بختیار: آرزو می‌کنم عراق در جنگ با ایران پیروز شود


5195 بازدید

روزنامه کیهان؛ 1 آبان 1359

پاریس - یونایتدپرس - شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر محمدرضا پهلوی شاه مردم ایران در مصاحبه‌ای که روز گذشته در یکی از روزنامه‌های فرانسه چاپ شد فاش کرد که در ماه‌های اخیر چندین بار محرمانه به عراق سفر کرده و اعلام کرد که برای سرنگونی جمهوری اسلامی آماده است تا با رژیم صدام همکاری کند و از هر دولتی که امکان داشته باشد کمک بگیرد.

***
حمایت شاپور بختیار از رژیم صدام و همکاری های دو جانبه رژیم بعث عراق با او و نیز دیگر مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران، از ماهها قبل از شروع تجاوز سراسری ارتش بعث عراق به خاک ایران، آغاز شده بود. برای نمونه می توان به این مطلب خبرگزاری فرانسه در تاریخ 19 مرداد 1359 اشاره نمود:

«روزنامه الثوره، ارگان حزب بعث عراق، صفحه اول خود را به اظهارات بختیار آخرین نخست وزیر دوران پادشاهی در ایران مبنی بر ایجاد نهضت مقاومت ملی ایران اختصاص داده است. [الثوره] ارگان حزب بعث عراق می نویسد، هدف بختیار آزاد کردن ایران از سلطه گروهی است که الثوره آن را گروهی خودسر که فرهنگ و تمدن ایرانی را تحقیر و نابود کرده است[!]، می خواند. ناظران در بغداد بر غیرعادی بودن اهمیتی که مطبوعات عراق برای سیاست ضد خمینی شاپور بختیار، قائل شده اند، تأکید میکنند، چرا که این اولین بار است که ارگان حزب بعث عراق از فعالیتهای شاپور بختیار آخرین نخست وزیر دوران پادشاهی در ایران به طور علنی حمایت می کند.» (به نقل از: خبرگزاری پارس؛ 20 مرداد 1359)


بختیار: آرزو می‌کنم عراق در جنگ با ایران پیروز شود