پنجمین جلسه شورای امنیت ملی به ریاست شاپور بختیار


4291 بازدید

پنجمین جلسه شورای امنیت ملی به ریاست شاپور بختیار

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی مفتخر است که یکی دیگر از اسناد مهم صوتی مربوط به جلسه شورای امنیت کشور را نخستین بار در اختیار پژوهشگران تاریخ معاصر قرار می دهد. این نوار صوتی که مربوط به اوایل بهمن 1357 است به خوبی جزئیات مربوط به مذاکرات اعضای شورای امنیت ملی را در آن زمان در اختیار علاقمندان به تاریخ انقلاب اسلامی قرار می دهد.

 در این سند تاریخی ما میتوانیم از زبان اعضای جلسه که عمدتا از وزرای کلیدی کابینه شاپور بختیار و امرای ارتش و شهربانی و ریاست ساواک هستند ، با نوع نگرش آنها در باره تحولات انقلاب اسلامی در روزهای پایانی رژیم شاه آشنا شویم.

همچنین بخوبی می توان با اوج استیصال زمامداران رژیم پهلوی در برابر تصمیم امام خمینی (ره) برای بازگشت به ایران آشنا شویم . در این میان  سخنان بختیار به عنوان نخست وزیر و تیمسار سپهبد مقدم رئیس وقت ساواک و ارتشبد قره باغی رئیس ستاد ارتش  بیش از سایرین  نشان دهنده این واقعیت تاریخی است که رژیم پهلوی در عمل به دلیل نداشتن پایگاه مردمی و از دست رفتن انگیزه های درونی این رژیم وابسته به بیگانگان در عمل با فرار شاه از کشور ، شیرازه امور را از دست داده بود .

رهبری قاطع امام خمینی و روحیه سازش ناپذیری آن بزرگوار با حمایت همه جانبه مردم ایران و تائیدات و نصرت الهی موجب شد که در کمترین زمان ممکن رژیم وابسته پهلوی از درون فرو بپاشد.

ازجمله مهم ترین موضوع های مطرح شده در این بخش از زبان حاضرین ، عبارتند از :

  • ما در یک بحران بزرگ سوختی قرار داریم.
  • هر روز از قدرت روحی نظامیان ما کم می شود و به روحیه مردم ناراضی اضافه می شود.
  • روسای شهربانی شهرهای تبریز، مشهد، رضاییه، خرم آباد و ساری تقاضای بازنشستگی کرده اند. من مخالفت کردم گفتم باید بمانید و اگر هم مردید جنازه تان تشییع خواهد شد.
  • ما نگرانیم آرامش موجود با گل دادن به سربازان باعث کشش آنها به مردم می شود. من از مداومت این حرکت احساس خطر می کنم. چون سرباز را به تردید و فکر می اندازد. سربازان ما اکثرا دهاتی و ساده هستند.
  • بختیار : استقامت قوای ما در تهران تاثیر سراسری دارد در کل کشور. اگر در تهران نیروهای ما بخواهند عقب نشینی کنند ظرف 2 ساعت در سراسر کشور انعکاس پیدا می کند.
  • گل به سرباز دادن و یا گل سر لوله تفنگ او گذاشتن مقدمه براندازی است و الا صرف گل چیز بدی نیست.
  • کمیته دفاع از حقوق بشر در مقاله ای در روزنامه کیهان از روند شکنجه در زندانهای ایران خبر داده است.
  • هر روز در سراسر کشور شاهد حمله به مراکز و ادارات ساواک هستیم. حتی برادر جرات نمی کند به برادر ساواکی خود پناه بدهد و طرح موضوع انحلال ساواک این حملات را بیشتر کرده است.
  • بختیار : ساواک ما ، هم باید بسیار محکم سر جایش باشد و هم در عین حال عطوفت داشته باشد. ما به سازمان اطلاعاتی در کشور نیاز داریم.

 

نوار اول را از اینجا بشنوید

نوار دوم را از اینجا بشنوید

نوار سوم را از اینجا بشنوید

نوار چهارم را از اینجا بشنوید


دانلود فایل

دانلود فایل

دانلود فایل