جعل تاریخ ادبیات توسط لیلی امیرارجمند به نفع فرح پهلوی


جعل تاریخ ادبیات توسط لیلی امیرارجمند به نفع فرح پهلوی

  «فریده فرجام» اولین نویسنده‌ای که کتابش در کانون پرورش فکری به چاپ رسید در گفت وگویی با «خبرنامه کانون» گفت: در اسفند 1345 انتشارات کانون با چاپ کتاب «مهمان‌های ناخوانده» شروع به کار کرد. بعد از استعفای من از کانون و ترک ایران، خانم امیرارجمند دست برده بودند در تاریخ انتشار داستان، و در ثبت کانون نمره‌ یک برای «دخترک رویا»(ترجمه فرح) گذاشته شد و نمره‌ دو برای «مهمان‌های ناخوانده»... بعدها در مدارک کانون قبل از انقلاب، کتاب فرح دیبا اول و کتاب «مهمان‌های ناخوانده» دوم نوشته شد. گفته شد اولین نویسنده‌ای که به کانون ملحق شد آقای م.آزاد بود و اولین کتاب، کتاب «دختر دریا»، از جایزه‌ «گل بلور و خورشید» هم صحبتی نشد. این تعویض تاریخ‌ها و کتمان حقیقت را من با اطلاع‌رسانی و مدرک جبران کردم.
وی افزود: من نویسنده بودم و می‌خواستم در کانون کتاب‌های خوب برای بچه‌ها  چاپ شود. می‌خواستم شخصیت فردی و استقلال نویسندگی‌ام حفظ شود. خانم امیرارجمند تصمیم گرفتند که کتاب را برای جایزه‌ای سلطنتی بفرستند؛ من مخالفت کردم. کتاب «مهمان‌های ناخوانده» جایزه‌ سلطنتی گرفت اما من آن را رد کردم و طی نامه‌ای مبلغ آن را هم به کانون بخشیدم. مدتی بعد از کانون استعفا دادم.
فرجام ادامه داد: به تدریج مشکلاتی پیش آمد. از همه نگران کننده‌تر این بود که فساد دربار به محیط فرهنگی کانون کشیده شده بود. اگر کسانی هستند که با خواندن این مطلب آشفته می‌شوند، به آنها پیشنهاد می‌کنم که مصاحبه‌ خانم امیرارجمند را با رسانه‌های خارج از کشور بخوانند و ببینند که کوچک‌ترین نشانه‌ این فساد، دروغی است که ایشان درباره اولین نویسنده و اولین کتاب کانون می‌گویند و نگران عواقب این کمبود اخلاقی نیستند.


سایت روزنامه کیهان