گزارش سرکنسول ایران از اوضاع فلسطین در سال ۱۳۲۶


تاریخ سند: ۳ دی‌ماه ۱۳۲۶

 

از: سرکنسولگری شاهنشاهی ایران در فلسطین و شرق اردن

به: وزارت امورخارجه

پیرو تلگراف رمز شماره ۱۹۴ پس از اعلام تصمیم ملل متفق[=سازمان ملل متحد] دایر به تقسیم فلسطین، اوضاع این کشور به هیچ وجه خوب نیست و روز به روز بر شدت و وخامت آن افزوده می‌شود. لذا برای احتراز از بروز اتفاقات سوئی که اغلب در این قبیل مواقع ممکن است اتفاق بیفتد، مقتضی است مراتب را به مقامات مربوطه اطلاع دهند[تا]از صدور گذرنامه ایرانی برای کسانی که به منظور مسافرت یا معالجه عازم فلسطین هستند، خودداری نمایند.

ضمناً به عرض می‌رساند به واسطه اوضاع حاضره و شایعاتی که همه‌روزه در اذهان است، هیأت کنسولی در اضطراب، و از ورود پنج نفر نمایندگان اتحاد ملل[=سازمان ملل متحد] به فلسطین تا به حال نیز خبری نرسیده و بر فرض رسیدن آنها معلوم نیست به چه نحو می‌توانند جلوگیری از این اغتشاشات بکنند؛ از یک طرف دُول عربی مشغول تجهیزات، و اولیای محلی عرب مردم را تحریک، از طرف دیگر مجاهدین[=تروریست‌های]یهودی خود را تقویت می‌کنند. امنیت شهر تل‌اویو[=تل‌آویو] از طرف انگلیس‌ها به خودِ یهودی‌ها واگذار شده و از قراری که شهرت دارد زره‌پوش و اسلحه برای آنها رسیده است. اغتشاشات در جاده‌ها بیشتر از شهرها است. عبور و مرور از شهری به شهر دیگر مشکل و فوق‌العاده خطرناک می‌باشد. از دسته «هاگانا»* روی بام‌های یهودی‌ها کشیک می‌کشند.

ابوالحسن بهنام - سرکنسول شاهنشاهی

 

-------------------------------------------------------

* «هاگانا» نام یک سازمان شبه‌نظامی یهودی بود که در سال ۱۹۲۰ در فلسطین تشکیل شد. این سازمان از ایدئولوژی صهیونیسم دفاع می‌کرد و به‌زودی به شاخه نظامی غیررسمی «آژانس یهود» مبدّل شد. این سازمان دست به اقدامات تلافی‌جویانه و خرابکارانه در بخش‌های مختلف فلسطین می‌زد. «هاگانا» بزرگ‌ترین و پرنفوذترین سازمان نظامی یهودی پیش از تشکیل دولت اسرائیل بود. از مشهورترین اعضای این سازمان تروریستی-صهیونیستی می‌توان به «موشه دایان» اشاره کرد.


گزارش سرکنسول ایران از اوضاع فلسطین در سال ۱۳۲۶