مشاهدات عینی خبرنگار گاردین از بازسازی عراق پس از تهاجم آمریکا کتاب شد


1039 بازدید

مشاهدات عینی خبرنگار گاردین از بازسازی عراق پس از تهاجم آمریکا کتاب شد

فاطمه باغستانی، نویسنده و مترجم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، درباره کتاب «کسی نگفت که ما شکست خوردیم»، بیان داشت: این کتاب توسط «روری مک کارتی» روزنامه‌نگار و خبرنگار گاردین نوشته شده است.

وی اضافه کرد: «روری مک کارتی» قبل از اینکه آمریکا به عراق حمله کند در زمانی که رژیم صدام وجود داشته برای پوشش خبر به این کشور سفر کرده و اطلاعات کلی و کاملی از دوران قبلی صدام داشته است، این نویسنده و روزنامه‌نگار در می سال 2003 از سوی گاردین مأموریت پیدا می‌کند که برای پوشش خبری بازسازی عراق پس از تهاجم آمریکا به این کشور سفر کند به همین منظور حدود 2 سال در عراق می‌ماند و سعی می‌کند که روزمره مردم را از نزدیک مشاهده کند.

باغستانی با بیان اینکه کتاب «کسی نگفت ما شکست خوردیم»، در قالب ادبیات داستانی نوشته شده است، ادامه داد: «روری مک کارتی» برای نگارش این کتاب با تمام افراد نظیر زن‌ها و مردهای عراقی گفت‌وگو کرده و به مدارس، مساجد، احزاب مختلف سیاسی و شورای حاکمیتی که بعدها عراق را حکومت می‌کند، رفته و با آنها به گفتگو می‌پردازد حتی در این راستا نیز با بعثی‌ها و گروه‌های تروریستی هم صحبت می‌کند.

وی افزود: کتاب «کسی نگفت ما شکست خوردیم» با سایر آثاری که در رابطه با عراق نوشته شده، متفاوت است چراکه بیشتر کتاب‌هایی که تاکنون درباره این کشور چاپ و منتشر شده است از زبان سیاست‌مداران، ژنرال‌ها و سربازان بیان شده و هیچ کسی نیامده که با مردم عادی صحبت کرده و نظر آنها را نیز درباره جنگ آمریکا و عراق پرسیده و به واقعیت‌ها دقت کند.

به گفته این مترجم، بعد از این دو سال که «روری مک کارتی»  قصد ترک عراق را داشت، عراق و مردم آن با جنگ داخلی مواجه شده‌ و آمریکایی‌ها عملاً نمی‌توانند به حکومت این کشور بپردازند.

وی اضافه کرد: «روری مک کارتی» نویسنده کتاب «کسی نگفت ما شکست خوردیم» در این اثر بیان کرده است که وقتی به عراق آمدم، مردم امیدوار بودند که شرایط بهتری در آینده خواهند داشت اما وقتی می‌خواست این کشور را ترک کند، مردم در مصاحبه‌ها گفته بودند که ما با آن دیکتاتوری و زندگی خودمان عادت کرده و از ماندن آمریکایی‌ها در عراق احساس نگرانی می‌کردند.

باغستانی در پایان گقت: کتاب «کسی نگفت ما شکست خوردیم» نوشته «روری مک کارتی» با حدود 270 صفحه در آینده نزدیک از سوی انتشارات «گروه مطالعات اندیشه‌ورزان آریا» منتشر و روانه بازار نشر می‌شود.

بر اساس این گزارش، فاطمه باغستانی متولد 1355 در تهران و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مترجمی زبان است که تاکنون آثار بسیاری از جمله «زندگی شاهانه در شهر زمردین» از سوی انتشارات روایت فتح و کتاب «بچه‌های فلسطین» که در جشنواره شهید آوینی اثر برگزیده شد، منتشر کرده است.


فارس