اعدام انقلابی رزم آرا با تکیه بر اسناد تاریخی


3022 بازدید

اعدام انقلابی رزم آرا با تکیه بر اسناد تاریخی
«اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد» جدیدترین کتاب منتشر شده مرکز اسناد انقلاب اسلامی است که در آن به بازخوانی پرونده قتل رزم‌آرا پرداخته است. کتاب «مجلس خبرگان رهبری» نوشته عباس نیکزاد نیز سعی دارد به مهم‌ترین سوالات یا اشکالاتی که در زمینه مجلس خبرگان رهبری مطرح است، پاسخ دهد.

 این مرکز در جدیدترین اثر خود کتاب «اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد» با تالیف و تدوین داود امینی را منتشر کرد. نویسنده و پژوهشگر این اثر، از پیشگامان مطالعات فدائیان اسلام‌پژوهی است که تاکنون چند اثر ارزشمند و مهم درباره تاریخ مبارزات فدائیان اسلام تالیف و منتشر کرده است.

پیدایش و فعالیت جمعیت فدائیان اسلام از جمله وقایع مهم تاریخ معاصر ایران است که با علقه‌های اسلامی شکل گرفت. گرچه این جمعیت در آغاز حرکت خود اجرای احکام شرعی و حفاظت از حریم دین را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده بود، اما در جریان نهضت ملی نفت حضور فعالی یافت و با دو اعدام انقلابی نقش بسیار مهمی در عملی‌شدن نهضت مذکور ایفا کرد.


اعدام انقلابی هژیر، راه را برای حضور نمایندگان طرفدار ملی کردن صنعت نفت و طرفدار آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق در مجلس شورای ملی فراهم کرد و اعدام انقلابی رزم‌آرا، مهم‌ترین مخالف تصویب قانون ملی‌شدن نفت را از سر راه نهضت برداشت.

طی سال‌های بعد از انقلاب، بعضی از اشخاص و گروه‌ها برای به زیر سوال بردن نقش فدائیان اسلام در اعدام انقلابی رزم‌آرا، با خوانشِ گزینشیِ اسناد چنین وانمود کرده‌اند که ضارب رزم‌آرا نه خلیل طهماسبی، بلکه یکی از نظامیان رژیم پهلوی بوده است. برای پاسخ علمی به این شبهه، بازخوانی کامل اسناد مربوط به اعدام انقلابی رزم‌آرا ضروری بود. بر همین اساس، این اثر با تکیه بر اسناد بازجویی خلیل طهماسبی، بر آن است روایت مستند و مستدل این واقعه را بیان کند.

این کتاب، مجموعه کاملی از مستندات تاریخی است که حقیقت وقایع تاریخی این مقطع را روشن می‌کند. این اسناد، از جمله مهم‌ترین شواهد تاریخی است که واقعیت نقش فدائیان اسلام و خلیل طهماسبی را که خود قربانیان این واقعه بودند، نمایان می‌کند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که اسناد صورت بازجویی‌ها و اسناد ارائه‌ شده در این مجموعه، به دقت استنساخ شد و برای اینکه انتقال مفاهیم آن به مخاطبان و خوانندگان محترم راحت‌تر باشد، متن استنساخ‌شده، به وسیله نگارنده نگارش و ویراستاری شد. 

افزودن نشانه‌های ویرایشی در متن اسناد، از سوی نگارنده است و تا حدودی هم سعی شده از روش نگارش جدید فرهنگستان ادبیات فارسی، بهره گرفته شود - مثل جداسازی کلمات مرکب در زبان فارسی ـ اما در این کار در اصل کلمات و جملات و متن اسناد، هیچ تغییری داده نشد. همه این‌ها برای تسهیل و کمک به مخاطبان نسل جوان و بهره‌برداری بیشتر آنها صورت گرفت.

چاپ نخست کتاب «اعدام انقلابی رزم آرا به روایت اسناد» نوشته داود امینی در 584 صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای 18 هزار تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


ایبنا