بحث داغ درباره حمله به ایرباس ایرانی


1772 بازدید

سایت اوباما در آستانه راه‌اندازی مجدد خود، با انتشار طرحی گرافیکی درخصوص حمله وحشیانه ناو ارتش آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ و نوشتن خلاصه‌ای از واقعه مذکور، از افکار عمومی خواسته است نظر خود را درباره این اقدام دولت آمریکا ابراز کنند.
سایت ایرانی اوباما با برگزاری یک نظرسنجی آزاد، از افکار عمومی انگلیسی‌زبان خواسته است نظر خود را درباره حمله تروریستی ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران ابراز کنند.
به گزارش جهان، سایت اوباما در آستانه راه‌اندازی مجدد خود، با انتشار طرحی گرافیکی درخصوص حمله وحشیانه ناو ارتش آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ و نوشتن خلاصه‌ای از واقعه مذکور، از افکار عمومی خواسته است نظر خود را درباره این اقدام دولت آمریکا ابراز کنند.
با گذشت ساعاتی از انتشار این نظرخواهی، کاربرانی از کشورهای مختلف با ارسال نظرات خود نسبت به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.
در حالی که کاربرانی از امارات و مالزی، این واقعه را حادثه‌ای وحشتناک و نشان‌دهنده حقوق بشر آمریکایی توصیف کرده‌اند، "مایک ویل" کاربری از آمریکا عنوان کرده که "منتظر موشکی از جانب آمریکا باشید"!
"تد ویلیامز" دیگر کاربر آمریکایی نیز با "تروریست" خطاب کردن ایران، عنوان کرده که وقتی شما عرب‌ها! سربازان ما در سراسر دنیا را می‌کشید و از طالبان و القاعده حمایت می‌کنید، پس طبیعی است که منتظر موشک‌های بعدی باشید!
"هاجر" کاربر ایرانی، اعطای مدال به کاپیتان ناو آمریکایی وینسنس، پس از مشخص شدن مسافربری بودن هواپیمای ایرانی را شرم آور خوانده است.
"هولو" کاربر آمریکایی دیگری نسبت به آمریکایی‌هایی که مسلمانان را تروریست می‌خوانند، ابراز تنفر کرده و از "مایک ویل" خواسته ایمیلش را برای بحث در این مورد، در اختیار وی قرار دهد.
"عبدالرحمن" دیگر کاربر آمریکایی نیز عنوان کرده: شما باید در این خصوص، مقایسه‌ای بین آنچه برای هواپیمای ایرانی اتفاق افتاد و حادثه لاکربی داشته باشید. در حادثه لاکربی، آمریکا لیبی را مجبور به پرداخت میلیاردها دلار کرد در حالی که به ایران تنها ۳۰۰ میلیون دلار بابت غرامت داده شد.
این نظرسنجی همچنان ادامه دارد و برخی کاربران ایرانی با بازنشر این خبر در شبکه‌های اجتماعی، کاربران آشنا به زبان انگلیسی را دعوت می‌کنند تا در نظرخواهی مذکور شرکت کنند.
۱۲ تیرماه سال ۶۷، هواپیمای مسافربری ایران در حالی از سوی ناو آمریکایی وینسنس مورد اصابت دو موشک قرار گرفت و همه ۲۹۰ مسافر آن کشته شدند که مقامات آمریکایی ادعا می‌کردند در آب‌های بین‌المللی قرار داشته‌اند.
با افشای حضور این ناو در آب‌های خلیج فارس از سوی برخی منابع غیردولتی انگلیسی، مقامات آمریکایی عنوان کردند که از غیرنظامی بودن این هواپیما اطلاعی نداشته‌اند اما با احراز غیرنظامی بودن این هواپیما، مقامات آمریکا کاپیتان "ویل راجرز" فرمانده این ناو را با اعطای مدال شجاعت مورد تقدیر قرار دادند!
دادگاه لاهه، آمریکا را تنها موظف به پرداخت ۳۰۰ میلیون دلار بابت غرامت جان ۲۹۰ مسافر و هواپیمای منهدم شده دانست. این درحالی بود که در سال ۱۹۹۸، آمریکا ایران را به خاطرکشته شدن مشکوک یک زن اسرائیلی در پی ورود غیرقانونی وی به خاک فلسطین، ۲۴۸ میلیون دلار جریمه کرد و دلیل مقامات آمریکایی برای مقصر دانستن ایران، حمایت کشورمان از انتفاضه مردم فلسطین بود!


سایت تابناک ، 13 تیر 1390