ارزیابی 45 اثر در کارگروه بیداری اسلامی جایزه ادبی شهید آوینی


1765 بازدید

ارزیابی 45 اثر در کارگروه بیداری اسلامی جایزه ادبی شهید آوینی


کار گروه بیداری اسلامی کتاب سال مقاومت بین الملل اسلامی-جایزه ادبی شهید آوینی ، 45 کتاب منتخب این گروه را ارزیابی و کارشناسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، کار گروه بیداری اسلامی کتاب سال مقاومت بین الملل اسلامی-جایزه ادبی شهید آوینی ، 45 کتاب منتخب این گروه را ارزیابی و کارشناسی می‌کند. محوریت بررسی در این آثار بیداری اسلامی است و کشور مصر آمار بیشترین کتاب‌های تالیفی این گروه را به خود اختصاص داده است. داوری این آثار پس از ماه مبارک رمضان آغاز خواهد شد.
علی امینی، مسوول کار گروه بیداری اسلامی -جایزه ادبی شهید آوینی، گفت: اکنون در گروه بیداری اسلامی نزدیک به 45 اثر مرحله ارزیابی و کارشناسی اولیه آثار را سپری می‌کنند. کارشناسی این کتاب ها تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد و پس از آن آثار منتخب به مرحله داوری راه می یابند.
وی بررسی این آثار را بر عهده چهار داور عنوان کرد و افزود: بیداری اسلامی به صورت کلی محور اصلی بررسی آثار در این گروه است. اما در پاره‌ای موارد کتاب‌هایی دیده شده‌اند که تنها به بیداری اسلامی در یک کشور اشاره دارند مانند بیداری اسلامی در مصر یا بیداری اسلامی در تونس.
امینی افزود: در این کتاب‌ها دیدگاه متفاوت نویسندگان به بیداری اسلامی کاملا بارز است. زیرا مولفان با ورود به این مباحث تهدیدات، فرصت‌ها، ظرفیت‌های جهان اسلام برای مقابله با غرب و نیز مبارزه با استکبار جهانی را مطرح می‌کنند.
وی بیشترین آثار پرداخته شده به موضوع بیداری اسلامی در این گروه را ویژه کشور مصر دانست و گفت: مصر بزرگترین و سیاسی ترین کشور جهان عرب است و سبقه تاریخی بیشتری نسبت به دیگر کشورهای مهم جهان عرب مانند عربستان و یمن دارد. به دلیل همین اهمیت نویسندگان در آثار خود بیشتر کشور مصر را محور مطالعه قرار داده‌اند و تاثیر تحولات مصر را بر دیگر کشورهای عربی بررسی کرده‌اند. مولفان همچنین در بررسی آثار ریشه بیداری اسلامی در جهان را تحت تاثیر نهضت امام خمینی (ره) و اندیشه‌های ایشان می‌دادند.
امینی افزود: پس از برسی کلی آثار مشخص شد آثار تالیفی بیشترین تعداد کتاب این گروه را تشکیل می دهند و کمتر کتابی با نگاه پژوهشی نوشته شده است.
انتخاب کتاب سال مقاومت بین الملل اسلامی- جایزه ادبی شهید آوینی، مهر ماه سال جاری در تهران به کار خود پایان می دهد.


فارس