کشف حجاب پشت ویترین تجدد


1443 بازدید

کشف حجاب پشت ویترین تجدد

 به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، رضاخان چند ماه پس از بازگشت از ترکیه در دانش سرای مامایی همراه همسر و دختران بی‌حجاب خود در 17 دی ماه سال 1314 برای نخستین بار رسماً فرمان ممنوعیت حجاب را برای زنان در ایران اعلام کرد.

وی طی سخنانی در این دانش‌سرا بی‌حجابی را با عنوان اعطای آزادی به بانوان نام برد و اقدام به ممنوعیت حجاب را گشودن فصل جدیدی در زندگی زن ایرانی دانست.

به دنبال فرمان رضاخان در منع حجاب مأموران شهربانی و پاسبان‌ها در کوچه و خیابان شهرها به اذیت و آزار زنان و دختران محجبه پرداختند و چادر و روسری و هر نوع پارچه شبیه آن را با خشونت از سر زنان می‌کشیدند و پاره می‌کردند.

به همین دلیل تعداد زیادی از زنان و دختران خانه‌نشین شدند و از ترس مأموران، در نیمه‌های شب از کوچه‌های فرعی، دور از چشم آنان برای انجام کارهای ضروری از خانه بیرون می‌رفتند. آنان با به جان خریدن همه خطرات و تحقیرها تا پایان حکومت رضاخان و حتى پس از آن حاضر به ترک حجاب اسلامی نشدند و با مقاومت کردن افتخار نسل‌هاى آینده شدند.

خلق حماسه‌های دلیرانه زنان و مردان مسلمان در مقابله موج اسلام ستیزى رضاخان جزو درخشنده‌ترین صفحات تاریخ کشور اسلامى ایران است که براى همیشه در تاریخ ماند.

ولی به راستی چرا برخی افراد بی‌حجابی را نوعی موفقیت و پیشرفت در زندگی می‌دانند و از طرف دیگر چرا دشمنان اسلام سرسختانه با حفظ حجاب مخالفت می‌کنند با مروری به گذشته می‌توان فهمید که از آغاز واقعه تحریم تنباکو و نهضت مشروطه که سرآغاز نهضت‌های اسلامی است، زنان چادری حضور جدی در جامعه داشتند و دوشادوش مردان بلکه جلوتر از آنها در عرصه اجتماع حرکت کرده‌اند.

زنان محجبه در واقعه گریبایدوف نقش بسزایی داشتند و همچنین وقتی وکلای مجلس ایران تصمیم به تسلیم اولتیماتوم روس شدند زنان خشمگین با اسلحه زیر چادرها وارد پارلمان شدند و به وکلا اعلام کردند که اگر تسلیم خواسته قدرت‌های خارجی شوید و کشور خود را بی‌آبرو کنند همه آنها را می‌کشند که تحقق این مهم مانع اجرای این طرح شد.

همچنین زنان ایرانی با حجاب و چادر خود انقلاب اسلامی را پیش بردند و این مطلب در قبل از پیروزی این انقلاب و 8 سال دفاع مقدس که در قیام‌ها و تظاهرات در برابر دشمنان اسلامی حضور داشتند و در جنگ تحمیلی اقدامات پشتیبانی را انجام می‌دادند حتی به اسارت دشمن و تعدادی از آنها در سنگرهای جبهه‌ به شهادت رسیدند به وضوح می‌توان مشاهده کرد.

دشمنان اسلام با مشاهده نقش اساسی زنان محجبه ایرانی در نهضت‌های اسلامی قیام‌ها متوجه شدند تا این زنان در میدان هستند نمی‌توانند به اهداف شوم خود برسند به همین دلیل درصدد آمدند تا با به کارگیری شیوه‌های مختلف حجاب را در کشورهای اسلامی کمرنگ کنند.

حجت‌الاسلام علی عباسی در این خصوص در گفت‌وگو به خبرنگار فارس می‌گوید: رعایت حجاب یکی از مهم‌ترین رسالت‌های انبیاء و اهل‌بیت (ع) و آموزه‌های دینی و قرآنی‌ هست که همیشه از آغاز صدر اسلام تاکنون به حفظ آن تأکید و اهمیت ویژه‌ای داده شده است.

وی می‌افزاید: زنان کشور ما با الگوگیری از بانوان اهل‌بیت (ع) توانستند در 8 سال دفاع مقدس اقدامات پشتیبانی این جنگ مانند تهیه آذوقه و مواد غذایی را انجام دهند و در پشت جبهه به رزمندگان کمک کنند که انجام فعالیت‌های آنان نقش بسزایی در پیروزی این جنگ داشت.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین ادامه می‌دهد: این زنان در تمام لحظه‌های کمک‌رسانی به رزمندگان با حجاب بودند و همین امر موجب افزایش انگیزه آنان در راستای تحقق این مهم می‌شد.

عباسی خاطرنشان می‌کند: در طول تاریخ اسلام تجربه نشان داده که زنان با حجاب در تمام صحنه‌های اجتماعی و در مبارزه با دشمنان موفق‌ترند و به خوبی می‌توانند همپای مردان با اقتدار در صحنه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی حضور یابند.

این مسئول ادامه می‌دهد: اکنون زمان اشتباه کردن نیست و هر فردی برای رسیدن به موفقیت باید از زندگی گذشتگان درس بگیرد، به ویژه زنان امروز جامعه ما باید از زندگی موفق زنان با حجاب در گذشته الگوگیری کنند و در حفظ این فریضه دینی مصمم باشند.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین بیان می‌کند: حجاب مانع انجام فعالیت‌های اجتماعی نیست زنانی که در صحنه‌های مختلف مانند راهپیمایی با هدف دفاع از دین اسلام حضور داشتند، با حجاب و محجبه بودند که طبق شواهد تاریخ با حضور در هر صحنه‌ای موفق هم می‌شدند.

عباسی اضافه می‌کند: اکنون حضور زنان با حجاب در ابعاد مختلف گسترش یافته و در برخی نهادها مانند پلیس، آموزش و پژوهش، بیمارستان و هلال‌احمر و حوادث غیرمترقبه به دلیل موفق بودن در انجام فعالیت‌ خود از استعدادهای آنان استفاده می‌شود.

*موفقیت زنان محجبه علت اصلی مخالفت دشمنان با حجاب است

این مسئول عنوان می‌کند: دشمنان اسلام با به کارگیری شیوه‌های مختلفی مانند تهاجم فرهنگی درصدد از بین بردن و کم‌رنگ کردن آن در جامعه اسلامی هستند تا بتوانند با تحقق این مهم به اهداف شوم خود برسند.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین اظهار می‌کند: در انجام هر کاری موفقی یک نماد، رمز و شعاری وجود دارد و کلید موفقیت زنان در جامعه نیز با حجاب بودن آنان است بر این اساس هر زنی که می‌خواهد به موفقیت‌های بزرگی در جامعه برسد، نخستین گام او برای رسیدن به این هدف رعایت آن است.

عباسی ابراز می‌کند: حفظ حجاب هر زن نشان‌دهنده شیعه، مؤمن،‌ معتقد، متعهد و مقدس بودن اوست و رعایت آن علامت اسلام در جامعه مسلمانان است و به همین دلیل در کشورهای اروپایی زنان را به داشتن حجاب محکوم به زندان می‌کنند چراکه رعایت آن پیام اعتقاد به دین آزادگی، خداخواهی و خداجویی دارد و به همین دلیل به شدت با آن مخالفت می‌کنند.

این مسئول یادآور می‌شود: حجاب رمز موفقیت زنان مسلمان است به همین دلیل زنان با حجاب در عرصه‌های مختلف مانند ورزش کردن فعالیت می‌کنند نسبت به زنان دیگر موفقیت‌های چشم‌گیرتری به دست می‌آورند که این نشان‌دهنده آثار بی‌شمار حفظ حجاب است و به همین دلیل دشمنان اسلام مخالف سرسخت رعایت حجاب هستند.

*حجاب هرگز مانع موفقیت زنان نیست

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین ابراز می‌کند: حفظ و رعایت حجاب آثار و برکات فراوانی در جامعه دارد و این مهم را با مطالعه کتاب‌هایی پیرامون زندگی گذشتگان به خوبی می‌توان مشاهده کرد.

وی بیان می‌کند: لازم است به واقعه عاشورا اشاره کنم در این واقعه پیام‌های بی‌شماری برای جوامع بشری و آزادگان عالم داشت به طوری که از مهم‌ترین راهکارهای آزاد شدن جامعه از ظلم و ستم مستکبران است.

این مسئول خاطرنشان می‌کند: مسئولیت پیام‌رسانی واقعه کربلا خیلی مهم بود و در این راستا عده‌ای به عنوان سفیر و مبلغ از نخستین حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا مکه و از مکه تا کربلا زینب (س) در این واقعه پیام‌رسانی می‌کردند تا اهداف نهضت عاشورا و شهدای کربلا در طول تاریخ اسلام زنده بماند.

این مسئول ابراز می‌کند: حضرت زینب (س) در جریان شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و اصحاب آن امام بزرگوار حضور داشت و از مهم‌ترین پیام‌رسانان واقعه عاشورا بود و ایشان به شیوه‌های مختلف در مجامع کوچک و خصوصی برای زنان اهداف این نهضت را سخنرانی می‌کرد.

این مسئول خاطرنشان می‌کند: جهاد بر زنان واجب نیست به همین دلیل زنانی مانند حضرت زینب (س)، ام‌کلثوم (ع) و فاطمه (ع) در کربلا اقدامات پشتیبانی انجام می‌دهند تا بتوانند فرهنگ عاشورا را در بین مردم تفهیم و تبیین کنند.

معاون تهذیب و تبلیغ حوزه علمیه قزوین بیان کرد: حضرت فاطمه (س) و زینب (س) در صحنه‌های مختلف اجتماعی حضور داشتند و در تمام این صحنه‌ها با حجاب بودند و با داشتن حفظ این فریضه دینی توانستند مسئولیت اجتماعی خود را به نحو احسن انجام دهند و هرگز حجاب مانع موفقیت آنان نشد.

*کشف حجاب در قاب الفاظ فریبنده تجدد غرب

حجت‌الاسلام علی قابل رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: خداوند متعال در راستای عظمت و شخصیت هر موجودی و حفظ جایگاه او تدابیر مناسب و امکانات متناسبی در نظر گرفته است به عنوان مثال او در خلق یک گل به دلیل زیبایی در اطراف او خار قرار می‌دهد تا دست هر نااهلی به او نیافتد.

وی ابراز می‌کند: موضوع حجاب نیز حفاظت از جایگاه و عظمت زنان است تا در برابر حریم‌ها مانند هوای نفسانی مردان در محافظت باشد ولی متأسفانه دنیای غرب به چند علت این حریم‌ها را می‌شکند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین بیان می‌کند: آنان برای رسیدن به شهوات خود در قالب الفاظ فریبنده‌ای موضوع حجاب را زیر سئوال بردند و همچنین برای اینکه نیروی کار ارزان در گروه‌ها و کشورهای بلوک سرمایه‌داری داشته باشند، تصمیم می‌گیرند به زن مالکیت داشته باشند که این مهم از جمله علت‌های شکستن حجاب در غرب است.

قابل ادامه می‌دهد: افرادی که اهل فکر نبودند و بیشتر اهل تقلید بودند این اندیشه‌های تفکر مادی و تجدد را بدون توجه به ریشه‌ها آن در منطقه ما و خاورمیانه دامن زدند مانند رضاخان در ایران که حریم حجاب را به اسم آزادی زن و تبدیل او به کالایی برای تبلیغات در کشور ما از بین برد و زن ایرانی را پشت ویترین تجدد قرار داد.

وی بیان می‌کند: اسلام برخلاف افکار غربی مأموریت‌های بزرگی را برای زن تعریف کرده و او را در عرصه‌های مختلف نقش‌آفرین می‌داند مانند پرورش انسان که بزرگ‌ترین هدف الهی است آن را در دامان مادران تعریف می‌کند و برای تحقق بهتر این مهم حجاب را زیبنده آنان کرده است.

*حفظ حجاب زیربنای جامعه اسلامی را بیشتر مستحکم می‌کند

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین اضافه می‌کند: خداوند و اهل‌بیت (ع) در قرآن کریم و احادیث تأکید می‌کنند، به زنان بگویید که به رسم جاهلی حرکت نکنند و خود را از نامحرمان بپوشانند تا بتوانند در زندگی خود به موفقیت‌های بزرگ و اهداف تعریف شده در اسلام برسند.

قابل به وضعیت حجاب در جامعه اشاره می‌کند و می‌گوید: این فریضه دینی یک امر به معروف عمومی است و همه قشرهای مختلف جامعه اعم از زن و مرد باید خود را ملزم به رعایت و حفظ آن کنند.

این مسئول ابراز می‌کند: حفظ حجاب زیربنای جامعه اسلامی را بیشتر مستحکم می‌کند به همین دلیل ما باید در فلسفه این حکم الهی بیشتر دقت کنیم تا بتوانیم فرهنگ حجاب را بیشتر در جامعه ترویج دهیم.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین عنوان می‌کند: آنچه پیرامون وضعیت حجاب در جامعه می‌بینیم بیانگر این است که ما هنوز تعلیمات حجاب را به خوبی برای آحاد جامعه تفهیم نکردیم و در این راستا همه ما اعم از مردم و مسئولان مقصر هستیم و ما باید در ترویج آن همت مضاعفی کنیم تا با تحقق این فریضه دینی بیشتر مشکلات جامعه و خانواده در کشور ما برطرف شود.


فارس