اتمام گردان‌نویسی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله تا سال آینده


2123 بازدید

اتمام گردان‌نویسی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله تا سال آینده

نشر صاعقه وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در نظر دارد تا ظرف مدت دو سال مجموعه‌ای کامل از کارنامه عملیاتی گردان‌های مختلف این لشکر را تدوین و به نگارش درآورد. تاکنون آثار متعددی از کارنامه عملیاتی گردان‌های مختلف این لشکر به چاپ رسیده و قرار است چند مجموعه دیگر نیز به این عناوین افزوده شود.

کارنامه عملیاتی لشکر 27 محمد رسول‌الله با عنوان «همپای صاعقه» عنوان یکی از آثار از این مجموعه بود که به صورت کامل روند فعالیت‌های این لشکر را توضیح می‌داد. این اثر توسط گلعلی بابایی نوشته شده و قرار است توسط این انتشارات به زبان عربی نیز ترجمه شود. کتاب «ضربت متقابل» در 14 فصل با عناوین «تدبیر تعقیب متجاوز»، «اهداف طرح عملیاتی کربلا»، «شناسایی و سازماندهی»، « تلاش‌های بازدارنده»، «ضربت متقابل»، «رخنه ناموفق»، «نبرد فطر»، «همت چاره ساز»، «انتخاب راه کار»، «مصاف با دژهای مثلثی»، «مثلث سوم»، «آخرین تمهیدات»، «واپسین تکاپو» و «ترازبندی نبرد رمضان» شکل گرفته است.

این کتاب به عنوان کتاب دوم کارنامه عملیاتی لشکر 27 محمد رسول‌الله، درباره کارنامه عملیاتی این لشکر، در عملیات رمضان از تیر تا پایان شهریور ماه 1361 است. کتاب اول این مجموعه نیز با عنوان «همپای صاعقه» به تشریح نقش این لشکر در دو عملیات بزرگ فتح المبین، بیت‌المقدس (آزادسازی خرمشهر) و اعزام نیروهای آن به لبنان پرداخته و در برگیرنده وقایع دی ماه1360 تا ت‍ی‍ر ماه 1361 است.

امام خامنه‌ای در تقریظی بر حاشیه این کتاب آورده‌اند: «کتاب‌هایی مانند «ضربت متقابل» و «همپای صاعقه» باید کتاب‌های رایج دست کارکنان در سطح سپاه و خانواده‌هایشان باشد. این کتاب نقش فرماندهان را در جنگ برجسته می‌کند که چگونه فرماندهان سپاه و ارتش وارد صحنه دفاع مقدس شدند و عملیات‌های موفقی را انجام دادند...وظیفه فرماندهان ترویج، نشر و عرضه این کتاب‌ها به حد کافی در جامعه است.»

بابایی پس از آن به سراغ «گردان نهم»، شرح فعالیت‌های گردان حبیب ابن مظاهر رفت که این اثر برای نخستین‌‌بار در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شد؛ کتابی که به زعم نویسنده از نظر محتوا، ساختار و مباحث پرداخته شده همانند «همپای صاعقه» کامل و دقیق است. این کتاب که مدتی است روانه بازار کتاب شده، 12 فصل دارد که در همه آنها چگونگی شکل گیری گردان حبیب بن مظاهر به تصویر کشیده شده است.

امام خامنه‌ای چندی پیش در جمعی به دو کتاب «همپای صاعقه» و «گردان نهم» اشاره فرمودند و این اثر را الهام بخش و منبع خوبی برای هنرمندان دانستند.


تسنیم