مانع تراشی های صهیونیستها در توافقنامه ژنو


1020 بازدید

مانع تراشی های صهیونیستها در توافقنامه ژنو

کمتر از یک ماه از توافققنامه هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک نمی گذرد که واشنگتن برخلاف تعهدش چهارده شخص حقیقی و حقوقی دیگر را درفهرست تحریم شوندگان قرار داد.

بر همگان واضح است این اقدام تحت امر صهیونیستها و توسط دیوید کوهن وزیر خزانه داری دولت امریکا صورت گرفته است. پس از نشستهای مکرر و بی نتیجه سرانجام در اقدامی مدبرانه هیئت ایرانی با تکیه براصل نرمش قهرمانانه در تاریخ سوم آذر ماه توافقنامه ای با گروه 1+5 به امضا رساند ولی باید درباره این توافقنامه مسئله ای را توضیح داد.

ابتدا اینکه این توافقنامه از لحاظ روشی معاهده و یا قرارداد نمی باشد بلکه یک توافقنامه آنهم از مدل نزاکتی است و در این مدل از توافقنامه هیچ ضمانت اجرایی وجود ندارد و در صورت عدول هر یک از طرفین،طرف دیگر بازهم به شرایط مورد نظر قبلی خود و یا بیشتر بازمیگردد.

قبل و بعد ازامضای توافقنامه بین ایران و گروه 1+5، صهیونیستها عربده کشی های فراوانی کردند و بارها و بارها از اعضای این گروه خواستند تا با ایران در هیچ موردی به توافق نرسند و ضمن افزایش تحریمها در پی برنامه ریزی برای اقدام نظامی باشند. این فرمایشات سخیفانه به مذاق غرب خوش نیامد و با یک بی اعتنایی ناملموس به توافقی شش ماه با ایران اکتفا کردند تا هیئت هایی از سوی آنها درباره تداوم روند این توافق به نتیجه برسند.

در این میان لابی های قدرتمند یهودی در امریکا ساز مخالف کوک کردند و اوباما را تحت فشار گذاشتند تا این توافقنامه را بی اهمیت نشان دهند و نه تنها از داخل سرزمینهای اشغالی پیامهای متعدد برایش ارسال شد بلکه از داخل بدنه کابینه اش هم فشارهایی را آوردند تا جایی که در مورد قضیه بیمه همگانی امریکایی ها که به عنوان مهمترین اقدام اجتماعی اوباما از آن نام برده می شود اشکالترالشی های فراوان کردند.

این اشکالتراشی ها تنها به موضوع بیمه ختم نشد و وزیر خزانه داری نیز در اقدامی همسو با سران صهیونیست بین الملل لیستی چهارده نفره را برای تحریم ارائه کرد. بدون شک این اقدامات میتواند روح توافقنامه را خدشه دار کند و هیئت جمهوری اسلامی که برای ادامه مذاکرات در ژنو به سر می بردند نیز در اقدامی مدبرانه و محکم این اجلاس را ترک کردند.

این نحوه برخورد به نوعی یک روش کاملا دیپلماتیک و رسمی طبق قوانین توافقنامه می باشد. اما نباید فراموش کرد که رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی که با انواع بحران های اقتصادی و اجتماعی در داخل و خارج روبروست.

این توافقنامه درهر دو صورت (تداوم و یا لغو) برگ زرینی در پرونده پرشکوه ملت ایران ثبت شده زیرا ایرانیان با امضای این توافقنامه شجاعت خود را به نمایش گذاردند و چنانچه این توافقنامه از سوی غرب و متحدان صهیونیستش نقض شود بازهم بر جهانیان اثبات می شود ناقض تمامی تعهد نامه ها و توافقات بین المللی امریکا و صهیونیست بین الملل و همپمانان اروپایی آن هستند. عماد نجار