نگاهی به بهترین کتاب‌های دفاع مقدس که در نمایشگاه کتاب عرضه شده است


1557 بازدید

نگاهی به بهترین کتاب‌های دفاع مقدس که در نمایشگاه کتاب عرضه شده است

دفاع مقدس، برشی عظیم از تاریخ سرزمین بزرگ ایران است که در مقطع سی و اندی ساله پس از انقلاب اسلامی دستاوردهای بس عظیمی را برای مردم و کشور به بار آورده و در این رهگذر فرزندان ایران اسلامی با رشادت‌های خود برگی زرین بر دفتر تاریخ این مرز و بوم رقم زده اند. آشنا شدن با معارف جنگ و اتفاقاتی که در آن دوره هشت ساله رخ داده است از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بر کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی است تا با آشنا شدن با تاریخ هشت ساله دفاع مقدس و رشادت‌های دلاورانه رزمندگان اسلام بر استمرار مسیر جهاد و مقاومت پافشاری نمایند.

کتاب، بهترین ابزار برای انتقال مفاهیم جهاد و دفاع مقدس به نسل های بعد است. از همین رو مجمع ناشران انقلاب اسلامی اقدام به تهیه بسته‌ای پیشنهادی برای دو گروه سنی کودک و نوجوان و همینطور جوانان نموده است. بسته پیشنهادی کتاب با موضوع «در جنگ چه گذشت؟» برای گروه سنی کودک و نوجوان دستچینی از بهترین کتاب‌های تولید شده در این حوزه است که اینک از نظر می‌گذرانیم.

* «فرزندان ایرانیم» به قلم داوود امیریان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده که با استفاده از قالب طنز به شرح رویدادهای دوره آموزشی قبل از اعزام به جبهه پرداخته است. این کتاب برای کودکان و نوجوانانی که هنوز کتاب‌خوان نشده‌اند گزینه مناسبی است.

اثر بعدی که در نظر گرفته شده است کاری از نویسنده نام آشنا رضا امیرخانی است. «از به» عنوان کتابی است که به شرح اتفاقات بخشی از روزهای جنگ تحمیلی پرداخته است. در این کتاب خواننده فقط با نامه های رد و بدل شده میان رزمندگان سر و کار دارد و از همین رو  «ازبه» نام گرفته است. راوی قصه، خلبانی است که با وجود جانباز بودن و ویلچر نشینی در سر سودای پرواز داشته و این در حالی است که حتی وجود یک دندان پر کرده مانع صدور اجازه پرواز است. تمام این اتفاقات در نامه‌های رد و بدل شده میان شخصیت‌های داستان برای شما روایت شده است. این کتاب را انتشارات نیستان برای علاقمندان به زیور طبع آراسته است.

یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در حوزه دفاع مقدس که برای جوانان مفید است، آشنایی با فرماندهان دفاع مقدس است. افرادی که با رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های مثال زدنی مایه حیرت همگان شدند. «مهتاب خین» کتابی است که به شرح فعالیت‌ها و مبارزات سردار حسین همدانی در قبل و بعد از انقلاب و در جبهه‌های نبرد پرداخته است. از ویژگی‌های ممتاز این کتاب می‌توان به معرفی دوستان و همرزمان وی از جمله سردار شهید مهندس محمود شهبازی و دیگری به اطلاعات ناب از جنگ در غرب کشور دست یافت. این کتاب توسط حسین بهزاد جمع‌آوری شده و انتشارات فاتحان آن را چاپ کرده است.

«به مجنون گفتم زنده بمان» عنوان کتابی است که شرح داستان زندگی شهید همت از زبان نزدیکان و همرزمان او است که توسط فرهاد خضری به صورت خلاصه و خوش‌خوان روایت شده و انتشارات روایت فتح آن را منتشر کرده است. کتاب حاضر علاوه بر گشودن رازهای زندگی وی به پشت پرده ناگفته جنگ در منطقه طلائیه و جزیره مجنون و عملیات خیبر از زبان آدم‌های مختلف پرداخته و روزگار دشوار عملیات خیبر را در پیش چشم خواننده ترسیم نموده است.

نقش انکار ناشدنی بانوان در دفاع مقدس بر کسی پوشیده نبوده و در همین راستا کتاب‌های متعددی از حضور این افراد در مقاطع گوناگون دفاع مقدس چاپ و منتشر شده است. «دا» عنوان کتابی است که به همت انتشارات سوره مهر وارد بازار نشر شده است و روایتی جذاب از روزهای ابتدایی ورود دشمن به خرمشهر از زبان سیده زهرا حسینی است. او در کنار مردان و پسران خرمشهری تا آخرین ذره توان در دفاع از شهر ایستادگی کرد تا شهر به دست دشمن متجاوز بعثی نیفتد. از ویژگی‌های اصلی این کتاب جزئی‌نگری نویسنده و راوی است که همین نکته حوادث و لحظه وقوع آن را برای خواننده بسیار زنده نموده است. سیده اعظم حسینی گردآوری و تنظیم خاطرات را برعهده داشته است.

مجموعه کتاب های «اینک شوکران» روایتی از زندگی جانبازان و شهدای شیمیایی جنگ از زبان هسمرانشان است که به زیبایی حضور زنان در مقطع بعد از جنگ و از خودگذشتگی‌های ایشان را نشان می‌دهد. شماره اول این مجموعه به شرح زندگی شهید منوچهر مدق از زبان همسرش می‌پردازد. او با از خودگذشتگی در میدان زندگی، زندگی را متفاوت و دور از تکرار های ملال‌آور نموده است. این کتاب توسط مریم برادران تالیف شده و انتشارات روایت فتح آن را روانه بازار نموده است.

ادبیات دفاع مقدس از آن جهت در خور توجه است که با استفاده از بیان شیوای ادبی به نقل رویدادهای دفاع مقدس پرداخته شده است. در این بخش در نظر است تا کتاب‌های حوزه ادبیات دفاع مقدس را تورقی کرده باشیم.

کتاب «خاک‌های نرم کوشک» به قلم سعید عاکف را می‌توان از زمره کتاب‌هایی دانست که نماد معنویت جنگ به حساب می‌آیند. معنویتی که حضور نورانی معصومین (ع) خصوصا حضرت صدیقه طاهره (س) در آن مشهود است. استفاده از قالب خاطره نویسی و سود بردن از تکنیک روان نویسی برای انتقال حالات معنوی و سیره فردی و اجتماعی شهید عبدالحسین برونسی از جمله نکاتی است که سعید عاکف به آن توجه داشته است. این کتاب که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ایران است از سوی رهبری انقلاب نیز به این صورت مورد توصیه قرار گرفته است: «این اوستا عبدالحسین بُرُنسی، یک جوان مشهدی بنّا که قبل از انقلاب یک بنا بود و با بنده هم مرتبط بود، شرح حالش را نوشته‌اند و من توصیه می‌کنم و واقعاً دوست می‌دارم شماها بخوانید. من می‌ترسم این کتاب‌ها اصلاً دست شماها نرسد. اسم این کتاب «خاک‌های نرم کوشک» است؛ قشنگ هم نوشته شده». این کتاب توسط انتشارات ملک اعظم چاپ شده است.

کتاب دیگری که به معرفی آن خواهیم پرداخت کتاب «نورالدین پسر ایران» به نگارش معصومه سپهری است که انتشارات سوره مهر آن را چاپ کرده است. برای معرفی این کتاب از دست نوشته مقام معظم رهبری استفاده می‌کنیم، ایشان می نویسند: «این نیز یکی از زیباترین نقاشی‌های صفحه‌ پر کار و اعجازگونه هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقا در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین زبانی که از قریحه ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک اندیشی نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جاگرفته است و نیز صراحت و جرات روای در بیان گوشه هایی که عادتا در بیان خاطره‌ها نگفته می‌ماند، از ویژگی های برجسته این کتاب است».

توجه به کتاب بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب در مقاطع مختلف مورد تاکید قرار گرفته و از همین رو مجموعه خبرگزاری فارس به عنوان رسانه‌ای همگانی به منظور معرفی و شناساندن کتاب خوب به مخاطبان خود اقدام به معرفی کتاب‌ می‌نماید.


فارس