گورستان تاریخی ایلخانان مغول در ورامین


3979 بازدید

گورستان تاریخی ایلخانان مغول در ورامین

مدیر مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از کشف گورستانی تاریخی در جریان حفاری های شرکت آب و فاضلاب در شهرستان ورامین خبر داد.

محمدرضا نعمتی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در روزهای اخیر، به صورت اتفاقی جمجمه ای مربوط به دوره ایلخانان از حفاری های اداره آب و فاضلاب ورامین پیدا شد که در واقع سر نخی برای کشف گورستانی تاریخی در این شهرستان شد.

وی تصریح کرد: کاوش های متعددی از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی برای سالم در آوردن اشیا تاریخی بجای مانده در این منطقه تاریخی صورت گرفته است.

نعمتی گفت: تاکنون تعداد زیادی شی سفالی، اسکلت انسان، آجر و خشت های پخته شده از کاوش های اولیه این گورستان بدست آمده است.

وی با بیان اینکه اداره آب و فاضلاب شهرستان ورامین بدون گرفتن استعلام نسبت به حفاری و لوله گذاری آب شرب در این منطقه اقدام کرده است خاطرنشان کرد: براساس مصوبه هیات وزیران، پیش از هر گونه اقدام کاری و پژوهشی دستگاه های دولتی در مناطق تاریخی باید استعلام های لازم از سازمان میراث فرهنگی انجام شود.

مدیر مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران یادآور شد: چند سال پیش نیز در پی خاکبرداری های اداره راه و شهرسازی ورامین برای احداث جاده در این شهرستان، تپه ای تاریخی نابود شده بود.

نعمتی همچنین از کشف 25 سکه تاریخی دوره هخامنشیان توسط یگان حفاظت مترو تهران از کیف یک قاچاقچی اشیای عتیقه خبر داد و گفت: این سکه های تاریخی اکنون در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان تهران است.

وی با بیان اینکه محل کشف این سکه ها هنوز برای کارشناسان میراث فرهنگی مشخص نشده است افزود: با توجه به قدمت این اشیا تاریخی، نمی توان قیمت ریالی واقعی آن ها را مشخص کرد.


ایرنا