تکذیب خبر ملاقات آیت الله سید محمد هادی میلانی با شاه


 اطلاعیه دفتر آیت الله سید محمد هادی میلانی مبنی بر تکذیب خبر روزنامه اطلاعات در مورد ادعای حضور آیت الله میلانی در صف خیر مقدم گویان به شاه در جریان زیارت امام رضا(ع) را در اینجا ملاحظه می کنید . 

روزچهارشنبه پانزدهم فروردین سال 1341 محمدرضا شاه به منظور فریب افکار عمومی به مشهد سفر می کند و به زیارت حرم امام رضا(ع) می رود . روزنامه اطلاعات در تنظیم خبر زیارت شاه از حرم امام رضا (ع) در جمع مستقبلین روحانی از شاه نام آیت الله میلانی را هم اضافه می کند . این اقدام روزنامه اطلاعات که یا بخاطر خطای خبرنگار بوده ویا به دستور ساواک برای آنکه نشان دهند شاه در بین روحانیون طراز اول در آن زمان منزوی نیست انجام شده و یا هر دلیل دیگری با  واکنش شجاعانه دفتر آیت الله میلانی روبرو می شود. همانطور که در این سند  مشاهده می کنید دفتر آیت الله سید محمد هادی میلانی با صدور تکذیب نامه ای اعلام می کند آیت الله میلانی در آن روز به دلیل بیماری در منزل بودند . 

با درنظر گرفتن فضای سیاسی - امنیتی حاکم بر آن روزگار چنین اقدامی از طرف آیت الله میلانی آن هم در زمانی که درست یکسال پیش از آن آیت الله بروجردی به رحمت خدا رفتند و شاه با ارسال پیام تسلیت به آیت الله سید محسن حکیم در نجف، عملا تمایل خود را برای جانشینی ایشان به عنوان مرجع عام شیعه نشان داد ، بسیار معنا دار است . به نظر می رسد آیت الله میلانی با ارسال این پیام تکذیب می خواست نشان دهد مرجعیت شیعه همچنان مستقل از دربار شاه است. باید در نظر گرفت در فروردین 1341 هنوز شاه در تلاش برای انجام مقدمات اصلاحات ارضی است و هنوز جنایت بزرگ 15 خرداد اتفاق نیفتاده است . 

نکته جالب دیگر در این سند این است که خبر جعلی حضور  آیت الله میلانی در صف خیر مقدم گویان به شاه  را روزنامه اطلاعات منتنشر کرده اما تکذیب آن برای روزنامه کیهان ارسال شده است. البته شاید علت این باشد که اطلاعیه تکذیب علاوه بر روزنامه اطلاعات  برای سایر روزنامه های کثیرالانتشار آن زمان از جمله کیهان نیز ارسال شده است. 


تکذیب خبر ملاقات آیت الله سید محمد هادی میلانی با شاه
خبر روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه 15 فروردین 1341 صفحه 13