چرا رضا پهلوی درباره اموال خود پاسخگو نیست؟


چرا رضا پهلوی درباره اموال خود پاسخگو نیست؟
اشاره :

درسالهای اخیر رضا پهلوی فرزند محمدرضا پهلوی از پاسخ به این پرسش ساده در محافل خبری طفره می رود که در چهل سال اخیر منبع درآمدش از کجا تامین می شود، شغلش چیست؟ او در سال 1391 در مصاحبه ای با رادیو فردا گفت «برای تامین معاش خانواده خود از مادرش کمک می گیرد.» اما مادرش فرح پهلوی مدعی است که آنها همه اموال خود را در بهمن سال 1357 در ایران برجای گذاشتند و به مصر رفتند. سند پیش رو گوشه ای از ریخت و پاش های خاندان سلطنتی را در ایران گزارش می کند.

خبرنگار روزنامه دیلی اکسپرس چاپ لندن درگزارش خود از تهران شاید توانسته است به بخشی از پرسش پژوهشگران که «منبع درآمد رضا پهلوی کجاست؟» پاسخ دهد.محرمانه

لندن -خبرگزاری پارس- ۲۰ آذر[1354]دیلی اکسپرس: پسری که همه چیز داردروزنامه دیلی اکسپرس در صفحه ۳ شماره ۱۱ دسامبر [1975]خود تحت عنوان «پسری که همه چیز دارد» چنین مینویسد:

«مشکل چه چیز خریدن برای نزدیکترین و عزیزترین افراد بعنوان هدیه ایده‌آل، انسان را به آشفتگی سوق میدهد. اما بیائید در این فصل شادی‌بخش درباره خانواده شاهزاده‌ای که در هر جشن تولد و یا عید با مشکل بزرگی روبروست بیاندیشیم. ولایتعهد رضا پهلوی پانزده ساله پسر شاه ثروتمند ایران کسی است که راضی نگاه داشتن وی کار مشکلی است. وی از هنگامیکه در گاهواره بود تاکنون هدایای زیادی دریافت داشته است. علیاحضرت فرح مادر ولیعهد ایران ابروان خود را در هم کشیده و با کشیدن آن گفت من نمیدانم دیگر چه هدیه‌ای به او بدهم. شهبانو دستهای خود را به نشانه ناراحتی بالا برد و گفت به پسری که همه چیز دارد چه میتوان هدیه کرد؟ بدیهی است انتخاب یک هدیه صحیح برای جوانی که روزی شاهنشاه یا شاه شاهان[!] و ظل الله[!] و مرکز عالم[!] خواهد شد، کار بس دشواری است. دادن هدیه طلا و برلیان به وزن خود او تلف کردن وقت است. زیرا شمش‌های طلا و سایر اشیاء قیمتی در گاوصندوقهای بانک بنام او گذارده شده است و نیازی به پول نقد هم ندارد. نوجوانان آرزوی کاخ برای خود مینمایند ولی ولیعهد رضا پهلوی کاخ شاهنشاهی دارد و این کاخ مرمر در وسط کاخ نیاوران، آنجائیکه والدینش زندگی میکنند واقع گردیده است. وی دارای یک سگ از نژاد اسپانیل است که هنگام ورود وی به کاخ از او استقبال مینماید. و یک اطاق ناهارخوری با نور شمع دارد که از دوستان خود در آن پذیرائی میکند و آخرین مدل وسایل موسیقی استریو دارد که موزیک های مدرن از آن پخش کند و در باغ کاخ یک استخر دارد و این کاخ برای هر جوان تنها ایده‌آل محسوب میگردد.( تنها خانه رؤیائی محسوب میشود). صد سال قبل پسر شاه ایران برای خود در کاخ حرم[سرا] تشکیل میداد، ولی در ایران مدرن امروزی دیگر این طور نیست، ولی با وجود این ولایتعهد از داشتن دوستان مؤنث برخوردار است. وی به مدرسه‌ای میرود که دختر و پسر با هم هستند و دختران این مدرسه جزء قشنگ ترین[!] دختران ایران محسوب میشوند. علیاحضرت شهبانو شخصاً تحصیلات این دوشیزگان را نظارت میفرمایند. بنابراین کلیه آنها از آنگونه تحصیلات برخوردارند که برای ملکه بودن لازم است. شاید احتمالاً یکی از این دوشیزگان دوران تحصیل، روزی عروس دربار شود.

والاحضرت علاقمند به داشتن اتومبیل شخصی هستند. علیاحضرت فرمودند گرچه وی هنوز بسیار جوان است، در سیزدهمین جشن تولد خود از مادربزرگ خود یک اتومبیل «می نی» هدیه گرفت. والاحضرت در باغ کاخ مثل قهرمان[!]، اتومبیل‌رانی میفرمایند و گاهی از دوچرخه و موتورسیکلت استفاده میکنند. والاحضرت علاقه وافری به پرواز داشتند و در سن 14 سالگی تنها هدایت هواپیمائی را بعهده گرفتند. علیاحضرت شب قبل از پرواز نگرانی خود را ابراز داشتند و فرمودند من حتی برای آنی نتوانستم بخوابم. وقتی والاحضرت با هواپیما از زمین بلند شدند گوئی من مُردم و تا هواپیما به زمین نشست زنده نشدم. موقعیکه والاحضرت برای مسافرت رسمی به مصر با هواپیما عازم آن کشور شدند، شخصاً هواپیمای جت را به زمین نشاندند. والاحضرت علاقه وافری به فوتبال دارند و فرانک فارل مربی فوتبال به والاحضرت فن بازی فوتبال را تعلیم میدهد. والاحضرت امیدوارند تیم فوتبال ایران را در المپیک 1976 رهبری نمایند. والاحضرت در کلیه ورزشها مهارت دارند و انواع وسایل اسکی و اسکی روی آب و وسایل شکار زیر آب دارند که میتوان با این وسایل یک مغازه را کامل پر کرد.»