسطین و یمن و حتی ترکیه وارد مذاکراتی شده است تا روابط دیپلماسی و سیاسی با آنها برقرار کند.

مقصود دولت امریکا در عربستان سعودی اینست که مرکز هواپیمایی نیرومندی ایجاد کند تا بدان وسیله بتواند تمام منطقه خاورمیانه را تحت کنترل و نظارت قرار دهد*.»* بعد از کودتای 28 مرداد 1332 و افزایش نفوذ سیاسی آمریکا در ایران، مرکز فرماندهی و نظارت آمریکایی‌ها در خاورمیانه، از عربستان سعودی به ایران منتقل شد