بررسی فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی پیش روی ایران در خاورمیانه در یک کتاب


1047 بازدید

بررسی فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی پیش روی ایران در خاورمیانه در یک کتاب

«فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه» به تازگی از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) به بازار آمد.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه» عنوان اثری است از عباس کشاورز شکری، که با بررسی ویژگی‌های فرهنگی ـ سیاسی کشورهای منطقه خاورمیانه و گفتمان انقلاب اسلامی، فرصت‌ها و تهدیدهای فرهنگی پیش روی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم خاورمیانه، دارای اشتراکات فراوان با دیگر کشورهای منطقه است اما در روابط و تعاملات فرهنگی با این کشورها با مشکلات و چالش‌هایی نیز روبه‌رو است. این اثر در سه بخش و 14 فصل در پی تبیین و توضیح این فرصت‌ها و چالش‌ها و ارایه راهکارهایی برای حل آن‌ها است.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «با باز تعریف هویت و فرهنگ ایرانی بر اساس نظام دینی اسلام شیعی، از یک سو نظام‌های سیاسی متمایز با نظام جمهوری اسلامی در منطقه، و از سوی دیگر ایالات متحده مریکا به عنوان هژمون اصلی نظام نوین جهانی احساس خطر کرده و به مقابله با آن پرداختند. از سوی دیگر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فرهنگی ایران، تاریخ، دین و تمدن مشترک با سایر کشورهای منطقه، حضور شیعیان در منطقه و احساس خطر در مقابل رژیم صهیونیستی فرصت‌هایی را در مقابل نظام اسلامی قرار می‌دهد که این نظام می‌تواند با استفاده از این فرصت‌ها، چالش‌ها را به حداقل برساند.»

«چالش‏های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه»، «فرصت‏های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه» و «راهکار‏ها و پیشنهادها» عناوین سه بخش این کتاب را تشکیل می‌دهند.

نخستین چاپ کتاب «فرصت‌ها و چالش‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه» در 404 صفحه به بهای 115 هزار ریال منتشر شده است.


ایبنا