پرونده حقوقی تنها ۸ تن از ۱۷۱۶۰ شهید ترور ایرانی در مجامع بین‌المللی مطرح شده است


1709 بازدید

پرونده حقوقی تنها ۸ تن از ۱۷۱۶۰ شهید ترور ایرانی در مجامع بین‌المللی مطرح شده است

سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیر بنیاد هابیلیان (فرزندان شهدای ترور) در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پیرامون پرونده‌های حقوقی شهدای ترور در مجامع بین‌المللی گفت: از آمار 17160 شهید ترور در کشور، تاکنون بیشتر از 7 یا 8 پرونده هنوز به لحاظ حقوقی در عرصه بین‌المللی عنوان نشده است.
وی افزود: در زمینه ادعاهای حقوقی مرتبط با پرونده‌های شهدای ترور تلاش کمی انجام شده است، همچنان که در مورد تلاش‌های حقوق بشری تلاش کمی صورت گرفته است. خوشبختانه در سال‌های اخیر دولت همت گمارده و تلاش‌هایی انجام داده، اما این تلاش‌ها کافی نیست. بایستی تلاش کنیم و در سایه  کارهای فرهنگی مختلف، برگزاری کنگره های مختلف بین‌المللی، جلسه‌هایی گرفته و ندای مظلومیت کشورمان را از جنبه‌های مختلف حقوقی و حقوق بشری در دنیا عنوان کنیم.
هاشمی‌نژاد با اشاره به فعالیت‌های بنیاد هابیلیان گفت: ما در تشکل فرزندان شهدای ترور در حال انجام فعالیت هم در داخل کشور و هم در خارج هستیم. فعالیت‌های بین‌المللی‌مان بسیار بیشتر از فعالیت‌های داخلی بوده است. با توجه به حمایت‌های آشکاری که از گروه‌های تروریستی که در ایران فعالیت دارند وجود دارد، موضوع تروریسم بیشتر نیازمند یک نگاه بین‌المللی است. به همین دلیل نگاه اول و اصلی ما اطلاع‌رسانی و فعالیت در کشورهای خارجی است. در بُعد داخلی هم بیشتر نگاه آگاهی‌بخشی داریم تا بتوانیم جامعه را با آگاهی از شیوه جذب و فعالیت سازمان‌های تروریستی مصون بداریم تا این‌گونه اقدامات در آینده داخل کشورمان کمتر دیده شود.
دبیر بنیاد هابیلیان در ادامه تصریح کرد: ما استقبال می‌کنیم از کشورهایی که در این زمینه با ما همکاری کنند و دعوت هم کرده‌ایم. گاهی همکاری‌هایی هم داشته‌ایم، اصل ترور و تروریسم طبیعتا یک عزم جدی و جمعی را می‌طلبد. به خصوص در منطقه ما که برای گروه‌های تروریستی جامعه هدف محسوب می‌شود، حتما باید در این زمینه همکاری وجود داشته باشد؛ وگرنه مهار تروریست‌‌ها کار مشکلی است.


خبرگزاری تسنیم