بازدید از سلول‌های انفرادی ساواک در کاروانسرای مشیر برازجان برای عموم


1497 بازدید

بازدید از سلول‌های انفرادی ساواک در کاروانسرای مشیر برازجان برای عموم

مدیرمسئول قرارگاه فضای مجازی کشور گفت: کاروانسرای مشیر برازجان باید احیا شود.

پانزدهم خرداد ۴۲ به نقل از خبرگزاری مهر، حمیدرضا زندی، پنجشنبه‌شب، 7 فروردین 1393 در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهر برازجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسئولان باید از حمایت مردم دلگرم شده و با همت سایر رسانه‌ها کاروانسرای مشیر برازجان را که از اسناد تاریخی و پرافتخار این مرز و بوم است را احیا کنند.
همچنین برای اولین بار و همزمان با ورود مدیر قرارگاه فضای مجازی کشور، بازدید از سلول‌های انفرادی ساواک در این مکان برای عموم مردم آزاد شد. کاروانسرای مشیر الملک در زمان پهلوی به زندان ساواک تبدیل شد. اولین گروه زندانیان سیاسی در دژ برازجان، گروه کمونیست‌ها بودند که از زندان مشهد به برازجان تبعید و زندانی شدند. به طور کلی در سال‌های دهه 1330 تمامی زندانیان دژ برازجان را کمونیست‌ها تشکیل می‌دادند، به جز یکی دو نفر از فداییان اسلام مثل آقای عبدخدایی. اما در اوایل دهه 1340 که نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) شروع شد، زندانیان عضو گروه‌های اسلامی و ملی نیز به دژ برازجان منتقل شدند که از جمله تمامی سران نهضت آزادی به جز آیت الله طالقانی، سران جمعیت موتلفه اسلامی، اعضای نیروی سوم، گروه 15 خرداد، متهمین به شرکت در قتل منصور، نخست وزیر رژیم پهلوی و دیگر گروه‌های چپ بودند.
حسین حسین‌پور، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دشتستان هم گفت: موزه دشتستان شناسی دشتستان نیز در کاروانسرای مشیر برازجان افتتاح شده و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است.


15khordad42.ir