روایت رزمنده‌ای که از زندان عراق گریخت


2239 بازدید

روایت رزمنده‌ای که از زندان عراق گریخت

  کتاب «فرار از موصل»؛ خاطرات شفاهی دوران اسارت محمدرضا عبدی تدوین حسن نیری است که به تازگی از  سوی انتشارات سوره‌مهر برای پنجمین بار منتشر شده است.

 محمدرضا عبدی؛ راوی کتاب، آزاده ایرانی است که در سال‌های اسارت به همراه همرزم خود، زاگرس میرانی از اردوگاه موصل گریختند. در واقع محمدرضا عبدی، در این کتاب چگونگی طراحی نقشه فرار از طریق پارکینگ اردوگاه را بیان کرده است.

 گذشتن از روستاها و مناطق سخت و تهیه غذا در مسیر فرار، کمک اهالی روستاها، تماس تلفنی از عراق با خانواده‌اش و گذشتن از مناطق کوهستانی و رسیدن به مرزهای ایران بخش دیگری از خاطرات عبدی است که با روایت اول شخص بازگو شده است.

 وی که از اهالی روستای قمشه ماهیدشت از توابع کرمانشاه است در کتاب «فرار از موصل» خاطراتی از دوران قبل از انقلاب٬شروع جنگ تحمیلی و بمباران شهر کرمانشاه و اسارت در اردوگاه‌های بغداد و موصل را نیز بیان کرده است.

 در بخشی از این کتاب آمده: «بعد از اینکه نقشه را به دست آوردم، نشستم و از روی آن، مناطق و مسیرهایی را که لازم بود پیدا کردم؛ موقعیت موصل و مناطق دیگر. یک مشکل داشتم و آن اینکه هنوز نمی‌دانستم اردوگاهی که در آن هستیم در کنار کدام جاده واقع شده است؟»

 همچنین در پایان کتاب، تصاویر و مدارک دوران اسارت عبدی به همراه تعدادی از نامه‌هایی که او به خانواده‌اش نوشته، آمده است.

 چاپ پنجم کتاب «فرار از موصل»، در قطع رقعی و با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه از سوی انتشارات سوره‌مهر به چاپ پنجم رسیده است.


سوره‌ مهر