نمایشگاهی از اسناد ملی شدن صنعت نفت


11071 بازدید

نمایشگاهی از اسناد ملی شدن صنعت نفت

نمایشگاهی از اسناد و نشریات با موضوع صنعت نفت به مناسبت سالروز ملی شدن این صنعت (29 اسفندماه) در موزه کتاب و میراث مستند ایران برپا می‌شود.

در این نمایشگاه آثاری شامل نشریات ادواری احزاب سیاسی فعال آن دوره از جمله «نوید آینده»، «باختر امروز»، «به سوی آینده»، «کیهان» و «آتش» به نمایش درمی‌آید که روند انعکاس اخبار آن دوران را بیان و جریانات سیاسی داخل و خارج کشور را بررسی و دنبال کرده‌اند.

از دیگر اسناد به نمایش درآمده در این نمایشگاه می‌توان به مجموعه تصاویر از تلاش دو ساله برای ملی شدن صنعت نفت در دوران نخست وزیری محمد مصدق، پیشنهاد هیات مدیره موقت شرکت ملی نفت ایران و تصویب مصدق مبنی بر نامگذاری روز 29 اسفندماه به عنوان روز ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد.

اعلام جشن ملی و تعطیل عمومی و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور از دیگر اسنادی است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این نمایشگاه که آخرین نمایشگاه موزه کتاب و میراث مستند ایران در سال 1395 محسوب می‌شود، از روز شنبه 21 اسفندماه تا پایان فروردین ماه سال 1396 به غیر از روزهای پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل (یکم تا چهاردهم فروردین ماه) از ساعت 9 تا 15 میزبان عموم علاقمندان است.

 


ایرنا