فرماندهی عملیات از داخل آمبولانس


1334 بازدید

فرماندهی عملیات از داخل آمبولانس

در عملیات مسلم‌بن عقیل شهید چراغی مسئولیت تیپ‌های ۲۷ را بر عهده داشت، او به خاطر جراحات قبلی پایش در گچ بود و ناراحتی زیادی داشت و در حالی که سُرُم به دستش وصل بود، از داخل آمبولانس عملیات را هدایت می‌کرد.
 
به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس(باشگاه توانا)، وقتی قرار بود عملیات انجام شود، از فرمانده گرفته تا رزمنده به خودشان اجازه نمی‌دادند میدان رزم را خالی بگذارند؛ نمونه‌هایی از این مردانگی را در بسیاری از شهدا یافتیم، مانند سردار شهید «حسن مرادیان» که قبل از عملیات به شدت بیمار می‌شود اما لحظه‌ای دست از رزم بر نمی‌دارد، به میدان می‌رود و به شهادت می‌رسد و سردار شهید «رضا چراغی» که در عملیات سومار با وضعیت جسمی که داشت، در داخل آمبولانس نیروها را هدایت می‌کند. روایت حسین الله‌کرم از حضور سردار شهید «رضا چراغی» که در «راز آن ستاره» آمده است، می‌خوانیم:
 
 
سردار شهید رضا چراغی(نفر اول از سمت چپ)
«در عملیات مسلم‌بن عقیل که نهم مهرماه 1361 در منطقه سومار انجام گرفت، حاج همت به دو سمت منصوب شد، هم فرمانده لشکر نصر متشکل از تیپ‌های 27 محمد رسول‌الله(ص)، 31 عاشورا، 21 امام رضا(ع) و 18 جواد‌الائمه(ع) و هم فرمانده سپاهی قرارگاه عملیاتی ظفر. رضا چراغی هم فرماندهی تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص) را بر عهده گرفت.
در این عملیات تیپ‌های 27 محمد رسول‌الله(ص)، حدود 13 گردان داشت که هدایت آن با رضا بود؛ رضا به خاطر جراحات قبلی هنوز هم پایش در گچ بود و ناراحتی زیادی داشت. او در حالی که سُرُم به دستش وصل بود، از داخل آمبولانس عملیات را در شرایط بحرانی هدایت می‌کرد».
تیپ 27 محمد رسول‌الله(ص) در عملیات مسلم‌بن عقیل و مرحله دوم آن موسوم به زین‌العابدین(ع) که هر دو در منطقه عملیاتی سومار انجام گرفت، توانست تحت فرماندهی رضا چراغی، ضربات سنگینی بر یگان‌های سپاه دوم دشمن بعثی وارد کند و در نزدیکترین جبهه به مرکز سیاسی کشور عراق، به فاصله 100 کیلومتری بغداد، صدای غرش توپ‌های ایران را به گوش دیکتاتور جنگ‌افروز عراق برساند.


فارس