سید مهدی هاشمی با ساواک ساخت و پاخت کرد


1120 بازدید

مقامات و شخصیت‌های سیاسی و انقلابی کشورمان در اظهارنظرهای مختلف نسبت به تاثیر منافقین بر افکار منتظری به واسطه قرابت فکری سیدی مهدی هاشمی برادر داماد منتظری با منافقین تاکید کرده و صراحتا اعلام کرده‌اند که منتظری تحت تاثیر جریان فکری هاشمی تن به حمایت از منافقین داده است.
انحطاط فکری منتظری از آرمان‌ها و ارزشهای انقلاب و جدایی وی از خط امام سبب شد تا مصاحبه‌ای را با آیت‌الله محسن حیدری عضو پیشین مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه اهواز پیرامون جدایی منتظری از انقلاب و نقش سید مهدی هاشمی در انحطاط وی انجام دهیم.
متن مصاحبه آیت‌الله حیدری با خبرگزاری میزان به شرح زیر است:
- نحوه شکل‌گیری جریان سید مهدی هاشمی پیش از انقلاب به چه شکلی بود؟
آیت‌الله حیدری: جریان سیدمهدی هاشمی که جریانی منحرف و توطئه‌گر بود فعالیتهای خود را قبل از انقلاب در نجف‌آباد اصفهان آغاز کرده بود که این روند بعد از انقلاب با همان مسلک منحرفی خود به راه خود ادامه داد.
سید مهدی هاشمی شخصیت مغرور و در عین حال کم‌سوادی بود اما یک سری بلندپروازی‌ها در افکار و ذهنش وجود داشت و سبب شد تا وی در مسیری قدم بردارد که با اسلام و ارزشهای آن در تضاد آشکارا بود.
سید مهدی هاشمی قرائتی متفاوت از اسلام، تشیع و روحانیت داشت به گونه‌ای که در قالب عنوان روحانیت بیدار مسیر جدیدی را آغاز کرد و طرفداران خود را نیز در این مسیر منحرف قرار داد.
سید مهدی هاشمی یک قاتل جنایتکار بود
وی به جنایات‌های فجیع قبل از انقلاب دست زد که قتل مجتهد بزرگی همچون آیت‌الله سید ابوالحسن شمس‌آبادی در اصفهان و چند روحانی دیگر و افراد متدینی که با افکار وی مخالف بودند از جمله آنها محسوب می‌شود.
- رویکرد سیدمهدی هاشمی در دوران پهلوی چگونه ادامه پیدا کرد؟
آیت‌الله حیدری: سید مهدی هاشمی به دلیل اقدامات آشکارا در زمینه قتل کشاورزان و افراد متدین در اصفهان و چند روحانی از سوی رژیم پهلوی به زندان افتاد ولی در زندان با ساواک ساخت و پاخت کرد و به عنوان عنصر مرتبط با ساواک تبدیل شد و توانست از زندان آزاد شود.
رژیم پهلوی اقدامات و جنایاتی را که سید مهدی هاشمی و جریان منتسب به وی در آن مقطع در قبال مردم اصفهان و برخی از شهرهای دیگر انجام داده بود نادیده گرفت و به بهانه همکاری وی با ساواک هاشمی را آزاد کرد روندی که موجب شد تا امام خمینی (ره) در آن مقطع زمانی یعنی آبان ماه 56 صراحتا نسبت به اقدامات سید مهدی هاشمی موضع‌گیری کند و بگوید شمس آبادی ما را توطئه‌گران و فتنه‌گران کشتند اما رژیم شاه سکوت اختیار کرد.
- رویکرد امام خمینی (ره) نسبت به جریان سید مهدی هاشمی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به چه شکلی بود؟
آیت‌الله حیدری: امام خمینی (ره) قبل از انقلاب با گسترش جنایات سید مهدی هاشمی و به خصوص قتل آیت‌الله شمس‌آبادی از سوی وی و طرفدارانش موضع صریحی را نسبت به این موضوع اتخاذ کردند و خواهان مقابله با این جریان شدند.
امام از ابتدا مخالف رویه مهدی هاشمی بود
رویه مخالفت امام خمینی (ره) با جریان سید مهدی هاشمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ادامه داشت و امام بارها مخالفت خود را با جریان سید مهدی هاشمی اعلام کرد و به طور صریح از منتظری درخواست نمود که از این جریان فاصله بگیرد و در مسیر انقلاب حرکت کند.
امام همواره تاکید داشتند که نباید در جامعه اسلامی رویکردی خلاف قوانین اسلام و آموزه‌های اسلامی شکل گیرد از این رو مخالف صددرصد اندیشه و جریانی بودند که سید مهدی هاشمی آن را بنا کرده بود.
- جریان سید مهدی هاشمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه توانست به فعالیت خود ادامه دهد؟ 
آیت‌الله حیدری: جریان وابسته به سید مهدی هاشمی و طرفدارانش بعد از انقلاب اسلامی از طریق بیت منتظری که در آن مقطع نفوذ بسیاری در کشور داشت فعال شد.
منتظری تحت تاثیر افکار مهدی هاشمی بود
از طرفی هم سید مهدی هاشمی به دلیل قرابت فامیلی با منتظری و اینکه برادر داماد وی محسوب می‌شد توانست دامنه جریان فکری خود را در آن مقطع زمانی گسترش دهد و به اهداف منحرف خود دست پیدا کند.
منتظری در آن مقطع زمانی با توجه به وابستگی شدیدی که به سید مهدی هاشمی و دامادش داشت به رویکرد فکری وی معتقد شد از این رو تحت تاثیر افکار سید مهدی هاشمی قرار گرفت روندی که موجب شد تا منتظری از مسیر امام و انقلاب فاصله بگیرد و در مسیر منحرفین و توطئه گران به راه خود ادامه دهد.
- سید مهدی هاشمی از طریق منتظری چه اقداماتی را انجام داد؟
آیت‌الله حیدری: وی از طریق نفوذ در بیت آقای منتظری و همچنین قدرتی که در آن زمان در اختیار منتظری بود توانست در سپاه نفوذ پیدا کند و واحد نهضت‌های آزادی بخش را در سپاه تشکیل دهد روندی که دامنه گسترش افکار هاشمی را در جامعه در آن مقطع افزایش داد و سبب شد تا امام خمینی (ره) در آن برهه شخصا در مقابله با جریان وابسته به سید مهدی هاشمی ورود کند و خواهان اخراج وی از سپاه شود.
سید مهدی هاشمی زمانی که از سپاه به دستور امام خمینی (ره) اخراج شد در قم و با حمایت منتظری مرکز فعالیت خود را در قالب کتابخانه غیاثی به راه انداخت و کتاب‌های منحرف و ذاله را تهیه و به طلبه‌ها می داد تا جریان فکری خود را بسط و گسترش دهد.
مهدی هاشمی مورد حمایت مستقیم منتظری بود
وی از طریق حمایت مستقیم منتظری کارش به جایی رسید که جریانی را در مملکت به نفع به راه انداخت از این رو امام خمینی (ره) در آن مقطع مستقیما در راستای برخورد با جریان سید مهدی هاشمی وارد عمل شدند و دستور دادند که قوه‌قضائیه و وزارت اطلاعات به پرونده وی رسیدگی کند.
بعد از دستگیری سیدمهدی هاشمی و طرفداران وی از سوی وزارت اطلاعات روند برگزاری جلسات محاکمه وی آغاز شد و هاشمی در این جلسات به قتل‌ها و جنایاتی که بعد از انقلاب در اصفهان و نقاط در کشور و حتی خارج از ایران انجام داده بود اعتراف کرد و بر این اساس از سوی قوه‌قضائیه به اعدام محکوم شد.
سید مهدی هاشمی با توجه به دایره اقداماتی که انجام داده بود حتی قبل از اعدام به موارد دیگری از جنایات خود از جمله ترور آیت‌الله ربانی املشی که عضو فقهای شورای نگهبان و عضو شورای عالی قضایی بود و آیت‌الله شیرازی که وی نیز عضو فقهای شورای نگهبان و از شاگردان امام خمینی (ره) بود و جز فقهای بزرگ کشور محسوب می‌شد اعتراف کرد از این رو امام با مشاهده اعمال جنایتکارانه هاشمی دستور داد که وزارت اطلاعات و قوه‌قضائیه با جدیت در پرونده وی وارد عمل شوند.
مستندات جامعی درباره جنایات هاشمی وجود دارد
وزارت اطلاعات در آن مقطع زمانی که آیت‌الله ری شهری سکانداری آن برعهده داشت توانست عملکرد خوبی را از خود در راستای دستگیری سید مهدی هاشمی و طرفدارانش انجام دهد به گونه ای که بعدها آیت‌الله ری شهری پیرامون ماجرای باند سید مهدی هاشمی کتابی را منتشر کرد و به طور کلی و با جزئیات این پرونده را تشریح کرد و به موضع‌گیری منتظری نیز در این زمینه در کتابش اشاره کرد و تاکید داشت که منتظری در جریان هاشمی عملکرد خوبی را از خود نشان نداد.
- آیا جنابعالی حمایت منتظری از مهدی هاشمی را دلیل جدایی وی از امام و انقلاب و عزل وی از قائم مقامی رهبری می دانید؟
آیت‌الله حیدری: تقریبا یکی از مهمترین عوامل رویارویی منتظری با امام خمینی (ره) همان جریان سید مهدی هاشمی بود که سبب شد تا دامنه اختلافات منتظری با امام افزایش پیدا کند و اتفاقات جدیدی را برای وی رقم بزند.
منتظری با حمایت آشکارا از مهدی هاشمی در مقابل خواست و اراده ملت ایران برای محاکمه این جنایتکار ایستادگی کرد و از امام درخواست کرد که هاشمی را اعدام نکند رویه‌ای که مخالف آرمانهای امام و انقلاب بود و موجبات خشم عمومی را در کشور مهیا می‌کرد.
- جریان وابسته به مهدی هاشمی چه وابستگی به منافقین داشت و این روند چگونه بر افکار منتظری تاثیر گذاشت؟
آیت‌الله حیدری: یکی از جنایت‌های فاحش جریان مهدی هاشمی این بود که جریان فکری وابسته به وی با منافقین و سرکرده آنها مسعود رجوی ارتباط نزدیکی داشتند.
هاشمی به دلیل قرابت فکری و اعتقادی که با منافقین داشت توانست منافقین را به بیت منتظری متصل کند از این رو تحلیل‌های منافقین و جریان فکری هاشمی بر ذهنیت منتظری نسبت به امام و انقلاب تاثیر گذاشت و روز به روز سبب شد تا فاصله منتظری با انقلاب و امام افزایش پیدا کند از این رو امام خمینی (ره) در تصمیمی منتظری را از مقام قائم مقامی رهبری عزل کرد و از او درخواست کرد تا از جریان وابسته به هاشمی فاصله بگیرد.
دامنه اقدامات منتظری در زمینه مخالفت با افکار امام و انقلاب به گونه‌ای پیش رفت که حتی مرحوم سید احمد خمینی قبل از رحلت امام رنج‌نامه‌ای را خطاب به منتظری نوشتند و جزئیات باند هاشمی و رویا‌رویی منتظری را با امام در این کتاب به خوبی شرح دادند.
بعدها نیز آیت‌‎الله ری شهری و سید حمید روحانی به منظور آشنایی مردم با جریان هاشمی و دلایل مخالفت امام با منتظری و عزل وی از مقام قائم مقامی رهبری کتابهایی را پیرامون وقایع مربوط به باند هاشمی نوشتند که امروز می‌تواند در راستای شناخت مردم از این جریان و انحرافاتی که در افکار منتظری صورت گرفت موثر باشد.
امکان حضور عناصر انحرافی در دفاتر و بیوت مراجع وجود ندارد
بسط دادن این موضوع به اینکه جریان منتسب به هاشمی در دفاتر برخی از مراجع کشورمان وجود دارد از منظر بنده امکان‌پذیر نیست زیرا مراجع بزرگوار تقلید ما آنقدر منزه هستند که امکان حضور عناصر انحرافی در دفاتر و بیوت آنها وجود ندارد اما بدون شک خطر همیشه در کمین است و ما باید هوشیار باشیم.
امام خمینی (ره) همواره به منتظری توصیه می‌کرد بیت خود را از جریان مهدی هاشمی تطهیر کند
برخی از بیوتی که به نوعی در انقلاب مطرح هستند باید حواسشان را جمع کنند زیرا امام خمینی (ره) همواره به منتظری توصیه می‌کرد بیت خود را از جریان مهدی هاشمی تطهیر کند موضوعی که اگر منتظری به حرف امام گوش می داد جریانات بین وی و امام شکل نمی‌گرفت ولی متاسفانه منتظری به نصایح امام گوش نداد و روش و مسلکی را در پیش گرفت که با اندیشه و افکار امام و انقلاب ضدیت داشت.

 


خبرگزاری میزان