«رسوایی بزرگ»‌؛‌ روایتی از رسوایی اخلاقی و مالی کلینتون در آمریکا


946 بازدید

«رسوایی بزرگ»‌؛‌ روایتی از رسوایی اخلاقی و مالی کلینتون در آمریکا

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ در هشتم ماه مارس سال 1992، نیویورک تایمز مقاله‌ای افشاگرانه در مورد نامزد انتخابات ریاست جمهوری، بیل کلینتون، به چاپ رساند. این مقاله نشان می‌داد که کلینتون زمانی که فرماندار ایالت آرکانزاس بود در یک رسوایی مالی شرکت داشت. پس از آن خبر دیگری که می‌توانست با خبر اولی مرتبط باشد، انتشار یافت. متن این خبر از رابطه پنهانی و ناشایست پرزیدنت کلینتون با کارآموز سابق کاخ سفید پرده برداشت.

این اخبار کنگره را ترغیب کرد تا هرچه سریع‌تر علیه پرزیدنت اعلام جرم کند زیرا این تنها دومین باری بود که در تاریخ آمریکا این اتفاق می‌افتاد. سرمنشأ این افشاگری‌ها، کنت استار جمهوری‌خواه، مردی بااخلاق و رفتاری ملایم بود. او قاضی سابق دادگستری و کسی بود که برای تصدی مقام رئیس دیوان عالی آمریکا در نظر گرفته شده بود. او برای هر دو جناح معروف دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان فردی مقاوم و منصف به نظر می‌آمد، اگرچه به‌وسیله یاران و همکاران نزدیک پرزیدنت مورد اتهام واقع شد چون در زندگی کاملاً خصوصی پرزیدنت کلینتون وارد شده بود.

گزارش صریح جف گرت در مورد رسوایی مالی که به‌نام وایت واتر موسوم گشت هنگام مبارزات انتخاباتی‌ اندکی هراس در دل کلینتون انداخت، ولی پس از آنکه وی در انتخابات پیروز شد و به‌عنوان رئیس جمهور زمام قدرت را به دست گرفت، ماجرای وایت واتر کمرنگ شد و فقط جسته و گریخته بدان اشاره‌هایی شد.

کتاب در دو بخش منتشر شده است،‌ «ماهیت رسوایی اخلاقی» و «دلایل استیضاح» عنوان دو فصل این کتاب است.


تسنیم،‌