گرامیداشت بزرگترین کتاب‌شناس ایرانی برگزار می‌شود


1664 بازدید

گرامیداشت بزرگترین کتاب‌شناس ایرانی برگزار می‌شود

ه گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، شب «محمد تقی دانش پژوه» با حضور استاد سید عبدالله انوار، نوش آفرین انصاری، کامران فانی، اکبر ایرانی، فریبا افکاری، محمد دانش پژوه و قدرت الله پیشنماز‌زاده برگزار می شود.

و در این شب سخنرانان دربارۀ وجوه گوناگون زندگی استاد دانش پژوه سخن خواهند گفت.

محمد تقی دانش پژوه متولد 1290 در آمل است که تحصیلات خود را نزد پدرش که یکی از مجتهدان و تحصیل کردگان نجف بود به پایان رساند و در قم و در تهران نزد آیات عظام مرعشی نجفی ، میرزا ابوالفضل گلپایگانی، میرزا هاشم آملی، میرزا مهدی آشتیانی و سید محمد مشکوة به تکمیل تحصیلات خود پرداخت و در 1320 از دانشگاه تهران لیسانس گرفت و در دانشگاه به همراه ایرج افشار، زریاب خویی و منوچهر ستوده به خدمتگزاری فرهنگ ایران پرداخت.

از دکتر دانش پژوه 50 اثر در حوزۀ تألیف و تصحیح و 300 مقاله به یادگار مانده است. دکتر دانش پژوه در 27 آذر 1375 در تهران چشم از جهان فروبست و کتابخانه شخصی خود را به مجموعه کتابخانه زنده یاد مینوی اهدا کرد. افتتاح کتابفروشی آینده وابسته به بنیاد موقوفات، با حضور دکتر سید مصطفی محقق داماد، ریاست شورای تولیت بنیاد موقوفات افشار از دیگر برنامه های جانبی این شب خواهد بود.

شب محمد تقی دانش پژوه با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری ملت، دایره العمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، گنجینه پژوهشی ایرج افشار و میراث مکتوب برگزار می شود.

این مراسم روز چهارشنبه 20 آذرماه سال جاری ساعت 17 در کانون زبان فارسی به نشانی خیابان ولعیصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12، برگزار می شود.