اسامی برگزیدگان آثار چاپی و ارسالی ششمین جشنواره ادبی یوسف


1337 بازدید

اسامی برگزیدگان آثار چاپی و ارسالی ششمین جشنواره ادبی یوسف

به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس (باشگاه توانا)، امروز طی برگزاری مراسم اختتامیه ششمین جشنواره ادبی یوسف، از برگزیدگان بخش‌های آثار چاپی و ارسالی داستان کوتاه دفاع مقدس با حضور سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گل‌علی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، اسحاق صلاحی، رحیم مخدومی دبیر جشنواره جایزه ادبی یوسف، حسن رحیم‌پور اذغدی، جمعی از نویسندگان و هنرمندان تجلیل شد.

ضمن اینکه در ابتدای این تجلیل خانواده شهید احمدی‌روشن و مرحوم امیرحسن فردی مورد تجلیل قرار گرفتند.

اسامی برگزیدگان بخش آثار چاپی:

الف) تقدیری‌ها:

داستان «کمین مجنون»، از مجموعه داستان «می‌شد آن شب نکشمش». نوشته «اکبر صحرایی». شایسته تقدیر. به دلیل پایان غافلگیرانه اثر و پرداختن به حضور هم‌میهنان غیرمسلمان در دفاع مقدس و دفاع از هویت ایرانی در کنار هویت دینی.

داستان «خدای دریاها»، از مجموعه داستان «مرد خاکستری». نوشته «بیژن کیا». شایسته تقدیر به دلیل نگاه مسئولانه و جسورانه.

داستان «اتصال»، از مجموعه داستان «سمفونی ماهی‌های شیشه‌ای». نوشته «محمدمهدی رسولی». شایسته تقدیر. به دلیل حس برانگیز بودن و پایان‌بندی تحسین برانگیز و ماندگار داستان.

داستان «تلاقی»، از مجموعه داستان «پیاده‌ها و سواره‌ها». نوشته «محمدرضا دام‌رودی»، شایسته رتبه تقدیر. به دلیل سوژه پرکشش و تحول شخصیتی بدون شعار‌زدگی قهرمان داستان.

داستان «ساعت»، از مجموعه داستان «روایت چهارم». نوشته «سید‌رضا علوی». شایسته تقدیر. به دلیل پیرنگ ساده و صمیمی اثر و پرداخت بدون حشو و زوائد.

ب) برترین‌ها:

داستان «سمندر» از مجموعه داستان‌ «سمندر». نوشته «آرزو مهبودی»، حائز رتبه سوم. به دلیل طنز بسیار صمیمی و خوب و نگاهی مهربان و انسانی به سایر مخلوقات خداوند در فضای خشن جبهه و جنگ و پایان تاثیر‌گذار.

داستان «چهارصدمین نفر»، از مجموعه داستان «فرشته بی‌ادب». نوشته «پرویز شیشه‌گران». حائز رتبه دوم. به دلیل سوژه بکر و پرداختن به تجربیات حسی مولف. (فرزند دختر پرویز شیشه‌گران در این مراسم شعری در تجلیل از کار پدرش خواند).

داستان «چتر کبود»، از مجموعه داستان «چتر کبود». نوشته «جواد افهمی» حائز رتبه اول. به دلیل جزئی پردازی فوق‌العاده قوی، تعلیق نفس‌گیر، سوژه نو، نثر قابل احترام و صحنه‌پردازی زنده.

بخش آثار ارسالی:

الف) تقدیری‌ها:

داستان کوتاه «ساعت پنج و نیم» اثر بهناز ضرابی‌زاده

داستان کوتاه «کریم قرقی» اثر سید‌حسن حسینی ارسنجانی

داستان کوتاه «زمین پاک» اثر مریم محمدی

داستان کوتاه «خوش قول‌ترین آدم دنیا» اثر سهیلا سرداری

داستان کوتاه «بچه محل» اثر محسن صادق‌نیا

داستان کوتاه «روایات فتح، روایات فجر» اثر مجید خادم

داستان کوتاه «یک ماهی در امتداد سطر آخر» اثر رضا کاظمی

داستان کوتاه «آپ» اثر محبوبه حاجی مرتضایی

داستان کوتاه «من اینجا چکار می‌کنم؟» اثر رقیه کریمی

داستان کوتاه «درخت بسمل» اثر عزت‌الله الوندی

داستان کوتاه «فقط بیا» اثر فاطمه دانشور جلیل

داستان کوتاه «سنگ یحیا» اثر خسرو عباسی خودلان

داستان کوتاه «پرنده و خاکریز» اثر معصومه عیوضی

داستان کوتاه «ننه حکیمه» اثر منیره محمدی

داستان کوتاه «بی بی‌ برگ بید» اثر محمد اسماعیل حاجی علیان

داستان کوتاه «نامیه» اثر سمیه حسینی

داستان کوتاه «پرپا کبوتر من بود» اثر محمدرضا شرقی خبوشان

داستان کوتاه «پرنده تر» اثر حامد امامی

داستان کوتاه «نقاش غار» اثر زهرا ریحانی

ب) برگزیده‌ها:

رتبه سوم: داستان کوتاه «اینجا همه تو را می‌شناسند» اثر سید‌ابراهیم پیره؛ به دلیل مایه داستانی بکر و زاویه دید تاثیر‌گذار.

رتبه دوم: داستان کوتاه «عباس» اثر ابوالفضل بصیری؛ به دلیل پیرنگ مناسب و روایت روحیه ایثار و ازخودگذشتگی رزمندگان اسلام.

رتبه نخست: داستان کوتاه «بدو سمیره! سمیره بدو!» اثر اشرف ظریف رمضانی؛ به دلیل تعلیق قوی و ارائه تصویر ملموس و باور‌پذیر از تجاوز دشمن.


فارس