تحریم بانکهای اسراییلی توسط صندوق بازنشستگی هلند


1026 بازدید

تحریم بانکهای اسراییلی توسط صندوق بازنشستگی هلند

بزرگترین صندوق بازنشستگی هلند ضمن تحریم بانکهای اسراییلی میلیونها یورو از سرمایه های خود را از بانکهای حامی شهرکهای صهیونیست نشین غیرقانونی در اراضی فلسطینیان خارج کرد.

بگزارش خبرگزاری قدس(قدسنا)بنوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتص بزرگترین صندوق بازنشستگی هلند(PGGM) پنج بانک بزرگ رژیم صهیونیستی را که درکرانه باختری شعبه دارند یا به شهرک سازی کمک مالی می کنند تحریم کرد و تصمیم به خروج سرمایه های خود از این بانکها گرفته است.

صندوق یادشده اعلام کرد:شهرک سازی اسراییل درکرانه باختری مخالف قوانین بین المللی است و باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است وتصمیم تحریم بانکهای اسراییلی براساس نظر مشورتی دیوان بین المللی دادگستری لاهه که درسال 2004 که شهرک سازی در سرزمینهای فلسطینی را غیرقانونی و ناقض بند 49 کنوانسیون چهارن ژنو اعلام کرده،اتخاذ شده است.

یک منبع آگاه در این زمینه گفت:صندوق بازنشستگی هلندی از چند ماه قبل به بانکهای "هاپولیم"،"لئومی"،"میزراهی تیفاهوت"(نخستین بانک بین المللی اسراییل)و"دیسکانت"اطلاع داده است که روابط آنها با شهرک سازی یا شرکتهای فعال درشهرکهای غیر قانونی در کرانه باختری،قدس شرقی وبلندیهای جولان خلاف قوانین بین المللی بوده ومشکلاتی را برای این صندوق بوجود آورده است.

تحریم بانکهای اسراییلی از سوی بزرگترین صندوق بازنشستگی هلند درحالی است که ماه گذشته نیز شرکت "ویتنز" بزرگترین شرکت تامین کننده آب درهلند رابطه خود را با شرکت اسراییلی "مکوروت" قطع کرد.

پیشتر نیز وزارت خارجه هلند از چندین شرکت هلندی خواسته بود تا فعالیت در سرزمینهای اشغالی را قطع کنند. وزارت خارجه هلند اعلام کرده است این فعالیتها ناقض قوانین بین الملل است.

شرکت "رویال هاسکونیگ" نیز به دنبال این درخواست اعلام کرد که تصمیم گرفته است تا به مشارکت درپروژه های اسراییلی پایان دهد. شرکت "رویال هاسکونیگ دی اچ وی"در تصفیه فاضلاب در قدس فعالیت می کرد.

اتحادیه اروپا محصولات تولیدی اسراییل در شهرکهای غیرقانونی را تحریم کرده این اتحادیه دستورالعملی تدوین کرده است که بر اساس آن حمایت مالی این اتحادیه از پروژه های در حال اجرا در شهرکهای غیر قانونی اسرائیلی در کرانه باختری ،قدس شرقی وبلندیهای جولان ممنوع ‌شده است. براساس دستورالعمل جدید حمایتهای مالی اتحادیه اروپا از ابتدای سال 2014 تنها به آن دسته از نهادهای صهیونیستی اعطا می‌شود که در درون مرزهای تعیین شده پیش از سال 1967 میلادی فعالیت می‌کنند.


قدسنا