«شهید مطهری احیاگر تفکر اسلام» در کلام امام خامنه‌ای


1827 بازدید

«شهید مطهری احیاگر تفکر اسلام» در کلام امام خامنه‌ای

 نقش شهید مطهری در تاریخ انقلاب به عنوان یکی از افراد تأثیرگذار در احیای تفکر اسلامی در جامعه‌ای که پیوسته مورد هجوم افکار و ایده‌های جدید غرب و شرق قرار گرفته بود، بی‌همتا و غیر قابل انکار است. وی با شناسایی نیازهای روز جامعه و سپس موشکافی دقیق آنها، به طرح پاسخ‌هایی برای این نیازها می‌پرداخت. 

نگاه عمیق وى به مسائل اسلامى و فهم تازه استاد مطهرى از آیات و روایات و تبیین درست آنها ویژگى بی‌نظیر و برجسته آن شهیدبزرگوار است که امام خامنه‌ای در این زمینه می‌فرمایند: «ایشان با قوت فکرى و اندیشه‏ قوى و صائب خود وارد میدان‏‌هایى شد که تا آن ‏وقت هیچ‏‌کس در زمینهى مسائل اسلامى وارد این میدان‏‌ها نشده بود؛ و با تفکراتى که آن روز در کشور رایج شده بود - افکار وارداتىِ ترجمه‏‌اىِ غربى و شرقى - یا می‌رفت رایج شود، خود را وارد یک چالش علمىِ عمیق و وسیع و تمام نشدنى کرد. ایشان، هم در جبهه مقابله‏ با مارکسیست‏‌ها به یک جهاد بسیار هوشمندانه دست زد، و هم در جبهه‏ مقابله‏ با تفکرات غربى و لیبرالیست‏‌ها وارد میدان شد. این نقش، بسیار مهم است؛ هم جرأت و اعتماد به نفسِ لازم می‌خواهد، هم قدرت فکرى و اجتهاد در زمینه‌اى گوناگون را لازم دارد، هم یقین و ایمان قاطع می‌خواهد؛ این مرد بزرگ همه‏ اینها را با هم داشت.»

با توجه به نقش شهید مطهری در شکل‌دهی جامعه اسلامی و احیای تفکر اسلامی در این رابطه، انتشارات صهبا به نشر کتابچه‌ای در این رابطه با محوریت گفت‌وشنود غلامعلی حداد عادل با امام خامنه‌ای در پنجمین سالگرد شهادت شهید مطهری پرداخته است که در آن علاوه بر تبیین نظر امام خامنه‌ای در رابطه با تأثیر شهید مطهری، بسیاری از وجوه تاکنون پرداخته نشده ایشان نیز مورد بررسی قرار گرفته و مطرح می‌شود.

ساختار اثر بر مبنای پرسش و پاسخ بنا شده است؛ به عبارت دیگر ابتدا سؤالات توسط حداد عادل مطرح شده و سپس نظر امام خامنه‌ای درج شده است. محور بحث درباره موضوعات مختلفی از جمله تأثیرگذارترین وجه شخصیتی شهید مطهری در جامعه، تحلیل شهید مطهری درباره برهه‌های مختلف تاریخی به ویژه حد فاصل میان مشروطیت تا سال 1320، بررسی نظر شهید مطهری درخصوص جدایی روحانیون از دانشگاه‌ها و تأثیر آن بر جامعه، بررسی بُعد عرفانی شخصیت شهید مطهری و پس از آن بررسی وجوه سیاسی و اجتماعی می‌چرخد.


تسنیم