فریدون جم در اسناد  وزارت خارجه آمریکا


 فریدون جم در اسناد  وزارت خارجه آمریکا

خیلى محرمانه ـ غیرقابل رؤیت براى بیگانگان

فریدون جم سفیر سابق ایران در اسپانیا

عنوان خطاب: آقاى سفیر

تا سال 1971، تیمسار جم یکى از رده بالاترین افسران نیروهاى مسلح شاهنشاهى ایران بود. او باهوش، با کفایت و به‌طور گسترده‌اى مورد احترام است. وى داراى یک سابقه خدمتى درخشان مى‌باشد که در اوج انتصابات وى، ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران در سال 71 ـ 1969 قرار دارد. در چنین موضعى او دستیار فرماندهى کل (شاه) در جهت‌دهى و هماهنگى جامع نیروهاى مسلح بود. از سال 1971 تا اواخر 1977، او به‌عنوان سفیر در اسپانیا خدمت کرد. از فعالیت‌هاى وى در سال گذشته اطلاعى در دست نیست. او برکنار شده تا احتمالاً جایگزین وزیر جنگ، تیمسار عظیمى، شود. همان‌گونه که در مورد سلف نخست‌وزیر، غلامرضا ازهارى به‌عنوان ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران عمل شود، او ممکن است چنین نقشى را در حوادث آتى ایفاء نماید.

یک افسر ارتش

     به‌عنوان یک افسر، جم آگاهى استثنایى از تاکتیکها و تکنیکهاى نظامى دارد. او هم در سطوح آموزشى هم دانشگاهى، در سطح بسیار عالى تحصیل کرده است. او آگاهى خوبى از نیازهاى نیروهاى مسلح دارد و عقاید خود را به‌طور قانع‌کننده‌اى بیان داشته است. در هر شغلى از اختیارات به‌طور معقول استفاده نموده و نشان داده که علاقمند به قبول مسئولیت است. زمانى که جم رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران بود، شاه ترجیح مى‌داد (همان‌گونه که همیشه ترجیح مى‌دهد) که با فرد فرد فرماندهان به‌طور مستقیم مذاکره نماید و عملاً جم را نادیده مى‌گرفت و او از این امر عصبانى و دلسرد شد.

  جم، علیرغم اختلافاتش با شاه، در طى سالها دوست نزدیک و شخصى شاه بود و همواره از احترام و اعتماد شاه برخوردار بوده است. او بشدت ضد کمونیست است و با نفوذ کمونیسم در کشورهاى مجاور ایران شدیدا مخالفت نموده است. جم نسبت به ایالات متحده صمیمى بوده اظهار داشته است که این کشور، ایران را در سالهاى 46 ـ 1941 که شوروى استان آذربایجان را اشغال کرده بود، از سلطه شوروى نجات داده است.

سوابق خدمتى:

 فریدون جم در 29 آوریل 1914 در تهران متولد شد. او پسر سناتور محمود جم است. وى آموزشهاى ابتدایى و متوسطه خود را در تهران و پاریس گذراند. وى آموزش‌هاى نظامى را در فرانسه (آکادمى نظامى سن‌سیر، 36 ـ 1934)، و در ایالات متحده (ABERDEEN - PROVING - GROUNDS، 48 ـ 1947)، و در انگلستان (دانشکده فرماندهى ستاد انگلستان، 1949) دیده است. او در سال 1937 به ارتش پیوست. از جمله مشاغل وى عبارتند از: فرماندهى، دانشکده افسرى ایران (62 ـ 1959)؛ جانشین فرماندهى، ارتش یکم (63 ـ 1962)؛ رئیس، توسعه فرماندهى رزمى (65 ـ 1964)؛ فرماندهى، ارتش دوم (66 ـ 1965)؛ جانشین ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران (69 ـ 1966). او در سال 1969 در حین انجام مسئولیت ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران به درجه ارتشبدى نایل شد.

اطلاعات شخصى :

  جم مشهور به پاکى و شرافت است. او را مردى در نهایت پایبند به اصول مى‌دانند. او داراى ظاهر فیزیکى قابل توجهى است، ولى گزارش شده است که چشمان وى ضعیف هستند. جم سابقا با خواهر شاه، شمس ازدواج کرده بود. او و همسر دومش، فیروزه، داراى یک پسر به نام کرمان هستند.

  جم به زبان انگلیسى و فرانسه به روانى صحبت مى‌کند. 8 دسامبر 1978 ـ 17/9/57


از مجموعه اسناد بدست آمده از  لانه جاسوسی در تهران – کتاب هشتم