مروری بر مواضع ضد استعماری و ضد صهیونیستی روحانیت شیعه در دوره معاصر


2457 بازدید

مروری بر مواضع ضد استعماری و ضد صهیونیستی روحانیت شیعه در دوره معاصر

  در قرن دوازدهم هجری دولت تزاری روسیه در صحنه سیاسی– نظامی جهان سر برآورد و به سرعت به صورت بزرگترین قدرت نظامی جهان در آمد.

این دولت که براساس مذهب ارتدوکس شکل گرفته بود، خود را میراث دار امپراتوری مسیحی روم شرقی( بیزانس) می دانست که آن هم توسط عثمانی ها برچیده شده بود و شهر قسطنطنیه به عنوان پایتخت عثمانی و نام«اسلامبول» بر خود گرفته بود. روسیه برای باز گرداندن این شهر به آغوش مسیحیت از نیمه دوم قرن دوازدهم هجری جنگ میان این دو دولت آغاز شد که به مدت بیش از صدو پنجاه سال ادامه یافت...درنیمه اول قرن سیزدهم هجری نیز روس ها مسلمانان قفقاز را مورد آزار و اذّیت قرار می دادند که علمای شیعه ایران و عراق با فتاوای جهادی خود، موضع گیری بر ضد متجاوزین را صادر کردند...

یکی از تازه های نشر که با توجه بسیار ویژه به مبارزه و فتاوا و موضع گیری علمای شیعه در دفاع از مسلمین پرداخته  کتاب " مروری بر مواضع ضد استعماری و ضد صهیونیستی روحانیت شیعه در دوره معاصر " می باشد. این کتاب از جمله کتابهای است که می تواندتوجه محققین و پژوهشگران و ادیبان را به خود جلب کند. به همین علت بر آن شدیم تا کتاب فوق را به صورت مختصر خدمت علاقمندان معرفی کنیم:

  محتوای کتاب:

کتاب حاضر، توسط «محمدحسن رجبی» که پژوهش های زیادی از جمله در زمینه تاریخ معاصر ایران دارد، نگاشته شده است. در طول دو سده گذشته که نفوذ و سلطه استعمارگران اروپایی در سرزمین های اسلامی گسترش یافت علمای شیعه به مقابله همه جانبه با استعمارگران قدیم و جدید برخاستند. نویسنده مجموعه ای از حمایت های علمای شیعه در دفاع از مسلمانان (بویژه در دفاع از اهل تسنّن) در برابر استعمارگران در طول دو قرن اخیر را گردآوری و بررسی کرده است. فصول بنیانی مطرح شده در این کتاب عبارتند از:

 «موضع گیری برضد متجاوزان روس و انگلیس و زیاده خواهی های آنان»

«تلاش در جهت اتحاد کشورهای اسلامی»

«موضع گیری برضد متفقین و دفاع از استقلال عراق، ایران و لبنان»

«مقابله با یهودی سازی فلسطین»

«موضع گیری علیه تشکیل دولت اسرائیل و حمایت از فلسطینی ها و...»

«حمایت از دولت ها و ارتش های عربی معارض اسرائیل»

کتابنامه و نمایه:

مؤلف چون از منابع مختلف بهره جسته، در انتها آنها را تحت عنوان «کتابنامه» ذکر و بر اساس حروف الفبای نام خانوادگی پدیدآور و یا بر اساس عنوان کتاب تنظیم کرده است.

نمایه: نمایه ی نام ها یکی از نکات کلیدی در کتابها هستند، که البته دکتر رجبی به این امر توجه خاص نموده و در قسمت انتهای کتاب، نمایه ای از نام ها و مکانها و واژه ها درج شده و در مقابل هر واژه صفحاتی که در آن اسامی مورد نظر قرار گرفته نیز ذکر شده است.

محل نگهداری و دسترسی:

کتاب مورد نظر اکنون در کتابخانه مجلس شورای اسلامی قابل دسترسی است.

عنوان: مروری بر مواضع ضد استعماری و ضد صهیونیستی روحانیت شیعه در دوره معاصر

نویسنده : محمدحسن رجبی(دوانی)

محل نشر: تهران؛ امیرکبیر؛ چاپ اول

 تاریخ نشر: 19/09/ 92

شمارگان: 1000نسخه

قیمت: 45000 ریال

رضا احمدی زمانی 


ical.ir