«بایسته های تاریخ اندیشه سیاسی غرب» منتشر شد


1643 بازدید

«بایسته های تاریخ اندیشه سیاسی غرب» منتشر شد

تهران- کتاب «بایسته های تاریخ اندیشه سیاسی غرب؛عصر کلاسیک و دوران مدرن» از سوی انتشارات رشد آموزش روانه بازار نشر شده است.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا،این کتاب نوشته «محمد تقی قزلسفلی» عضو هیات علمی دانشگاه مازندران و پژوهشگر حوزه فلسفه سیاسی است و «آمنه میرخشخو» نیز در نگارش آن همکاری کرده است.

این کتاب از سلسله کتاب های مطالعات سیاسی انتشارات رشد آموزش است که برای محققان و دانشجویان رشته علوم سیاسی تهیه شده است.

نویسنده دراین کتاب به اندیشه های سیاسی افرادی از عصر کلاسیک تا دوران مدرن چون ارسطو، افلاطون، آگوستین قدیس، نیکولو ماکیاولی، مارتین لوتر، توماس هابز، جان لاک، ژان ژاک روسو، ایمانوئل کانت، فردریش نیچه و هربرت مارکوزه پرداخته است.

قزلسفلی همچنین ضمن پرداختن به «معرفت شناسی» و «روش شناسی» هر کدام از این فلاسفه «جامعه و سیاست» از دیدگاه این اندیشمندان را بررسی و در پایان هر فصل نیز مهمترین دیدگاه های هر کدام از آنها را به صورت اختصار بیان کرده است.

ضمن اینکه در پایان هر فصل منابع مرتبط با آن بخش قید شده است.

دربخشی از این کتاب آمده است:مطالعه تاریخ اندیشه ها می تواند در دست یابی انسان به «آزادی» مفید باشد.مادام که در زندان زمانه و عقل محصور و محدود خود حبس شویم و از تجربه فکر دیگران که از طریق مطالعه اندیشه های به دست می آید،جدا بی افتیم، نمی توانیم خود را آزاد بشماریم.برای دست یابی به آزادی مواجه با این واقعیت ضروری است که اندیشه ها در زمان و مکان اعتبار دارند و پیوشته دستخوش دگرگونی اند.بنابراین باید از حدود چنین معرفتی درباره نسبیت تاریخی فراتر رویم و جهان بینیو عقاید نسل های گذشته را بازشناسیم.

این کتاب 624 صفحه دارد و در شمارگان هزار نسخه و به قیمت 20 هزار تومان چاپ شده است.

«بازخوانی اندیشه» ،«امپریالیسم چیست؟ تاریخ و نظریه » و «قرن روشنفکران» از دیگر تالیفات این استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه مازندران است.

 

***انتشارات مروارید ترجمه چندین عنوان رمان جدید را آماده انتشار دارد

انتشارات مروارید ترجمه چندین رمان از ادبیات جهان را به زودی روانه بازار می کند که در میان آنها کتاب هایی مانند «شب هنگام در شیلی» اثر روبرتو بولانیو ، «مفیستو» نوشته کلاوس مان و «بودا در اتاق زیرشیروانی» اثر جولی اوتسکا دیده می شود.

رمان «مگی کسیدی» اثر جک کراک با ترجمه یگانه وصالی، رمان «شب هنگام در شیلی» اثر روبرتو بولانیو با ترجمه فریده شبانفر، «مفیستو؛ داستان یک پیشرفت شغلی» اثر کلاوس مان با ترجمه فرزانه شجاعی آزاد، «بودا در اتاق زیرشیروانی» اثر جولی اوتسکا با ترجمه فریده اشرفی برخی از این عناوین هستند.

«اعترافات یک رمان نویس جوان» اثر امبرتو اکو با ترجمه مجتبی ویسی، مجموعه داستان «ته دره» اثر هرتا مولر با ترجمه مهرداد وثوقی، رمان «وقت نویس» اثر میچ آلبوم، با ترجمه شیرین معتمدی و رمان «اردوی زمستانی» اثر امانوئل کارر با ترجمه منیره اکبرپوران از جدیدترین ترجمه های منتشر شده از سوی انتشارات مروارید هستند.


ایرنا