کتاب‌های پرفروش حوزه تاریخ در نیمه نخست اردیبهشت اعلام شد


1576 بازدید

کتاب‌های پرفروش حوزه تاریخ در نیمه نخست اردیبهشت اعلام شد

  فروشگاه مرکزی شهر کتاب، پرفروش‌ترین کتاب‌های نیمه نخست اردیبهشت سال جاری را اعلام کرد. «سال سی روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی»،‌ «دو قرن سکوت» و «آیین میترا» از کتاب‌های پرفروش حوزه تاریخ هستند.

•سال سی روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی
 
کتاب «سال سی روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی» به همت رضا طاهرخانی و با همکاری بیش از 300 عکاس ایرانی تدوین شده است. عکس‌‏ها به شکل ترتیب تاریخی از سال 1357 آغاز شده و تا انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 ادامه یافته است. 

عکس‌های کتاب برگرفته از آثار عکاسان در آرشیو‌ شخصی، جراید ایران و خبرگزاری‌های خارج از کشور است. گروه تولیدکننده با سه سال تحقیق و پژوهش، فهرست جامعی از تمام رخدادهای ایران را گردآوری کردند. سپس برای یافتن تصویر هر یک از رخدادها به عکاسان مختلف ایرانی مراجعه و سه میلیون عکس را خریداری کردند.

«سال سی» که نخستین نوع از کتاب‌های تاریخ مصور معاصر در ایران است به تمام وقایع مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سه دهه بعد از انقلاب اسلامی پرداخته است. 

چاپ نخست کتاب «سال سی روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی» نوشته رضا طاهرخانی، در ۱۳۹۲ صفحه،‌ بهای 70 هزار تومان از سوی موسسه هنری رسانه‌ای اوج چاپ و منتشر شده است.

•دو قرن سکوت 

«دو قرن سکوت» عنوان کتابی است نوشته عبدالحسین زرین‌کوب درباره سرگذشت ایران در دو سده نخست پس از سلطه اعراب.

زرین‌کوب در این اثر به کاوش و تحلیل رویدادهای تاریخی ایران در دو قرن اول هجری می‌پردازد و مباحث آن در 10 بخش تنظیم کرده است. 

وضعیت شبه جزیره عربستان و اعراب قبل از اسلام،‌ ظهور اسلام، آغاز رسالت پیامبر(ص) و آغاز تهاجم اعراب به مرزهای ایران تا فتح نهاوند، بررسی رویدادهای ایران تا سقوط امویان و بررسی علل و چگونگی سکوت ایرانیان در برابر اعراب، گسترش اسلام و فتوحات مسلمانان در ماور‌اءالنهر و واکنش ایرانیان و مردم این سرزمین و خیزش‌های ایرانی خرم‌دینان، قیام بابک، افشین، مازیار و طاهریان از مباحثی هستند که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند. 

چاپ بیست و ششم کتاب «دو قرن سکوت»، نوشته عبدالحسین زرین‌کوب، در 372 صفحه، شمارگان پنج هزار و 500 نسخه و بهای 22 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات سخن چاپ و منتشر شده است.

•آیین میترا 

مهر یا میترا یکی از بزرگترین ایزدان اقوام هند و ایرانی است و قدیم‌ترین نوشته‌ای که از آن به دست آمده به حداقل سه هزار و 500 سال پیش می‌رسد. 

میترا یا (مهر) به معنی دوستی و محبت است. در (گات‌ها) میترا به معنی عهد و پیمان است. مهر در اوستا از آفریدگان اهورامزدا محسوب شده و ایزد محافظ عهد و پیمان است و از این رو فرشته فروغ و روشنایی به‌شمار می‌آید. مورخان معتقدند که میترا پیش از زرتشت دارای مقام و اهمیتی بسیار بوده و در اوستا نیز راه یافته و مقامی پیدا کرده است. در یسنای چهل و ششم، بند پنجم نام این خدای باستان آمده و یکی از یشت‌ها نیز به نام «مهر یشت» است.

«میترا در ایران و هند»، «زرتشت و موبدان»، «آمدن میترا به اروپا»، «پیروان میترا»، «روش‌های تبلیغ در آئین میترا» و «معبد مهری چه شکلی دارد؟» برخی از فصول این کتاب را تشکیل می‌دهند.

چاپ چهارم کتاب «آیین میترا» نوشته مارتین ور مازرن با ترجمه بزرگ نادرزاد، در 256 صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و بهای دوهزار تومان از سوی نشر چشمه چاپ و منتشر شده است.


ایبنا