فراخوان عمومی برای جمع‌آوری خاطرات کشف حجاب


2953 بازدید

فراخوان عمومی برای جمع‌آوری خاطرات کشف حجاب

سایت «گوهرشاد» وابسته به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با عنوان طرح جمع‌آوری خاطرات و سوژه‌یابی مردمی از دوران کشف حجاب رضاخانی، به صورت عمومی فراخوان داد.

در این فراخوان آمده است: قریب به 80 سال از جنایت مسجد گوهرشاد توسط رضاخان می‌گذرد. این جنایت تنها یکی از حوادثی است که از 6 سال تعقیب و گریز حکومت رضاخانی برجسته شده است. به مدت 6 سال هر زن محجبه‌ای حتی در روستاهای دوردست، باید با ترس از خانه خارج می‌شد و هر مردی باید لباس غربی به تن می‌کرد تا از گزند مامورین حکومت در امان باشد.

در ادامه این فراخوان آمده است: از واقعه‌ای با این سطح از گستردگی و درگیری، خاطرات اندک و انگشت شماری ثبت شده است و بسیاری از کسانی که آن وقایع را درک کرده‌اند یا از دنیا رفته‌اند و یا در سنین بالا هستند؛ جمع‌آوری خاطرات مردم کوچه و بازار از آن برهه مهم و حساس تاریخ معاصر ایران، تنها با نهضتی خودجوش و مردمی امکان‌پذیر است. لذا از همه افرادی که به نحوی اطلاعی از افرادی که از آن برهه زمانی خاطره مستقیم دارند یا افرادی که با یک واسطه (پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ و ...) خاطرات آن دوره را شنیده و در ذهن دارند دعوت می‌شود، نام شهر خود را به سامانه 30001801 پیامک کنند تا برای ثبت خاطره با آنها تماس گرفته شود. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند خلاصه‌ای از خاطره مربوطه را به info@goharshad.net یا به وبسایت رسمی این نهضت سراسری goharshad.net ارسال نمایند.

به گزارش فارس، کشف حجاب در راستای پیشبرد پروژه وابستگی ایران به غرب، از سال 1314 تا 1320 توسط رضاخان در سرتاسر ایران اجباری و یکی از وظایف نیروهای شهربانی کشیدن چادر و روسری  از سر زنان محجبه در کوچه و خیابان بود.


فارس