پاکسازی رادیو و تلویزیون ملی ایران


105 بازدید
رادیو

محرمانه                                                                                  15 ژوئیه 1979 ـ 24 تیر 1358

از: سفارت آمریکا، تهران ـ 7321                     به: وزارت امور خارجه، واشنگتن دی. سی

موضوع: پاکسازی رادیو و تلویزیون ملی ایران

1- علی صفا، یکی از مفسرین رادیویی رادیو و تلویزیون ملی ایران که معمولاً در برنامه‌های زنده‌ای پیرامون رویدادهای سیاسی بحث می‌کرد ناگهان در اواخر هفته گذشته به سانسور رادیو و تلویزیون حمله‌ور شد و استعفای خود را اعلام کرد. وی گفت کار خود را از سر نخواهد گرفت مگر آنکه «انقلابیون کاذب» برکنار شوند.

صفا در تفسیر خود گفت رادیو و تلویزیون مغرضانه عمل می‌کنند. موضوع سعادتی و ربوده شدن فرزندان آیت‌الله طالقانی نمونه بارزی از این «دروغ‌پردازی‌هاست».

وی گفت «اخبار تنها بر واقعیات استوار نیست بلکه بر رغبت و عدم تمایل مقامات تکیه دارد.» صفا افزود نه تنها اخبار داخلی سانسور می‌گردد بلکه «اخبار خارجی نیز بر احساسات شخصی استوار است و نه واقعیات.» صفا در مقام تشریح گفت: متأسفانه رسانه‌های گروهی ما در اختیار کسانی قرار گرفته که در رابطه با ارزشهای انقلابی آشنایی و یا مسئولیت کافی ندارند. وی معتقد است که رادیو و تلویزیون می‌تواند در خنثی‌سازی توطئه‌ها علیه انقلاب، ممانعت از تشنج در سرتاسر کشور و ترغیب وحدت به جای تفرقه در میان مردم نقش مهمی را ایفا نماید.

2- به خاطر استعفای صفا و تهدید حزب دموکرات کردها به تظاهرات علیه پخش برنامه‌های ضدانقلابی رادیو و تلویزیون ملی ایران و نامه سرگشاده جبهه دموکراتیک ملی به بازرگان مبنی بر متهم ساختن رادیو و تلویزیون ملی ایران به «انتشار تعمدی اکاذیب در میان مردم ایران» و ممانعت آنها از ابراز عقیده احزاب سیاسی، خمینی یکی از روحانیون را برای عهده‌گیری سرپرستی شوروی برنامه‌ریزی رادیو و تلویزیون ملی ایران انتخاب کرد.

طبق این فرمان حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی [خوئینی‌ها] با سرپرست رادیو و تلویزیون ملی ایران فعلی صادق قطب‌زاده همکاری خواهد داشت. گرچه ممکن است این امر نتیجه فشار عمومی در جهت نرم‌تر شدن بازده خشک رادیو و تلویزیون ملی ایران و تلاش خمینی در از میان برداشتن انتقاد شدید در مورد قطب‌زاده باشد، ولی بنا به گزارش تهران تایمز، خمینی تصریح کرده است که برنامه‌ریزیهای موسوی کاملاً با آرمان‌های اسلامی مطابقت خواهد داشت.

شلنبرگر


از مجموعه اسناد بدست آمده از وزارت امور خارجه امریکا – کتاب دهم
پاکسازی رادیو و تلویزیون ملی ایران