«جلوه‌های ذکر خدا در زندان‌های رژیم پهلوی»


1254 بازدید

  «جلوه‌های ذکر خدا در زندان‌های رژیم پهلوی»

کتاب «جلوه‌های ذکر خدا در زندان‌های رژیم پهلوی» با تدوین علی مرتضوی قهی، برای نخستین بار در غرفه موزه عبرت ایران عرضه شده است. انتشارات این موزه در شبستان اصلی مصلای تهران و محل برگزاری بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران غرفه دارد.
این اثر شامل برگزیده خاطرات جمعی از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در 6 فصل با عنوان‌های «دین و اعتقادات»، «قرآن و هدایت»، «نماز و مقاومت»، «دعا و مصونیت»، «رمضان و مغفرت» و «عاشورا و شجاعت» است. نویسنده در آغاز هر فصل موضوع خاطره‌نگاری را از منظر محوریت آن فصل شرح داده است.
تمام خاطرات ذکر شده در کتاب اعتقادت و باور‌های دینی زندانیان انقلابی در زندان‌های رژیم پهلوی را به تصویر کشیده و به استقامت و بردباری آن‌ها در مقابل سختی‌‌ها و شکنجه‌ها پرداخته است.
نویسنده در نگارش این اثر از منابع مختلفی همچون «یادداشت‌های زندان»،‌ «خاطرات عزت‌شاهی»، «نیم‌قرن خاطره و تجربه»،‌ «خاطرات مرضیه حدیدچی»، «خاطرات احمد احمد»، «تاریک روشن»، «تلخند زندانی»، جلد سوم «جام شکسته» و «سه هم‌پیمان عشق» استفاده کرده است.
در صفحه 45 کتاب در خاطره‌ای با عنوان «فرصت خودسازی» برگرفته از کتاب «خاطرات احمد احمد» نوشته محسن کاظمی آمده است: «وقتی بچه‌های حزب در زندان شهربانی شناخته شدند، نماز را به جماعت می‌خواندیم. پس از آن آشنایی، سوالاتی برایمان مطرح شد. این سوالات ما را به فکر واداشت. به این نتیجه رسیدیم که قبل از پرداختن به سازندگی جامعه، لازم است که ابتدا خود را ساخته باشیم. دیدیم که زندان، فرصت خوبی برای خودسازی است.
کتاب «جلوه‌های ذکر خدا در زندان‌های رژیم پهلوی» در قطع رقعی و 208 صفحه با شمارگان 3 هزار نسخه و بهای 40 هزار ریال از سوی موزه عبرت ایران برای نخستین بار در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شده است.
انتشارات موزه عبرت در شبستان اصلی مصلای تهران، راهروی 10 شماره 21 قرار دارد.