آغاز نگارش دومین کتاب روایت‌های جانبازان شیمیایی بیمارستان ساسان


1002 بازدید

آغاز نگارش دومین کتاب روایت‌های جانبازان شیمیایی بیمارستان ساسان

مجید مرادی، عکاس دفاع مقدس، نویسنده کتاب "شب‌های ساسان" و از جانبازان شیمیایی است. او اکنون 9 روز است که برای چندمین بار به علت ناراحتی‌های ناشی از عوارض گازهای شیمیایی هشت سال جنگ تحمیلی در بیمارستان ساسان بستری شده است. مرادی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از انتشار کتاب شب‌های ساسان2 خبر داده و گفت: به خاطر درخواست جانبازان شیمیایی که این روزها با مشکلات فراوانی روبرو هستند، نگارش نسخه دوم کتاب شب‌های ساسان را با عنوان " ما آمدیم سیزده به در..." آغاز کرده‌ام.

وی افزود: از سال 89 به بعدبه دلیل مشغله‌های زیاد کاری نتوانستم کارهای درمانم را جدی بگیرم و هم اکنون 9 روز است که مجددا در بیمارستان ساسان(بیمارستان متمرکز مجروحین شیمیایی کل کشور)  بستری شده‌‌ام. از سال 89 که در این بیمارستان بستری بودم و کتاب شب‌های ساسان را به پایان رساندم تا به امروز استقبال فراوانی از کتاب به عمل آمده است. به خصوص از جانب جانبازان شیمیایی و جوانان نسل سوم استقبال زیادی صورت گرفته. امسال که تعدادی از نسخه‌های این کتاب را در میان جانبازان بیمارستان توزیع کردم. آن‌ها دست به دست چرخیده و خوانده می‌شود. با خواندن دوباره این کتاب درخواست جانبازان عزیز برای تجدید چاپ کتاب یا ادامه روایت‌های موجود در آن در جلدهای بعدی زیاد شد. جانبازان به من می‌گفتند که حرف زیادی برای گفتن داریم. باز هم بنویس.

مجید مرادی با اشاره به علت نامگذاری کتاب جدیدش گفت: مشکلات جانبازان با بالا رفتن سنشان زیادتر شده است. و تحمل درد برایشان کمتر شده.حس‌های منفی و گله‌گذاری‌ها هم به همین ترتیب بالا رفته است. البته جانبازان عادت به گله‌گذاری در میان مردم ندارند اما به دلیل مشکلات فراوان در جمع‌ خودمان حرف‌های بسیاری را از مشکلاتشان مطرح می‌کنند. ما برای آنکه روحیه جدیدی به جانبازان بدهیم اصطلاح "سیزده به در" را در میان آن‌ها رایج کردیم. و گفتیم آمده‌ایم اینجا و در این بیمارستان برای سیزده به در... این اصطلاح را به جراحی و کارهای سنخت درمانی می‌دهیم که هر کدام از جانبازان باید آن را در روال درمان خود بگذرانند. و مثلا می‌گوییم. فلانی چند تا سیزده به در داری؟ و جواب می‌دهد: پنج تا که دو تایش در شده و سه تا هنوز باقی مانده است. یعنی پنج جراحی دارم که هنوز سه تای آن باقی مانده. این اصطلاح دهان به دهان چرخیده و خود ایجاد روحیه‌ای در بخش جانبازان شیمیای کرده است. حتی خانواده جانبازان نیز از این اصطلاح استقبال کرده‌اند.

نویسنده کتاب شب‌های ساسان در ادامه تصریح کرد: امروز طبق به وجود آمدن این اصطلاح کتاب جدیدم را می‌نویسم و نگارش آن را در این مدت در بیمارستان ساسان شروع کرده‌ام. کتاب با همان رویکرد شب‌های ساسان اما با یک نگاه دیگر نوشته می‌شود و در واقع انعکاس درد و دل‌ةای جانبازان و غصه بی مهری نسبت به آن‌هاست.

وی با اشاره به نگاهی که در کتاب شب‌های ساسان دنبال می‌شد گفت: این کتاب با گردش خاطرات و راجع به لایه سوم دفاع مقدس یعنی بسیجیان و سربازان صحبت کرده است. و به رزمندگان سپیدپوش تقدیم شده است. که همان پزشکان و پرستارانی هستند که با وجود مشکلات بسیار پروانه‌وار گرد جانبازان در این بیمارستان می‌گردند. من 1500نسخه از این کتاب را به بیمارستان ساسان دادم و میان بیماران این بیمارستان پخش شد.

"مجید مرادی" متولد 1346، جانباز شیمیایی است او در کتاب "شب های ساسان" با عنوان "روایتی کوتاه از دردهایی زیبا"، برخی خاطراتش را نگاشته است.کتاب شب‌های ساسان شامل؛ خاطرات و روایت‌های کوتاهی از بستری شدن این جانباز شیمیایی در بیمارستان ساسان تهران از سال‌های 85 تا 89 است. نگارش این کتاب به مدت 5 سال به طول انجامیده و در 14 فصل، از سوی انتشارات برکت کوثر به چاپ رسیده است و در 4 تیرماه 1391 از آن رونمایی شد.


تسنیم