مراسم کتاب سال اسلام و ایران در مسکو برگزار می‌شود


4303 بازدید

نخستین دوره جایزه منطقه‌ای کتاب سال اسلام و ایران در حوزه روس‌زبان، پاییز ۲۰۱۶ در مسکو برگزار می‌شود.

دبیرخانه جایزه منطقه‌ای  کتاب سال ایران و اسلام در حوزه روس‌زبان، با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح که برای اولین بار طی دو سال قبل میلادی (2015- 2014) به زبان روسی در کشورهای مشترک المنافع چاپ شده است، نخستین جایزه منطقه ای کتاب سال روس‌زبان را برگزار می‌کند.

بر اساس این فراخوان، علاقه‌مندان می توانند در حوزه های مطالعات اسلامی (کلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، پیامبر اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق ، علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلام معاصر و غیره)  و مطالعات ایرانی (کلیات، زبان و زبان شناسی ایرانی، مردم شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی، مطالعات ایران امروز و غیره) آثار خود را به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

کتاب هایی در این دوره از جایزه مورد داوری قرار می گیرند که از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی برخوردار باشند و محتوای کتاب دارای ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و مأخوذ از منابع معتبر و مستند باشد.

همچنین در کتاب‌های ترجمه شده، معیارهای اساسی ترجمه به زبان روسی به نحو مطلوب رعایت شده و در کتاب‌های تصحیح شده، آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم رعایت، و نسخ بدل به حد کافی ارائه شده باشد. از نظر تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل بندی موضوعات، رعایت هماهنگی فصول و یکدستی مطالب، ذکر فهارس فنی، ویراستاری، آرایه کتاب و نداشتن اغلاط چاپی از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

از کلیه ناشران، پدید آورندگان و صاحبنظران دعوت شده یک نسخه از کتاب مورد نظر خود را برای شرکت در این دوره از جایزه منطقه‌ای کتاب سال، تا پایان ماه اکتبر 2016 به یکی از نشانی‌های ذیل ارسال کنند:

ایران،تهران،میدان هفتم تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، ابتدای خیابان فجر، ساختمان شماره7، طبقه پنجم، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران.

فدراسیون روسیه - مسکو- خیابان نیکولامسکایا شماره 1 – کتابخانه ادبیات خارجی- بنیاد بین المللی ایران شناسی- مسکو.

در صورت در دسترس نبودن نسخه چاپی و مشکل برای ارسال اصل کتاب، متقاضیان می توانند نسخه پی دی اف کتاب‌های مورد نظر خود را به آدرس پست الکترونیک bookaward@ketab.ir ارسال کنند.

علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 982188861320+ و +74959885229(30-31-32) تماس حاصل کنند.

 دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال، رایزنی فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه، بنیاد بین­المللی ایران­شناسی مسکو،  بنیاد مطالعات اسلامی مسکو، انستیتو اطلاعات علمی- فرهنگی آکادمی علوم فدراسیون روسیه و انستیتو شرق­شناسی آکادمی علوم فدراسیون روسیه در ارزیابی علمی آثار  و برگزاری این جایزه همکاری می­کنند.

از این رو آثار برتر و نفرات برگزیده در مراسمی که به همین مناسبت در مسکو برگزار می شود، معرفی خواهند شد.

 


ایرنا